şükela:  tümü | bugün
  • optik işletmecilerin birleşerek oluşturduğu 2010 başında kurulan yaklaşık 80 üye mağazası bulunan optik mağazalar zinciridir.

bugün itibarı ile de "camı çerçeveyi indirdik" sloganı ile televizyon reklamları dönmeye başlamıştır
  • kurumsallıktan nasibini almamış yöneticiler ve mağaza sahiplerini bünyesinde barındıran optik mağazalar zinciri. mağazalar franchising sistemi ile işletilmekte ve bu sistemin tüm dezavantajlarını size yansıtmaktadır.

avcılar pelican mall avm de bulunan şubenin sahibi olan şahsı şubeyi işletme hakkını bırakın, orada çalıştırmaktan imtina edersiniz.

şubeye gider bir çerçeve modelinin fiyatını sorarsınız. eos card sahibi olduğunuzu, bu karta %20 indirim yapılması gerektiğini söylersiniz. aldığınız cevap şaka gibidir; ''ucuz çerçevelerde yapamam abi, ben ne kazanacağım yahu. police falan alırsan yaparız.'' mağazadan çıkılır ve merkeze telefon edilerek satın alınmak istenen çerçevede indirim yapılmamasının doğru olup olmadığı sorulur. mağazalar koordinatörü bile bunun net cevabını bir kaç dakikada ancak verebilir, indirim yapılmalıdır der ve durumu şubeye iletir. ertesi gün şubeye tekrar gidilir ve karta %20 + %20 ilk alışveriş indirimi yapılacağının merkeze teyit ettirildiği söylenir. şube sahibi ''nasıl yeaa şimdi %40 indirim mi yapacağım ben yeaa'' diye söylenmeye başlar. eos card ile zaten her alışverişte %20 indirim yapıldığı, ilk alışverişe ek %20 indirim daha yapılması gerektiği izah edilir. bir dünya tripler atılır, tamam %50 yapalım o zaman artislikleri çekilir ve eos card verilir. ama o da ne; kargo ile tarafıma gönderilen ve başvururken tüm bilgilerimi verdiğim kart sisteme kayıtlı değildir. kart mağazada bırakılır ve bir daha uğranmamak üzere şubeden ayrılınır.

özet: paragöz ve saygısız işletme. tavsiye edilmez.
  • 2015 yılında hala oralet osman tadında reklamlar yapan firma. bu tip reklamlarla devam ederlerse pek çok kişi kendilerini takmamaya devam eder.
  • insanları kandırdıklarını düşündüğüm şubelere sahip bir firma. bu firmanın şu anda adını vermeyeceğim bir şubesine 2 gün önce güneş gözlüğü bakmaya gittim. bundan 3 ay önce de aynı mağazaya gidip gözlük bakmıştım. daha önceden aklımda olan 1-2 gözlük vardı ve onları telefondan gösterip sordum. modeller falan ellerinde var ancak fiyatları uçuk düzeyde. hemen yanında bulunan rakibine göre en az %30 daha yüksek fiyattan ürün satıyorlar.

ürünleri yüksek fiyattan koymaları kendi sorunları. sonuçta kimse almaz ama asıl kandırma burada başlıyor. gözlüğün fiyatını sorduğum anda %60 indirim var diyorlar ve üstüne o güne özel bir indirim daha yapıp %70 düşürdük diyorlar. bu indirim ile fiyatları rakip mağazaların indirimli fiyatı ile benzer seviyelere geliyor ama aslında yaptıkları indirim oranı %25i geçmeyecek düzeyde. üstüne bu %70 indirim gittiğim iki seferde de, sadece o güne özel olarak yapılıyordu ve sözde o günden sonra fiyatları artıyordu.

ancak bu sorunun firma düzeyinde olmadığı da açık. yine başka bir şubesine uğradığım zaman en fazla %30 indirim sormuştum ve şubenin başında duran kişi zaten daha üstünde indirim yapılması bu durumda mümkün değil demişti ve gerçekten de fiyatlar diğer mağazalar ile benziyordu. böylesine iki ayrı müşteri anlayışına sahip mağazaların da aynı firma altında olması şaşırtıcı.