şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
 • adamı profesör yapan yokluk
 • sayaca mayalı hamur yapıştırmak.

  (bkz: bana bir şeyhler oluyor)
 • araştırılıp uygulanması gereken yollardır.
  10 lira için 20 lira için uğraşmaya değmez demeyin. başka boyutlarını düşünün.
  herkes fatura düşürmenin derdinde.
  bence bu tasarrufları çevre için ve geleceğimiz için yapın. her aile elektrik tasarrufu yapsa 20 milyon ailede bu rakam korkunç boyutlara çıkar.
  nükleer enerjiyi, hes enerjisini tartıştığımız bugünlerde tasarruf şarttır. herkes tasarruf yapsa belki 10 santral açılması engellenmiş olacak.

  unutmayın;
  enerji sorununu çok üreterek değil, az tüketerek çözebiliriz.
 • tüm aydınlatmaları tasarruf ampülleri ile değiştirmek.
  çalışma odasındaki elektronik sistemi güçlü bir çoklayıcı topraklı prize bağlayıp kullanılmadığında bir düğme ile kapatmak.stand by konumunda bekleyen cihazlar elektrik harcamasın diye. ciddi bir fark olduğunu göreceksiniz. bu prizler 50tl den 500tl ye kadar mevcut fiyatlarda.

  kullanmadığınız zamanda tüm aydınlatmaları kapalı tutmak.

  alacağınız elektronik eşyaları (özellikle tv, pc monitörü, buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinası) “”aaa”” tasarruflu almaktır. bunun da ciddi farkını göreceksiniz.

  tv nizin ayarlarına gelip “ekran ayarlarını ekonomik mod” olarak aktif etmek.

  tasarruflu kombi almak. ne kadar elektrik kullandığına bakmak. hatta eski ise at yenisini al. daha kara geçersin emin ol.

  gece yattığınızda tüm evi sleep moda almak. yani neredeyse buzdolabı ve bir kaç şey hariç her şeyi kapalı tutun.
 • başka ülkeye taşınmak dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama elektrikle çalışan bütün aletler teknolojinin gelişmesiyle ne kadar verimli olursa olsun a++++++++++ ta olsa zam geldikçe hiçbir esprisi kalmıyor ne kadar tasarrufta yapsak 3-5tl düşse ne olur düşmese ne olur.
 • mesaiye kalın