şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en basit haliyle. aylık 800 tl üzerinde elektrik faturası ödeyen kullanıcıların indirimli olarak elektrik tedarik etmeleridir.

  aslında dünyada uzun zamandır uygulanan bir sistem. türkiye'de de son bir iki senedir yaygınlaşmakta. serbest tüketicilerin elektrik tedarikçilerini kendileri seçmesi sistemidir.

  sistemin avantajı son kullanıcının epdk'nın elektrik tarifelerine bağlı kalmadan, yani indirimli olarak elektrik kullanmasıdır.

  tedarikçiler enerji bakanlığından lisanslı olduğu için sistem devlet güvencesi altındadır.
  abonelik taşıma birkaç yıl önce oldukça zahmetli olsada, operasyon bugünlerde artık oldukça kolaydır.

  (bkz: electurk)
 • konu ile ilgili güzel bir sık sorulan dökümanı

  link
 • bu hizmetten yararlanabilen serbest tüketiciler için limit düşmüştür.

  yeni kararla aylık 560 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen sanayici, 620 liranın üzerinde ödeme yapan mesken ve 665 liranın üzerinde ödeme yapan ticarethane aboneleri serbest tüketici olarak tedarikçisini seçebilecektir.
 • 10 soru 10 cevap;

  1) indirimli elektrik satış nedir?
  epdk tarafından lisanslandırılmış toptan elektrik satış şirketlerinin ulusal tarife üzerinden iskontolu elektrik satmasıdır.

  2) tüketiciye avantajı nedir?
  % 20 ile 30 arasında brüt indirim.

  3) kimler bu hizmeti alabilirler?
  aylık 650 tl ve üzeri elektrik tüketen tüm aboneler.

  4) geçiş sürecinde elektrik kesintisi oluyor mu?
  hayır

  5) tüketicinin güvencesi var mıdır?
  %100 devlet güvencesindedir.

  6) denetleyici kimdir?
  enerj bakanlığı.

  7) uluslararası örnekleri var mıdır?
  avrupa da uzun yıllardır tüketiciler bu şekilde elektriğini tedarik etmektedir.

  8) tüketici, tedarikçisinden memnun olmazsa şirket değiştirebilir mi?
  dilediği zaman.

  9) sektörün geleceği nedir?
  650 tl limitinin 2015 yılında 0 olmasıyla beraber, 40 milyon abonelik pazarın oluşması bekleniyor.

  10) girişimciler için fırsatlar var mıdır?
  50.000 civarında bayi ihtiyacı oluşacak, bu girişimciler için iyi bir fırsat .
 • aylik olarak para almak yerine, devletin veya sirketin daha fazla kazanc saglamasi, bu kazanca daha erken ulasmasi amaciyla yapilan uygulamadir. buyuk sirket icin iyidir, evinize 20 bin tl lik elektrik almak mantiksizdir. bkz. abi bana 20 liralik elektrik akıt olayi degildir
 • devletin adamlarına satılan dağıtım kanalları oldukça asla serbest ve rekabetçi bir piyasa olmayacaktır. elektrik idaresinden geliyorum abi, tebrikler 135 tl üzeri kullanımınızdan dolayı sizlere yüzde %5 indirim yapıyoruz, sen şuraya bi imza at diye esnafı ve halkı kandıran yeni ismiyle cengiz limak kolin-clk bedaş varolduğu sürece ucuz değil kazık elektriğe dönüşmüştür.
 • elektrik toptan satışı: elektrik toptan satış lisansına sahip şirketler arasında ikili anlaşma yapılabilmesidir.

  perakende satış (serbest tüketici): nihai elektrik tüketicilerine tedaş tarifelerinden daha uygun koşullardan elektrik sağlanmasıdır.

  sonuç olarak başlıktaki entryler daha cok (bkz: serbest tüketici) ile alakalıdır.
 • yıllık 1.600 kwh ve üzerinde elektrik tüketiyorsanız serbest tüketici oluyorsunuz ve istediğiniz dağıtıcıdan elektrik alabilecek gerçekleştirilecek hadise.

  ancak ve de lakin şu an pek mümkün görünmemektedir zira elektrik tüketim bedelimin %55'i kadar dağıtım bedeli adı altında fiyat yansıtan tedarikçime tepki olarak dağıtıcımı değiştirmeye kaltığım bir sitede aşağıdaki uyarıyı almış bulunuyorum.

  --- spoiler ---

  neden hiçbir tedarikçi teklif vermiyor? 2001 yılından günümüze kadar serbestleşme sürecinde olan elektrik sektöründe elektrik tedarikçileri, girdi maliyetlerinin sürekli olarak artması ancak satış fiyatlarının aynı yönde artmamasından dolayı çıkmaza girmiş, neticede elektrik tedarik şirketleri haklı olarak portföylerindeki tüketicilere daha fazla tedarik sağlayamayacaklarını bildirmek durumunda kalmıştır. bunun pek çok nedeni olsa dahi çoğunlukla; üreticilerden aldığı elektrik enerjisini tüketicilere ulaştıran elektrik tedarik şirketleri, üreticilerin kendileri ile olan sözleşmelerini feshetmesi nedeniyle alamamakta, hal böyle olunca tüketicilere tedarik edecek enerjiyi bulamamaktadır. tüm bunlar, piyasa koşullarının son durumunun ortaya çıkarttığı, ancak uzun süredir devam eden diğer piyasa koşullarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. herhangi bir değişiklik olması durumunda yeniden elektrik tedarikçilerinin tarifelerine geçiş yapabiliyor olacaksınız. sektörün öncüsü encazip’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
  --- spoiler ---

  öptüm
  kib, bye