şükela:  tümü | bugün soru sor
  • elektrik vermek.. elektrige bogmak..
  • elektrik enerjisini sanayi, ula$im ve gundelik hayata uygulama.
  • elektrik sembolünün daha derin ve geniş anlamında, bu terim modernleşme manasına gelir.
  • lenin'in sosyalizm + elektrifikasyon = komünizm formülünde gecen terim. sovyetler birliginde elektrigin tüm ülkede yayginlastirilmasi ve kullanilabilir hale gelmesini saglamak anlamina geldigini düsünüyorum.
  • elektrikle çalışan trenlerin sefer yapabilmesi için demiryolu hattının üstüne katener direklerinin yardımıyla çekilen 25000 voltluk yüksek gerilim hattını döşeme işlemi.
  • elektrikli trenlerin güç kaynağına erişimi için demiryolu hatlarında üçüncü ray (istanbul m2 metro hattı'nda kullanılıyor) veya katener direklerine bağlı havai hattın kurulması işlemi. ülkemizdeki mevcut hatlarda veya inşa edilmesi elzem olan istek hatlarında engebeli araziden dolayı köprü, viyadük ve tünellere olan ihtiyaç, elektrifikasyon maliyetlerini katlayarak artırmaktadır. bir çok hatta tünel ve viyadüklerin sıfırdan inşa edilmesi gerekir, çünkü bu yapıların yükseklik ve genişlikleri dizel ve buharlı trenlerin kullanıldığı döneme uygun olduğundan, üçüncü raya veya havai hatta yer kalmamaktadır.
    burada varsa elektrifikasyon imkanlarını, yoksa güç kaynağı olarak bataryayı kullanan, fren yaptığında rejeneratif enerji üretebilen, depo ve merkezi istasyonlarda şarj edilebilen, bazı örneklerde dizel motoru da bulunan, dolayısıyla neredeyse her çeşit ray üzerinde hareket etme imkanı bulunan battery powered train teknolojisi büyük öneme sahip. çünkü demiryollarında düşük eğim gereksiniminden dolayı inşa maliyetleri karayoluna göre daha yüksek. bu araçlar da mevcut kapasiteyi değerlendirme açısından avantajlı bir tür.