şükela:  tümü | bugün
  • son günlerde yapılan haberler göz önünde bulundurulduğunda artık yapılması elzem olan durum. haber linkleri

link 1
    link 2
    link 3

arkadaşlar üşenmedim kabaca bir hesap yaptım. evlere aylık 300 kwh elektrik, 10 ton su ve 150 m3 doğalgaz ücretsiz verilirse devlete yükü ne kadar olur diye hesap ettim. tuik rakanlarını ele alarak yaptığım hesapta şu verileri elde ettim. şu an ülkede 19 milyon 500 bin hane varmış. her evde doğalgaz olmadığı için doğalgazı hesaplarken hane sayısını 12 milyon aldım. tabi geri kalanında odun kömür yardımı yapılması durumunu da göz önünde bulundurdum.

yaptığım hesaba göre devletin belirttiğim miktarlarda hanelere ücretsin su, elektrik ve doğalgaz verilirse ortalama yıllık maliyetler şu şekilde.

elektrik : 31 milyar tl
    su: 8 milyar tl
    dogalgaz: 21 milyar tl
    odun- kömür: 5 milyar tl

toplam maliyet: 65 milyar tl

tabi bunun yanında yıllık vatandaşın devlete ödediği vergilerin toplamı 600 ile 650 milyar tl arasında. tabi bir de dolaylı vergilerin toplanmasında yaşanan sıkıntılarda göz önüne alınırsa. bu miktar 800 milyar tl ye çıkabilir. yani devletin halktan topladığı verginin 10'da birini halkın hayati ihtiyaçları için harcaması bence bu kadar da zor olmamalı.
  • (bkz: ütopya)
  • (bkz: sosyalizm)

ekleme:

türkiye komünist partisi programı:

e-6) insanlar moral ve fiziki açılardan kendilerini yeniden üretecekleri mekanlarda yaşama hakkına sahiptir. bu hak doğrultusunda herkese gereksinimine uygun konut sağlanır. konutların deprem, sel ve diğer doğa olaylarından etkilenmeyecek sağlamlığa sahip olmaları için gereken her tür önlem alınır. konutlarda ısınma, elektrik enerjisi ve su bedelsiz olarak sağlanır.
  • adamlar 'keşke zorunlu yeni bir şey çıksa da vatandaşı biraz daha siksek' derdindeler.

hangi ülkede yaşıyorsunuz amk?

zorunlu pos cihazı
    zorunlu ehliyet yenileme
    zorunlu pasaport yenileme
    zorunlu kimlik değiştirme
    zorunlu trafik sigortası
    zorunlu vırt
    zorunlu zırt...

@zwiegesprach: zorunlu bes'i de es geçmeyelim dedi.. haklı

çok da şeyapmamak lazım.
  • diyelim ücretsiz olmadı vergisiz oldu o da olumlu.
    bi kere önce o ötv'yi indir.
  • kapıcılık yapıyorsanız artı kiranın da bedava olması şeklinde bir pakete sahip olmanız demektir.
  • bu tarz bir işlem için halkın buna uygun olması gerekiyor. muhalif adam eğer nasıl olsa ben ödemiyorum deyip elektriği sırf muhaliflikten açık bırakır ve gereğinden fazla tüketirse? ya da benzer örnekler...
    klasik ama gerçek eğitim şart en köklü reform isteyen şey katışıksız eğitimdir türkiye'de.
  • imkansız değildir.
    illa sınırsız ve ücretsiz olmak zorunda da değildir.
    kelle başı hayatı idame ettirecek kadarı ücretsiz olsa fazlası paralı olsa yeterdir.

mesela bir ailede 5 kişi yaşıyor, onların makul bir miktar kadar elektrik su ve doğalgaz tüketimi ücretsiz olur, fazlası ücretli olur. bu kadar basit.

örneğin doğalgaz, kombiyi minimumda çalıştıracak kadarı ücretsiz olur, havalar çok soğuksa kombinin ayarını arttırırlarsa parasını öderler veya kazak üstüne kazak giyip yorgan altında otururlar. ama hiçbir çocuk soğuktan donarak ölmez.

haftada 1 banyo yapacak, kıyafetleri yıkayacak kadar su ücretsiz olur, fazlasını akıtan parasını öder. kimse tuvalette sıçmaya su bulamayacak kadar susuz bırakılmaz.

bir buzdolabı ve iki ampul çalıştıracak kadar elektrik ücretsiz olur, fazlasını yakan parasını öder.

aslında ödediğimiz vergilerle bunu çoktan ve fazlasıyla hak ediyoruz. o kadar vergiyle dünyada cennet kurulurdu ama sadece kodamanlara cennet kuruyoruz biz. üzerinden geçilemeyecek kadar fahiş köprülere milyar dolarlar veriyoruz ama göt yıkayacak kadar suyun bedava verilmesine karşıyız. işte bokunda boğulmak budur.