şükela:  tümü | bugün soru sor
  • faydalı olacak tavsiyelerdir.
  • en önemli konu çıkışta ne yapacağındır.
    ya kontrol muhendisi olursun ve plc logic vs uğraşırsın.
    ya mikrodalga vs okursun, sonları ne oldu bilmiyorum
    ya haberleşme okursun, turkcell, telekom vs saha saha gezip iş yaparsın.
    ya da elektrik okursun

bu 3 5 bölümden birini seçsen de görev alacağın pozisyonlar aşağıdaki gibi olur.
    devreye alma işi yaparsın, sahada plc programlarsın, telekom altyapılarında tekniker başında iş yaparsın. zayıf akım sistemlerinde uzmanlaşırsın.yangın,kartlı geçiş,cctv gibi

ya satış mühendisi olursun. yukarıda saydığım sistemleri müşterilere satarsın. bu robot da olabilir,enerji santralinde trafo da olabilir, zayıf akım,orta gerlim sistemleri de olabilir.

pano tasarımcısı olabilirsin,orta gerilim gibi gibi.

fabrikalarda bakımdan sorumlu uzman olabilirsin.

oto sektöründe bile çalışabilirsin. toyota ford gibi.

proje muhendisi ya da proje yoneticisi olabilirsin. ama bu iş için sağlam teknik lazım olur. yukarıda satılan işlerin projelendirmesini yapıp, müşteri teslimine kadar iş yönetirsin.

yazılımda kendini geliştirirsin ve aselsan,netaş vs şirketlerde çalışabilirsin

görev dağılımı ve iş kolu o kadar çok ki , staj yapacağın yerlerden de bilgiler kapabilirsin genç.

ben yıllarca devreye alma işi yaptım, şimdi proje yöneticilği yapıyorum.

yaş 26 gibi yüksek lisans da patlat,mba falan. cila atarsın

ne yaparsan yap, universiteyi bitirmek için çok çalışacaksın,zira bölüm köpek gibi zordur. özellikle yarı iletken devre elemanları,sinyaller, olasıık teorilerine dikkat :)

edit :autocad'den çok bahsedilmiş. sakın öğrenmeyin. zaten zamanı gelince autocad trueview'den açıp bakacaksınız. bunları teknik lise mezunları çiziyor. siz çizdireceksiniz. önce teknik öğreneceksiniz, sonra iş yaptıracaksınız.
    ulen ben nerden düştüm bu kadar tekniğin içine,zaten ünivde full türev integral ile uğraştım diyorsanız önce proje muhendisi olmaya bakın,sonra proje yöneticisi olun. satış muhendisi de olabilirsiniz, altınızda araba ürün ya da sistem satmaya çalışırsınız. o da eğlencelidir.
    ingilizce olmazsa olmaz, özellikle konuşmaya çalışın zira bu sektörde insan kaynakları en az 5-10 dakika konuşturur.
  • kendinize ait bir ölçü aletiniz olsun.

(bkz: at avrat avometre)
  • elektronik ülkemizde 2 çeşittir. otomasyon-kontrol ve bunların dışındakiler. otomasyon kontrolü ele alırsak eğer işletmede çalışan biri isen az maaşla garantili bir meslek sahibi olursunuz. yükselme şansınız yoktur. sıkıcıdır. sinir bozucu ve yorucudur. sabredip işi öğrendikten sonra piyasaya kendi işinizi kurarak girebilirsiniz. büyük işletmelere otomasyon destek proje taahhütleri ile ilk başlarda çok iyi kazanç elde edersiniz. ancak her yıl sizin gibi yüzlercesi, işletmelerden bıkıp yorulup piyasa adamı olmaya karar verir ve rakipleriniz sürekli artar. sizden daha ucuza iş teklifi verenler mutlaka çıkacaktır. daha sonra bu kişiler de iflas edecektir. böyle boktan bir durum söz konusudur.
  • keşif yapmayacaksan, boşuna mühendis olma. en büyük 10'da çalışamazsan kalfa düzeyinde birisi ile aynı parayı alacaksın. git direk çıraklık oku.
  • proje çizmeyi çok iyi öğrenmelisin. autocad ı sular seller gibi bilmelisin. proje çizmek için çizeceğin projeyi tasarlamak, müşteri ihtiyaçlarını doğru anlamak için ise kullanacağın tüm ekipmanları çok iyi tanımalısın. swicth denilen naleti geçtim basit bir sensörlü lambanın bile marka modele özgü ayırt edici özellikleri var.
    bu işin özü tasarım ve projedir. proje çizen masa başı 1 ayda çizdiği iş için sahadakinin 1 ayda kazandığından fazlasını kazanır ve biri ofiste çekici karşı cinslerle kahvesini yudumlarken diğeri yaz kış demeden şantiyelerde yüzlerce sap arasında ömür tüketir.
    somut örnek istersen 500 yataklı bir hastanenin tüm zayıf akım ve kuvvetli akım projelerini çizebilmeli ya da plc pano tasarlayıp hem fiziki gerçekleştirme hemde yazılımlarını oluşturmayı başarabilmelisin.
    bunlar yok ise asgari ücretin az üzerinde imza yetkisi için işe alınan sıradan bir mühendis olursun.
  • türkiye'nin en başarılı öğrencisi olmuş olan emre kacar'ı örnek alın.
  • yol yakınken bilgisayar mühendisliği' ne geçiş yapın. eventually gideceğiniz yer yazılım, tabiki çok idealist değilseniz, amerika'ya gelip intel' de işlemci tasarlamak gibi bir idealiniz yoksa..
  • amerika'da intel'de islemci tasarlamak gibi ve daha buyuk idealleriniz olsun.
  • önce tavsiye;
    - bölüme girmiş olmayı ve mezun olmayı yeterli görmeyin.
    - işiniz bu olmayacaksa bile kendinizi ifade edecek kadar kodlama öğrenin.
    - ingilizceyi gerçekten iyi bir seviyede öğrenmeye çalışın. (ingilizcenin sunum yapacak, proje detayı tartışacak seviyede olması size sınıf atlatabilir) ******bu etkisi en fazla olacak tavsiyedir******
    - ilgilendiğiniz dal ile ilgili teknolojileri, yenilikleri, tartışmaları en güncel (%99 u ysbancı olan) kaynaklardan takip edin.
    - enerji düşünüyorsanız enerji yöneticiliği, bilgisayar ağları düşünüyorsanız ccna, ccda, ccnp vb... gibi sertifikaları edinmeyi düşünün. sertifika hedef olmamalı ama duruma göre çok faydalı olabilir.

bir okulun kariyer günlerinde elk.elt. mühendisliği ile ilgili konuşmak için çağırılmıştım o zaman bulduğum bazı sayısal verileri paylaşayım;
    2014 yılında amerika birleşik devletlerinde elektrik, elk.elt, kontrol mühendisliğinden mezun olan toplam kişi sayısı 11200 küsur iken 2015 yıli için türkiye'de benzer bölümlerin toplam kontenjanı 11700 lerde idi. (tamam türkiye'deki mezun sayısı değil ama bizim okullardaki mezun olma/okula girme oranı %70-80 leri bulduğu için durum çok etkilemez).
    özetle nüfusu 4 kat, ekonomisi, sanayisi ve teknolojisi kimbilir kaç kat büyük bir ülke ile hemen hemen aynı sayıda mühendis mezun ediyoruz. bunun sonucu olarak da belirili bir konuda kendini geliştirmeyen, gerçekten iyi bir mühendis olamayan niceleri bu diplomayı almakta ama iyi bir kariyere dönüştürememekte.
    daha da özet bu meslek hala dünyadaki en gözde mesleklerden biridir ama türkiye'de olması gerekenden çok fazla bölüm hoca, laboratuvar, aday öğrenci temrl beceri seviyesi gibi konularda eşik çok aşağıya çekilerek mezun vermekte olduğu için ülkemizde olması kolay, olduktan sonra çalışma hayatı zor bir profile evrilmektedir.