• ben hep 50 liralık ödüyorum. 200 de gelse ilk 50 sonra 150 veriyorum
  • dolaylı verginin bokunun çıkarılmadığı bir ülkede yaşayın
  • memleketin a....koyuyorlar
  • hangi yolu denerseniz deneyin; kdv, enerji fonu, trt payı, damga vergisi derken ikiye katlanacak olan faturadir.
  • kullanılmayan cihazların "stand by" da tükettikleri güç sıfır olmasa da bir çoğu için görmezden gelinebilecek düzeydedir.

dikkat edilmesi gereken en önemli vampir ses sistemleridir, stand by'da bile ciddi tüketim değerleri görünüyor. 30-40w civarı tüketime sahip olabilirler. bunu ben de bilmiyordum.

bir hesaplama yapalım, ortalama bir evde fişe takılı bırakabileceğiniz cihazlar ve standy by'da tüketim değerleri aşağı yukarı şu şekildedir :

1) tv : 3watt
    2) digiturk, dsmart, teledünya, uydu benzeri receiver : 15watt (buna ben de şaşırdım, örneğin 20w maksimum tüketimi olan teledünya bile bu kadar tüketiyor olabilir mi)
    3) modem : 5watt
    4) telefon şarj aleti : 0.25watt (itiraf edin evde fişten çekmeye üşeniyorsunuz)
    5) pc : 3watt

toplam : 26.25watt, yuvarlak hesap 0.75 de benden olsun 27watt, hadi çok yuvarlak diyelim 30watt.

(30watt) * (24 saat) * (30 gün) = 21.6kwh tüketim

1kwh bedeli : 40 kuruş.

toplam bedel : 8.64tl edit : cihazlar stand by konumunda 24 saat kalmaz, haliyle 12 saat desek 4.32tl yapıyor.

özetle uydu alıcısı ve ses sistemi dışında faturanızda gözle görülebilir bir artışa sebep olabilecek pek de bir şey yok.

kaynaklar :
    http://www.popsci.com/…urdering-dvrs-every-provider
    http://standby.lbl.gov/summary-table.html
  • televizyon izlemeyin demiyorum ama televizyonu sadece ortamda ses olsun diye açmayın. zamanla alışırsınız.
  • bütün elektronik aletleri mümkün olduğunca gece çalıştırmak
  • bazıları basit olabilecek yollardır. örneğin lcd televizyonlarınızın arka ışık seviyesini en düşüğe ayarlamak faydalı olabilir. tabii kontrast ve parlaklık ayarlarını da buna göre yapmanızda fayda var. ayrıca elektrikli su ısıtıcısı veya çaydanlığın üstüne bir havlu geçirmek soğumasını ve tekrar çalışmasını engelleyebilir.
  • evde ses olsun diye televizyonu açmayın.
  • sayaca mayalı hamur yapıştırmak.

(bkz: bana bir şeyhler oluyor)
hesabın var mı? giriş yap