şükela:  tümü | bugün
 • elektrik mühendisliği'nin temel derslerinden olan, 2 dönemde verilen, transformatörler, asenkron-senkron makinalar ve dc-ac makinaların anlatıldığı, eskiden haftada 6 saatken şu an 3 saat olduğu için hocaların öğrencilerin eskisi kadar şey öğrenemediklerinden dert yandıkları ders.
 • http://www.elk.itu.edu.tr/…in/fa04grelk341e.cgi?all adresinden itu hocalarından deniz yıldırım tarafından verilen notlar görülebilir. yorumu size bırakıyorum. tüm arkadaşlara geçmiş olsun diyor, yaz okulunda başarılar diliyorum.
 • odtu elektronik muhendisligi ogrencilerinin kisaca machinery dedikleri ders. yildirim uctug'dan alinmasini siddetle oneririm.
 • eskisi gibi haftada 6 saat verilememesinin intikamı, iki dönemde haftada 3'er saat verilerek ve öğrenciler kanırtılarak alınmakta, öğrenciler bu derslerden geçecekler diye hezeyandan hezeyana, yaz okulundan kış okuluna gark olmaktadır. bu derse çalışmaya çalışmayı bir örnekle özetlemek gerekirse:
  elektrik makineleri 1 çıktı !
  aldınız mı? almadınız mı salak mısınız? giriş gücü, çıkış gücü, motor mili. ne mili var ki başka? deniz mili. salak misiniz? petekler petekler. faik mergen faik mergen. tt’si var çok zengin sikinde değil hiçbiri. nurdan güzelbeyoğlu tanımam etmem, tt’si yok sanırım. acaba güzel bir beyin oğlu mu yoksa hayatini beyoğlu'nu güzelleştirmeye adamış bir insan mi? peki güzel olan bey mi oğlu mu? salak misiniz? petekler itü arı bal çalışkan arılar bal yapar çiçeklere konarlar. ben nereye konacağım. kendimi nereye kondurmalıyım. giriş empedansı. çıkış empedansı diye birşey yok zaten. o girişten bakılınca görülen empedans demek. her yerden bakınca ayni değil demek. “abi bu empedans nerden baksan 23452 ohm eder.” karnim zil çalıyor nerde tat konserve, bidirbidirbidir iste tat konseeerve, hemen aç hemen ye tat konserve. yol vermek kolay değil kaçırıverirsin motoru çok ağlarsın, ölürsün bile üstünden kaçarsa. frenlemek lazım bir de azıtıyorlar yoksa. o da kolay değil direnç bağla. endüktans bağla. reaktans, endüktans, süseptans, kondüktans, empedans. isimleri birbirine yakın seçelim ki çocukların kafası basmasın. babaoğul inşaat, babaoğul inşaat avcılar’da, babaoğul inşaat.
  reksan reklam sundu.

  bir an önce alınıp bir an önce verilmesi tavsiye olunur.
 • bunu alan bunu da aldı:
  (bkz: elektrik makineleri 2)
 • ne kadar kafayı kırmış geçirmiş, kaç bünyeyi telef etmiş olsa da asenkron makine modeliyle edebiyattaki gül ile bülbül iliişkisine atıfta bulunmaktan geri kalmayan derstir. ayrıca istenmese de yıllar içinde kafanıza vurula vurula öğretilen ders(dert)tir. bu açıdan da big brother a benzer. sayesinde alakasız benzetmeler da yapılır. daldan dala atlanır. balata sıyrılır...
 • sinavindan 90 beklenirken 1 alinabilecek bir derstir bu.

  ayniz zamanda igrenc, ugrastiran, biktiran, anlasilmayan, ya da benim anlamadigim. hala nasil gecip de mezun oldugumun farkidna degilim.
 • 7 adet faik mergen kitabı ve stephen j chapman'in yazdığı elmak incilini kavrayamadan asla oldum denilemeyen ders, anabilim dalı, yaşama şekli. şahsen mezun olmaya tek dönemim kalmış olmasına rağmen hala tam olarak kavrayamamış olmama gerçekten üzülmekteyim.