şükela:  tümü | bugün
  • edison ve teslanin alternatif akimin kesfi sirasinda yasadiklari rekabet dolu gunleri anlatan film gelse de gitsek
  • 13 eylül cuma günü vizyona girecek olan ilgi çekici film
  • buralar değerlenir.
  • kimse bir yazmamış. film çok güzeldi. baya da bilgilendirici oldu. inanılmaz akıcıydı. hiç düşünmeden gidin derim. spoiler vermemek için burada bitiriyorum.
  • dün 00.10 seansında izledim.

film akıcıydı. ancak ilerleyen zamanları biraz daha belirgin zaman örgüsü ile verilse çok daha iyi olabilirdi. daha çok gün, gece, mevsim, saç sakal zaman örgüsüne dahil detaylar olar.

pat pat pat ilerledik idama geldik, fuara geldik derken film bitti.

işin teknik tarafından birisi olarak biraz daha detay testler, çalışmalar, en kötü kablo çekmeler, tesla'nın bile filmde anlattığı direk dikmeleri verselerdi.

ve yine keşke biraz daha o günkü teknolojiyi sorunlu verselerdi, yani şehir birden elektriksiz kalsa herkes günümüzde olduğu gibi -aaaaauu w falan deseydi...

ve yine bir keşke daha o telgraf, telefon vs 1-2 kez tekleseydi. lan arkadaş elimizde oha telefonlar ile çekimin dibinde iken bile sorunlar yaşıyorken o kadar sorunsuz bir telefon sesi olmuyor o alt yapıylada olmaz bu iş.

tabiki teknik taraftan bakmazsak film güzeldi ve 3 dahi içinde sondaki anmalar hoşuma gitti.
  • dikkatimi çeken film.
    edison- tesla rekabeti her zaman okuma ve araştırma yaptığım, ilgimi çeken bir rekabet olmuştur.
    ( tabi ki teslayı destekliyorum)
    vizyondayken en yakın zaman da gitmeyi düşündüğüm film.
  • tesla ne zaman sahneye çıkacak derken film bitti. tesla severler gitmesin. afişte yer alan sağdaki kişi de tesla değildir. edison ve westinghouse oynamış, tesla da top toplamış. kurgu berbat, senaryo fiyasko, tesla bomboş anlatılmış ve hayatındaki hiç bir dahiane çılgınlıklara patentlere yer verilmemiş. güzel olan şey oyunculuklar ve çekimler. edison severler ekran başına.
  • filme bugün gittim ve beklediğimden kötüydü. konuyla ilgisiz bolca ayrıntı var, misal edison ın eşi ve çocukları ya da westinghouse un eşi. bu bahsettiğim yan karakterleri tesla dan bile daha fazla görüyoruz filmde anlamsız yere. mesela bir konken sahnesi vardı, ne mânâ? filmde elektrik rekabeti edison ve westinghouse arasındaymış gibi anlatılıp tesla geri planda kalmış, halbuki okuduğum kadarıyla mevzu asıl edison ve tesla arasında geçiyor. görsellik, müzik vs açısından gayet iyi ama kurgusu oldukça zayıf.
  • iyi güzel ama çekim başımı döndürdü
    sürekli çevir döndür falan insan takip etmekte zorlanıyor
  • spoiler niteliğinde bilgi:

tesla'nın muazzam projesi olan "wardenclyffe tower'a" bir sahnede değinilmesi kifayetsiz kalmış; daha ziyade edison ve westinghouse arasında ki hararetli rekabete yer verilmiş. onun haricinde, genel olarak film'in izleyiciğe yansıtmak istediği hissiyatı yeterli buldum.