• iletken üzerindeki doğrultusu sağ el kuralı yardımıyla bulunur. sağ el parmakları* manyetik alan doğrultusunda tutulursa, baş parmak akımın yönünü gösterir.
 • birimi amper'dir. simgesi ise i
 • iki şekilde olur, birincisi elektron akışı ile, diğeri iyon akışı ile gerçekleşir. elektron akışı olduğu zaman elektrik akımı bu akışın tersi yönünde gösterilir*, iyon akışı ise bir sıvı içerisinde iyonlaşmış katıların gerilim altında farklı kutuplara akmasıyla oluşur.

  elektron akışını, elektronlarla bağları zayıf olduğu için metaller daha iyi gerçekleştirir. iyon akışında ise en güzel örnek, saf su veya* şeker çözeltisi elektriği iletmezken, tuzlu suyun* iletmesidir.
 • [buradaki sloganım "ruhumun, bir rüyada gibi, eli kolu bağlı," olabilir. bunalımla boğuştum, hala da boğuşuyorum. hayatım sihirli bir şekilde iki elektrik akımı tarafından yönetiliyor sanki: neşeli artı ve umutsuz eksi uç* - o anda hangisi akıyorsa hayatıma o hükmediyor, sularına katıp götürüyor.] sylvia plath - the journals of sylvia plath
 • (bkz: kirchhoff)
 • elektrik akımı, elektron adı verilen çok küçük parçacıkların bir tel boyunca akışıdır. bütün maddeler elektron içerir. elektronlar, her şeyi oluşturan atomların bir parçasıdır. bir güç kaynağı yardımıyla elektronların kimi maddelerin, örneğin metal bir telin içerisinde kolaylıkla hareket etmesi sağlanabilir. elektronların içlerinde kolaylıkla hareket edebildiği maddelere iletken denir.
  pil, bir güç kaynağıdır. iki ucu vardır. bir uçta pozitif yük, ötekinde negatif yük bulunur. elektronların yükü de negatiftir. pilin iki ucuna birden bir tel bağlandığında, teldeki elektronlar negatif uç tarafından itilir ve pozitif uca doğru çekilir. bu, elektronların tel boyunca hareket ederek bir elektrik akımı oluşturmasına yol açar. elektronların hareketini sağlayan bu kuvvete elektromotor kuvvet (kısaca emk) ya da gerilim adı verilir. gerilimin birimi volt'tur.
 • elektronların (-) kutuptan (+) kuruna doğru hareketiyle oluşur. birimi amperdir.

  gerilim miktarı evlerimizde 220v 50hz olarak kullanılır.

  ödediğimiz faturalar güç birini l olan watt olarak gerçekleştirilir.

  güç ise akım ve gerilimin carpimlariyla bulunur.

  yani akım miktarı yüksek ürünler kullanıldıkça fazla güç harcanmış olunur.

  akım oluşabilmesi için mutlaka bir yüke ihtiyaç vardır.
  prizde 220v gerilim potansiyel olarak durur fişe takildiginda kinetige dönüşerek akım meydana gelir.
 • akım belirli bir alan yüzeyinden geçen yüklerin akış hızıdır ve birimi amper=coulomb/saniye. ortalama akım ise delta t zamanda geçen delta q yüke oranıdır. ani akım ise zamanla değişen yük akışıdır. akım yönü ise iletkendeki elektronların akış yönüne zıt yöndür yani pozitif yüke doğrudur. bir iletkenin iki ucunu pile değil birbirine bağlarsanız elektrik alan sıfır olduğunda iletken içinde net yük sıfır olacağından akım yoktur. yük taşıyıcılarının hızına sürükleme hızı denir yani ortalama hızdır aslında.

  ek olarak iletken içerisindeki atom-elektron çarpışmalarının yaratmış olduğu sürtünme nedeniyle elektronlardan atoma aktarılan enerji, atomun titreşim enerjisini yükseltir ve iletkenin sıcaklığı artar.
hesabın var mı? giriş yap