şükela:  tümü | bugün
  • sayacın önüne kallavi bir sivas kangalı bağlamak
  • - (yeriniz müsaitse) çok sayıda güneş paneli kullanmak,
    - ampul yerine olabilecek her yere led aydınlatma takmak,
    - desktop pc yerine laptop kullanmak (bitcoin mining de yapmayıverin bir zahmet),
    - klima, elektrikli soba ve ısıtıcılar yerine ısı pompası gibi sistemler kullanmak,
    - aynı şekilde elektrikli şofben yerine daha verimli sistemler kullanmak,
    - (kullanıyorsanız) kurutma makinesi yerine çamaşır askısı kullanmak (kurutma makinesi tam bir elektrik canavarıdır, sarfiyatı 5000 w/h'e kadar varabiliyor),
    - ütü, fön makinesi, kettle, elektrikli süpürge gibi cihazları watt değerlerine dikkat ederek seçmek.
  • güneydoğu'da sıkı denetim yapmak
  • bunu en iyi güney doğu bölgesindeki yazarlarımız bilir. aydınlatırlarsa sevinirim...
  • valla benim gördüğüm aşırı cimri tipler yanlarında telefon şarjı getirip iş yerlerinde bu işi yapıyorlar. hay babanızın şarap çanağına!
  • led lamba.

biliyorsunuz armut şeklinde olanlar yani ampuller çok yakar.

verimsizdir.

ilkeldir.

rengi çirkindir.

yenilemek lazım.
  • siz hala elektrik kullandığınız için mi faturanın fazla geldiğini düşünüyorsunuz?
    buyrun birlikte bakalım son elektrik faturama:
    bana gelen fatura

enerji bedeli: 26,83 tl
    dağıtım bedeli: 14,77 tl
    enerji fonu: 0,27 tl
    trt payı: 0,54 tl
    btv: 1,34 tl
    kdv: 7,87 tl

enerji bedeli benim kullandığım elektrik ve sadece 26,83 tl yazıyla yirmi altı lira seksen üç kuruş!
    geri kalanı çeşitli isimler altında vergi!
    51,6 tl lik faturanın 24.7 tl si vergi. ya arkadaş olacak iş değil. ben önce kendi faturamı ödeyip bir tane de devlet için fatura ödüyorum.

edit: dağıtım bedeli denilen şey, arıza olustugunda ilgili elektrik firmasına
    verilen standart ucretmis. düzeltme için hopaaya teşekkürler.
  • 16 senedir arkamıza fişi taktık,benzinlikte pompayı,markette kasanın üzerine oturtulduk,banyoda batarya girdi şeyimize,doğalgazda boru döşendi taa rusya'dan anüsümüze,telefon hep titreşimde,hâlâ boşalamadık,yada alışkanlık yaptı.
  • çok terimli tarifede olmayan abonelerin gece saatlerini beklemesine gerek yok. tek terimli tarifenin ücreti 24 saat için de aynıdır (faturanın üzerinde tek terimli yazıyorsa her saatin fiyatı aynıdır ). boşuna gece saatlerini beklemeyin.

elektrikli cihazların tüketim sınıfını dikkate alarak satın alınması, daha verimli olanların tercih edilmesi ileriye dönük önlem olarak alınabilir. anahtarlı priz kullanımı da etki edecektir.