şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: edm)
 • kısaca edm olarak anılan müzik türü. groovesharkta arayınca karşıma tiesto ve armin van buuren'in yanısıra skrillex, avicii, deadmau5 gibi sanatçılar da çıktı.
 • gecenin 3 buçuğunda yüksek sesle dinlenmemesi gereken müzik türüdür. uyarmaya geldiler.
 • yapmakta olduğum, gelişmelerini yakından takip etmekte olduğum ve objektif olarak bakabildiğim tek müzik türü. üzerinde uzun saatler uğraştığımdan olsa gerek ki, artık gözüm kapalı bir şekilde bu türün müziklerinin nereye gideceğini, dönemsel trendleri ve trend olabilecekleri fark edebiliyorum.

  ben bu entry'i yazarken ki sürelerde dimitri vegas & like mike ikilisinin ortalığı kasıp kavurduğu minimal droplar, hardwell'in geniş ve kelimenin tam anlamıyla şişman synthler, çeşitli producerların artık trap music elementleri şu zamanın trendleri arasında.

  çok hızlı gelişen bir tür olması, sadece beni değil, benim gibi fiziksel enstrüman çalmayı bilmeyen, lakin müzik yapmak isteyen bir çok genci peşinden sürüklemiştir. çocukluk hayali "orkestra şefi olmak" olan birisi olarak orkestra şefliğini en rahat hissettiğim platforma (software ortamı ki o da mühendis olmamdan kaynaklanıyor) sokması, bu türün yapımının son derece "amatör dostu" olduğunun bir göstergesidir.

  yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim.

  türkiye'de henüz yaygın olmamasına rağmen, etkisi altına alacağını da düşünüyorum, bu da dipnot.
 • (bkz: electropol)
 • dubstep bitti derken bu çıktı bide. olmayan genre; biri çıkıp götünden uydurmuştur. hem electronic hem dance hem de music... bak bak bak...
 • (bkz: #42967586)
 • müzikten hiç bir bok anlamayan ergenlerin yeni trendi (müzik türü demiyorum çünkü trend olarak çıktı bence, yukardaki entry de de söylendiği üzere hem electronic hem dance hemde music çok enteresan gerçekten)

  şimdi müziği analiz edersek eğer;
  yıllardır elektronik müzik dinleyen birisi olarak, bakkal müziği diye hitap ettiğimiz müzikten hiç bir farkı yoktur bence. ne yapıyolar abi bu edm'de, müziği ritmiyükseltip yükseltip sonra patlatmaca. yani yabancıların beat drop dediği hadise

  beat drop örnek:
  http://www.youtube.com/watch?v=n8hhdmi8xqc

  şimdi tabi ki bu beat drop mantığı, elektronik müziğin doğasında olan bir şey. ama sen kalkıp bütün müziği beat drop'a bağlarsan, orda apaçilik devreye girer hacı.

  bende sevdim zamanında böyle beat drop'lu şarkılar. ama içinde her zaman apaçilik olduğunu da bildim. şimdi bu ergenler her hangi bir elektronik müzik türüyle alakaları yokken, ohh bol bol beat droplu şarkı türü çıkmış diye saldırdılar. insan doğası gereği seviyo tabi böyle beat drop muhabbetini.

  tabi bi de işin uyuşturucu boyutu var, extacy li kafayla çok güzel triplere sokup dans ettirebilecek bir tarz.

  ama mesela şu isle of dream festivalinin afişine bakıyorum da, bizim caanım paul oakenfold'lar sasha lar bu yeni yetme edm'cilerin altına yazılır olmuş. (bunları yazan adam oakenfold ve sasha mı dinliyo diye de ezmeye kalkmayın hiç, her ne kadar artık hoşuma gitmese de tarzları, saygı duyarım sonuçta dinledik hepimiz zamanında bu adamları ) gerçekten yazık diyorum başka da bişey demiyorum. aviciyi kocaman yazmışlar afişe, sasha aşşağılarda minicik yazıyo. avici ney lan.

  ayrıca son olarak da şunu söyliycem; benim çevremde edm fanı olan bir kaç insan var, ve ne kadar kolpa insanlar olduğunu anlatmayacağım burda ama öyle. sizinde çevrenizde bu müziğin fanı olan arkadaşınız varsa kendiniz de bu gözlemi yapabilirsiniz.
 • tarzım hiç değildir, dinleyene gene de saygım vardır, ama bunu dinleyen bazı gerizekalılar gelip başka müzik türlerinin kalitesine falan laf ediyor ya, işte o noktada insanın içindeki ilkel şiddet güdüsünün harekete geçme isteği açığa çıkıyor.
 • elektronik muzigin varabilecegi son nokta, ama iyi anlamda degil. hani bir ara yanlis yola sapmis, sonra bok cukuruna saplanmis, bir daha da burnunu o cukurdan kurtaramaz anlaminda son nokta.