şükela:  tümü | bugün
  • özellikle laptoplarınki gibi şarj outletlerinde görülen delik. priz de tek uçludur. delik uç birleşir.
    amacı güvenlik midir, akım koruma mıdır, elektrik verimliliği midir nedir bilinmez. bilinir tabi de sade vatandaş olarak ben bilmiyorum. tüm elektrik mühendislerini meydanlara davet ediyorum.
  • (bkz: toprak hattı)
  • ups prizleri için konulan deliktir.
  • bazı standartlarda prizlerin topraklama hattı bizdeki gibi alt ve üstteki yaylar ile yapılırken bazı standart prizlerde o deliğe giren bir karşılık olduğundan ötürü laptop prizlerinde ikisiylede uyumlu olmak için yay temas noktaları ile topraklama deliği aynı anda mevcut olur.

yani kısaca türkiyede o delik senin pek bir işine yaramaz. bazı ofislerde ups hattı ile şebeke hattını ayırmak için ikiside bulunur. ups hattını standart olmayan delikli tipte yaparlarki şebeke elektriği ile ayırt edilsin.

link
  • darbe olursa tshirtle tıkamak içindir.
  • kisa adlı yazara da teşekkürler. çok mantıklı bir açıklama ile geldi:

"ups pahalı bir alet. ben şirkete ups hattı çektiysem gidim adamın biri bu hatta masada çalışacak fan vb istemediğim, çok enerji çekecek şey takmasın diye.
    ofiste elektrik giderse millet monitörü taksın bilgisayar çalışsın, 1 saat idare edelim ama adam tv takarsa 15 dakika idare eder gibi bir sebebi vardır" dedi.

ben tatmin oldum.
  • toprak hattı olduğu doğrudur. ancak en önemli özellği faz hattını belli bir kabloya yönlendirmektir. normal prizlerde fişi nasıl taktığımız önemli değildir ters veya düz taksak bile cihazımız çalışır. ancak güvenli açısından açma kapama düğmesi olan cihazlarada anahtara faz hattının gelmesi istenir. en önemli özelliği budur.
  • fransiz tipi prizlerle uyumluluk saglayan delik. sebebi topraklama.

avrupa'da priz standartlari

edit: link

edit2: ay ben olayi tamamiyle gotumle anlamisim, tamamiyle farkli bir seyden bahsediliyormus lol
  • ups'ler öyle diye birinci seviye açıklama gelmiş. bende ikinci seviye açıklama için eyyorlayayım: ups'ler neden öyle? tahminim, fişi ters takama diye herkes fişi düz taksın, böyle olunca da sözgelimi herkes sol delikten enerji çeksin. neden? normalde şehir cereyanı alternatif akımdır, bunu simetrik bir yuvarlağa benzetebiliriz. sağ koldan da çeksen sol koldan da çeksen fark etmez. ama ups'ler tam yuvarlak "alternatif" sinyal veremiyor olabilir. o yüzden herkesin, mesela bilgisayarlarının aynı koldan elektrik çekmesi ups'e daha az yük bindirebilir, o da daha uzun süre tek faz elektrik üretebilir. bilerek değil hayalgücümle yazdım.
  • asenkron motorlar ilk hareket- kalkış- anında anma(etiket) değerlerinin 6-10 katı arasında bir akım çeker. bu yüzden motorlu cihazlar(her türlü yazıcı, vantilatör, içinde dönen parça olan her türlü cihaz) vb. ups hattına bağlanmamalıdır. kesintisiz güç kaynakları özünde sınırlı bir güce sahiptir ve yükün, idealinde bu değeri geçmemesi gereklidir. ups' ler hakkında hayal gücüyle yazmak yerine (bkz: kesintisiz güç kaynağı)