şükela:  tümü | bugün
  • aralık 2017 itibari ile elektrik birim fiyatının yarısıdır. bir diğer deyişle; 100 liralık elektrik tüketiyorsanız üstüne 50 lira elektrik dağıtım bedeli ekleyin. etti 150. üstüne vergileri ekleyin.

işin enteresan kısmı elektrik kendi kendine geliyorken; hiçbir altyapı ** çalışması yapılmıyorken bu tutarı ödüyor oluşumuz.

bir de bu bedelin de vergilerini ödüyoruz. bakın çok enteresan.
  • sanki elleriyle dağıtıyor ya kaypak ve onun yavşak sürüsü
  • istersek dağıtmadan da ödeme isteyebiliriz demenin kibarcası.

(bkz: sorma ver parası)
  • bir "kayıp & kaçak bedeli" olmamakla birlikte, dikilen elektrik direklerinin, tek tek (faturasını ödeyen) vatandaşa sokulmasıdır. aklıma yine vergici padişah fıkrası geldi (bkz: köprü vergisi temalı fıkra)
  • izmir'de gediz elektrik'ten elektrik alan bir hane faturası üzerinden konuşacak olursak,

akıllı sayaçtaki elektrik fiyatları şu şekilde,

gündüz: 0,213 tl/kwh
    puant: 0,382 tl/kwh
    gece: 0,090 tl/kwh

tüketim değerlerimiz bu fiyatlarla çarpılıyor ve bir tutar oluşuyor.

sonra bu 3 zamandaki toplam tüketim değeri ayrıyeten 0,117 ile çarpılarak elektrik dağıtım bedeli hesaplanıyor.

örnek yapalım,

gündüz 50 kwh tüketmiş olalım: 50 * 0,213 = 10,65 tl
    puant 30 kwh tüketmiş olalım: 30 * 0,382 = 11,46 tl
    gece 40 kwh tüketmiş olalım: 40 * 0,09 = 3,6 tl
    ---------------
    toplam 25,71 tl

sonra toplam kwh tüketimini alalım: 50+30+40 = 120 kwh

elektrik dağıtım bedeli = 120 * 0,117 = 14,04 tl

henüz vergilerin binmediği tüketim maliyetinin %55'ine yakın tekrar bir maliyet kalemi oluşturuldu.

hadi vergileri bindirelim :)

enerji fonu = 25,71 / 100 = 0,257 tl
    trt payı = 25,71 / 50 = 0,514 tl
    btv = 25,71 / 20 = 1,285 tl
    ---------
    kdv matrahı = 25,71 + 14,04 + 0,257 + 0,514 + 1,285 = 41,81 tl
    kdv = 41,81 * 0,18 = 7,52 tl
    ---------
    fatura tutarı = 41,81 + 7,52 = 49,33 tl

şimdi nereye ne para harcadık bakalım:

tüketim değerimiz : 25,71 tl (% 52)
    elektrik dağıtım bedeli : 14,04 tl (% 28)
    vergiler : 9,58 tl (% 20)
    --------------------
    toplam : 49,33 tl

görüldüğü gibi yıllardır elektrik faturasında trt payı ne işe yarar, yok verginin vergisi niye alınır diye isyan ettiğimizden de fazlası elektrik dağıtım bedelidir. bu tüketim değerleri benim ekim ayı tüketim değerlerim. yani öyle kafadan sallamalı bir tüketim yazmadım.

örnek excel hesaplama dosyası

tavsiye:
    (bkz: elektrikli soba/#71798555)
  • taşronculuğun halka yansımasıdır.

şöyle ki; dağıtım bedelinde, dağıtım şirketinin masrafları yer almalıdır esasen. bunu da epdk belirler. geçen sene x milyon para harcamışsın dağıttığın elektrik şu kadar bunu buna bölersek kwh başına bilmemne tl para alabilirsin der epdk. dağıtım şirketi kağıt üstünde kâr edemez. zira amme hizmeti sayılmaktadır.

gelelim türkiye'deki yansımasına. hangi şirket ne yapıyor zan altında bırakmayalım ama piyasada bilinen uygulama şudur; dağıtım şirketi, filosunu kiralar, temizlik hizmeti satın alır, bakım işlerini dışarıya verir falan derken bütün hizmetleri sağa sola çanta şirket lere taşeronlara verir. temizlik işçisi asgari ücret alırken bu hizmeti temizlik şirketi taşerona atıyorum adam başı 2.500 tl net ücrete denk gelicek şekilde satar. taşron da bu hizmeti dağıtım şirketine adam başı 3.500 tl'ye satar. çalışan işçi, asıl işi yapan asgari ücret alırken, halka yansıtılan temizlik harcaması adam başı 3.500 tl net ücrete denk gelmiş olur, tarife bu ücret üzerinden çıkar (hani şirket kâr edemiyor ya)

sonuç itibari ile bir kağıt parçasından ibaret taşeron şirketler halktan topladığı bedeller ile oturduğu yerden cebini doldurur.

boşuna denmiyor taşeron şirketler yssaklansın diye.

işbu entry herhangi bir şirketi zan altında bırakmak için yazılmamıştır.