şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adana’da tarladan(üretim santrallerinde üretilen elektrik) tanesi 2 tl ye üreticiden alınan 1000 adet karpuz 2000 tl bedel üreticiye verilerek kamyon ile istanbul’a doğru yola çıkar (teiaş 380/154 kv iletim hatları ile). kamyon şoförünün hesabına göre 2000 tl ye aldığı karpuzlardan 1000 tl yol masrafına(iletim bedeli) ek olarak 500 de tl de kendisine kalacağını hesap ederek 3500 tl ye satacaktır. istanbul da gece hale(teiaş trafo merkezi) gelen kamyon sabah hal’in açılmasını beklemek üzere kamyon parkında beklemeye başlar. şoförün yol yorgunluğu ile uyuduğu sırada kamyon kasasında ki karpuzlara dadanan hırsızlar 1000 tane karpuzdan 110 tanesini çalarlar(%11 türkiye kaçak miktarı) . sabah karpuzların çalındığını gören şoför durumu yetkililere bildirir ancak yetkililer bunun hal’de rutin bir olay olduğunu yapacak bir şey olmadığını kendisine söylerler. durumu kabullenen şoför hal’e yanaşıp karpuzları satmaya başlar. kamyondan karpuzların elden ele aktarılması sırasında 60 kadar karpuz yere düşerek telef olur(%5-6 elektrik iletim ve dağıtım hatların ısı olarak kaybolan teknik kayıplar). 1000 karpuz 830 karpuza düşmüştür. 1000 karpuzu 3500 tl ye satmayı planlayan kamyon sürücüsü şimdi 830 karpuza aynı parayı istemektedir. böylece tarlada tanesi 2 tl olan karpuzların tanesi hal’de 4.20 tl olmuş olur .

şehir dışında ki hal’de evlere dağılmayı bekleyen kapuzları mahallemizin bakkalı (elektrik dağıtım firmaları) hal’den alarak dükkanına getirir. bakkalın 4,20 den aldığı karpuzlar bakkalın yol masraflarını eklemesiyle (dağıtım bedeli) 5 tl olur. peki burada biter mi bitmez , bakkalımız sıkı bir trt izleyicisidir ve trt yi izlemek için aldığı 160 cm led tv nin parasını da karpuzlara eklemektedir.(trt payı). biter mi yine bitmez belediyenin zabıtaları bakkalımızı sürekli rahatsız etmektedirler. bu karpuzlar belediyenin yaptığı yollar olmasa nasıl gelecekti buraya deyip her karpuzdan pay istemektedirler(enerji tüketim vergisi). bitti mi tabi ki bitmedi bakkalımız dükkanını büyütüp süper market olmak istemektedir ve bu parayı da yine karpuzlara yükler (enerji fonu ; elektrik piyasasında yapılacak olan iyileştirmeler için alınan para) böylece karpuzumuzun tanesi 5,7 tl olur. afiyetle yiyebilirsiniz.
  • ikisi de agirdir.
    birisi gercekten digeri mecazen.
  • patates pili nasıl yapılıyorsa bence benzer şekilde karpuz pili de yapılabiliyordur, sonra bu pille telefonunuzu şarj etmenin yolunu da bulabilirseniz elektrik faturanızı düşürebilirsiniz.
  • "ki"nin ayrı yazılmaması gereken ilişkidir.

edit: sonradan başlık düzeltildi.
  • karpuzcu çalınan, patlayan çatlayan karpuzların maliyetini nasıl olsa sağlam kalanları alanlara pay eder geçiririm dediğinden bu düzen böyle devam eder. ne hırsızlığa tedbir alır ne de karpuzlar fire vermesin diye adam gibi paketleme/yükleme yapar.

karpuzlar eksilmesin diye ne yapıyorsun sen onu anlat hikayeci kardeş.
  • --- spoiler ---

şurda bir tiren geçiyooor kiiiiiii
    ben trene bakıyorum kiiiiii
    tırenin üzerinde bir yazı yazıyor kiiii
    o da doğu ekspıresıiiiymiş kiii
    tıren içinde bir güzel varrr ki
    ama ben güzeli tanımıyorum ki
    ben de mahsıs tırene binıyorum ki
    ondan sonra haydarpı ıstanbul haydarpaşada ınıyoruz ki
    bende mahsıs kendimi bende mahsıs kendimi bi köşeye giriyorum kii
    mahsat tanışmak için ki
    ondan sonra o da tırende iniyor ben de iniyorum ki
    kendimi mahsıs deydiriyorum dıyor ki önüne bahsana diyör ki
    --- spoiler ---

(bkz: türk dil kurumu)
  • karpuzlar çalınmasin diye dogu illerinde sifreli elektrik deneniyor. frekans degistirilerek karpuzlar sifreleniyor. karpuzu çalsan bile yiyemiyorsun. (bkz: kaçak elektriği engellemenin yolu)