• hiçbir işe yaramayan kuruluş.

bir kez işim düştü onda da gerçek yüzlerini gösterdiler. yıllarca verdiğim aidatlar haram zıkkım olsun kendilerine.

şöyle ki iş yerinden sıkıntılı bir şekilde ayrıldıktan sonra yeni iş yerimde daha önce mühendis olarak çalıştığımı belgelemem gerekti. haliyle eski iş yerim işi yokuşa sürdü. ben de bir umut emo'yu aradım böyle bir belge gerekli siz de verebiliyor musunuz diye. kendilerinden aldığım cevap "biz nereden bilelim senin eski iş yerinde sekreter olarak çalışmadığını" oldu.

şimdi ben senelerdir çatır çatır aidatımı sana öderken mühendistim de işim düşünce sekreter mi oldum? oda olarak sen neden varsın? benim hakkımı savunacak, yol gösterecek yerde tam tersi cinsiyetçi yaklaşımla cevabımı alıp telefonu kapattım.

emo, üyelikten ayrılmak istediğinde mühendis olarak çalışmadığını belgeyle ispat etmeni isterken, üyeyken şirketten ya da üyeden mühendis olarak çalıştığına dair her hangi bir belge istemiyor çünkü bununla ilgilenmiyor ve sadece aldığı aidata bakıyor.

türkiye'de mühendise verilen değer ortada, hakkını emo'ya karşı bile savunmak zorunda kalmak ise acı verici.
  • yönetici sınıfı alabildiğine patrondur ama sosyalist geçinirler. yanlarında çalışan mühendislere 1200 tl fiyat biçerler. fazlasını haketmez onların gözünde o mühendisler. bu kişilerin yanında çalışıp asgari ücret üzerinden sigortalananlar kendilerini şanslı sayabilirler en azından sigortalanabildikleri için.
  • istanbul şubesi için seçim vardı bugün. resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, demokrat mühendisler: 1678 - meslekte birlik: 157 - değişim grubu: 644 oy almış.

yani akp ile sandıkta hesaplaşılmış oldu.
  • yaptıkları,duruşu,eksileri,artılarıyla sevdiğim,desteklediğim ama üye olmaya karar vermişken üye olmaktan vazgeçtiğim meslek odası.

devletimizin, kendisi büyük bilgi işlemi küçük bir kurumunda çalışırken devletteki bilgisayar mühendislerinin durumu hakkında günde en az 1-2 saat konuşuyorduk.laf dönüp dolaşıp 1000000000 yıllık geyik olan "abi odamız yok.odamızı kurmalıyız"a geliyordu.bir gün "bilgisayar mühendislerinin bağlı olduğu emo'yu arayalım.sorunlarımızı söyleyelim" dedik ve aradık.sağolsunlar ciddiye aldılar ve toplantıya çağırdılar.biz de kurumdan 8 arkadaşla ankara'da emo merkez şubesine gittik.

bizi genelde adını bildirilerde gördüğümüz emre metin adında bir kardeşimiz hayati bey adında emo hukuk müşaviri abimiz ve adını hatırlamadığım üst düzey 3 yönetici amca karşıladı.
    ciddiye alınmanın verdiği mutluluk inanılmazdı.o coşkuyla dertlerimizi anlattık ,yol haritamızı çizdik ve bir sonraki toplantı gününü ayarlayıp "bu işi emo çözer" düşüncesiyle binadan ayrıldık.

aynı kararlılıkla geçen toplantılardan,toplanılan dökümanlardan,yaptığımız çalışma ve araştırmalardan sonra emo'yla bir toplantı daha yaptık.emo'nun yönlendirmesiyle yaptığımız çalışmaları bir klasör halinde emo'ya sunduk.
    hayati bey "tamam şimdi top bizde.bizden haber bekleyin" dedi ve o günden sonra emo'dan haber alamadık.

emre metin kardeşimiz 10000000 kere aramamıza rağmen 1 kere açtı ve özel bir durumdan dolayı ilgilenemedigini konuyla kısa zamanda ilgilenecegini söyledi.maillere cevap gelmedi.hayati bey'den hiç ses çıkmadı.

buraya yazdıklarımı memurlar.net'te emre arkadaşımızın bir bildirisinin altına yazdım geri dönüş olmadı

emo bizi yarı yolda bıraktı.örgütlülüğün gücünü her fırsatta vurgulayan emo "yok ya bu adamlardan bir şey olmaz,anca aidat alsınlar" diyenlerin ekmeğine yağ sürmüş oldu.yazık oldu.
  • üyesi olmadan çalışan mühendislerin (elektrik, elektrik-elektronik vb.) 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğini ima eden bir mektup ile üye toplamaya çalışmaktadır.
  • üyeleri adına temsil ettiğine inandığı siyasi mesajları geçtim, ne akp'den önce ne de sonra bi skime derman olacaklarına hiç mi hiç inanmadığım, kâr amacı güden, öngörüsüz, idraki zayıf, yararsız, vasıfsız örgüt, oluşum. girdiğim güne pişmanım, çıkmak için de uzun süredir can atıyorum ancak istifa dilekçesi bile türlü oyunlarla bezeli olduğundan henüz başarılı olamadım. ki bir amirimiz, yıllar önce kendilerine elden istifa dilekçesi vermiş ve akabinde tek bir mail, posta, ajanda, genel duyuru dahi almamış olduğu halde; biriktirilen aidat borçları için avukattan haciz uyarısı almıştır. sebep? bu beyler istifa dilekçesini kabul etmemişler, bir satır yazı veya e-posta ile uyarma gereği dahi duymadan aidatları işletmeye devam etmişlerdir. yeri gelmişken istifa dilekçesine bir göz atalım.

"yasal mevzuat gereği emo’ya üye olma zorunluluğu bulunan bir mühendislik faaliyetiyle uğraştığım takdirde oda’ya tekrar kayıt yaptırarak ***geçen süre içerisindeki üyelik yükümlülüklerini de yerine getireceğimi*** taahhüt ederim."

bak afacana bak.. şimdi uzun uzadıya yazardım ama nihayetinde farkındayım, bu entryi yılların birikiminin parladığı bir kızgınlık anında yazıyorum, bir cümle ile geçiştireyim. ülkedeki binlerce mühendisi temsil ediyorsunuz, içinizden bir tane adam da demiyor mu, bir taşı şurdan alıp şuraya koymadan oluk oluk akıyor paralar, üçüncü sınıf sendikacılık yapalım diye mi yoksa mühendislerin eğitimine ve sosyal haklarına sahip çıkan, öte yandan mühendisliğin bu ülkenin yaşam tarzına getirebileceği yenilikleri ve iyileşmeleri destekleyip, halkın devletin ve özel sektörün gözüne gözüne sokacak, saygın ve parmakla gösterilebilecek kalitede teknik ve sosyal sorumluluk sahibi bir duruşumuz olsun diye mi? bi kendinize çeki düzen verin önce!

o kadar komik, o kadar trajedi derecesinde zavallısınız ki, her ay verdiğim aidatın karşılığı olarak uygun gördüğünüz yarısı siyasi diğer yarısı ise yine yaptığım işle uzaktan yakından ilgisi olmayan e-posta mesajlarınızın spam'da kalmasına dahi tahammül edemiyorum artık.

edit: mühendis diplomasını aldığım andan itibaren, ki bu an 13 (on üç) yıl önceydi, olur da bir an gelir mühendisliği hayatımı kazanmakta kullanırsam, mühendisliğimi kullanmadığım zamanları da geriye dönük ödemek üzere, hayat boyu bunlara her ay para vermek ve zırvalarını dinlemek zorundaymışım, öyle buyurmuş hazretler. istifa dilekçesini bir daha okuyun bakalım, mühendislik diplomasını da yırtmalı mıymışım?
  • mesleki anlamda bana hiçbir yararı olmamasına rağmen ısrarla üyelikte tuttukları yetmiyormuş gibi şimdi de seçimleri için taciz telefonları başladı. istanbul şubesi'nin 25 şubat'ta seçimi var diye iki gündür 3 ayrı numara aradı ve arka arkaya mail atıyorlar. ben diyorum istifa etmek istiyorum, emo falan benim işime yaramıyor, atın beni odanızdan, bunlar diyor azıcık daha sömürelim izin ver de. la bi yürüyün gidin! verdiğim aidatlar hala içimde evlat acısı gibi duruyor.
  • 3 günde aldığım 17 sms, 6 arama ve bilmem kaç e-mail'in ardından öğrendim ki, istanbul şubesi için dün yapılan seçim tamamlandı. demokrat mühendisler kazanmış. bu bana mesleki olarak ne kazandırdı? hiçbir şey. bundan sonra odadan bir beklentim var mı? yok. zorla aidat almayı keserler mi? kesinlikle hayır. gereksiz agresif muhalif duruşları birçok kişiyi hala irite ediyor mu? evet. istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz? evet. sessizce dağılalım o zaman.
  • bu kurumdan ayrılmak olanaksızdır. özel sektörde çalışırken işten çıkarma gibi nedenlerle tazminat alarak, ya da istifa ederek ayrıldığınızda bile, aidatlardan muaf tutulmanıza rağmen bu odadan ayrılamıyorsunuz. dünyanın neresine giderseniz gidin, bu kuruma bir kere üye olmuşsanız ömür billah çıkamıyorsunuz. çıkabilmeniz için türkiye'den aldığınız üniversite diplomanızı ve ünvanınızı vermek zorundasınız.

yineliyorum, çalışmadığınız sürece kurum sizden asla tek kuruş aidat almaz.

serbest meslek sahibi elektrik, elektronik ya da bilgisayar mühendisleri, ihaleye katılma, proje imza yetkisi alma gibi haklara ancak elektrik mühendisleri odası sayesinde alabilir.
  • üye olmayı düşünen kişileri uyarıdır:

kesinlikle üye olup böyle bir hataya düşmeyiniz!

yılda bir üyelerine 20 sayfası reklam kaplı bir ajanda göndermek dışında bir vasıfları bulunmamaktadır, buna rağmen üyelerinden aidat isterler ve verilmediği takdirde icra yoluna gitmekle tehdit ederler.

işin ilginç tarafı ise:

üye olduktan sonra üyelikten çıkma yoktur. mühendislik vasfınızdan vazgeçmeniz istenmektedir. (cehennemde bile belli bir süre yanıp çıkabiliyoruz sanırım)

ülkedeki bütün mühendisler bize kaydolacak derler fakat herhangi bir işlem yapmazlar sadece tuzağa düşenlerin getirisi yeterlidir zaten.
hesabın var mı? giriş yap