şükela:  tümü | bugün
  • lüzumsuz yanan büyük tek bir ampül var. o ampülü söndürün, bütün ülke rahat edecek emin olun.
  • adalet (!) ve kalkınma (!) partisinin 1 ocak'ta halkına "kanırtarak soktuğu" elektrik zammından en az şekilde etkilenmenin yollarını arıyoruz.

hiç etkilenmemeniz mümkün değil. 150kwh altında tüketirseniz %50, 150kwh'ı aşarsanız %120 sokuyorlar...

bazı ilçelerden örnek tüketim miktarlarını göstermemiz gerekirse eğer;

avcılar: 185,38 kwh
    beşiktaş: 252,53 kwh
    beyoğlu: 183,42 kwh
    esenyurt: 162,31 kwh
    eyüp: 178,41 kwh
    gaziosmanpaşa: 175,32 kwh
    şişli: 207,67 kwh

genel olarak kullanım miktarlarımızı sınırın hep üzerinde görünüyor. peki 150kwh altında tüketerek yaşamak mümkün mü? survivor adası kadar büyük bir challenge, zor ama imkansız değil.

- klima kesinlikle kullanmıyorsunuz. o sizin en büyük düşmanınız! hazır para ediyorken söküp satın.
    - kombiyi de asla çalıştırmıyorsunuz. evde montla oturacaksınız. komşular yakarsa duvardan sıcaklık gelir.
    - buzdolabı habire çalıştığı için en çok tüketim yapan ev eşyası. çabuk kapatın onu.
    - kettle'a muhakkak içilecek kadar su koyup kaynatacaksınız.
    - hatta mümkünse işyerinde kaynatıp eve termos ile götürünüz
    - tüm aile tek bir odada gebeş gibi kucak kucağa oturun.
    - hem birbirinizi ısıtmış olursunuz.
    - unutmayın; bir odada 5 kişi ortalama bir soba etkisi yaratabilir. bilmiyorum yaratmaya da bilir...
    - saçlarınızı havluyla kurutun. saç kurutma makinası da satın.
    - televizyon çalıştırmayın. sevdiğiniz diziyi komşunuzda izleyin.
    - telefon, ipad, airpod... tüm cihazlarınızı işyerinde şarj edin.
    - elektrik en az kullanıldığı zaman ucuzdur. yani gece yarısından sabaha kadar...
    - ne yapacaksınız gece yarısından sonra yapın
    - asla sevgilinizi eve davet etmeyin, kalmak için daima ona gidin.
    - hatta ona gidince de bütün lambaları yakıp şımarıklık hasretinizi giderin
    - işi ne ödesin zilli.

bu kuralları uygularsanız, sadece %50 zamdan etkilenirsiniz.

ha derseniz ki "ulan bunları yapan nasıl insan gibi yaşayabilir"... zaten akp türkiyesinde insan gibi yaşamanızı bekleyen yok!

siz ucuz işgücüsünüz. bir böcek kadar değeriniz yok.

kaynak
  • bu konuda bir yanlış anlaşılma var onu belirteyim. içinizi ne kadar soğutur bilemem. şöyle ki; tüketim 150 kwh üzerinde olursa tüm faturaya %125 'lik tarife uygulanacak sanıyor bir çok kişi. öyle değilmiş efendim. faturanın 150 kwh'lik kısmına kadar %50'lik zamlı tarife, 150kwh'yi geçen kısmına ise %125'lik zamlı tarife uygulanacak imiş. dolayısıyla başta birden yüklenmiyorlar, yavaş yavaş alıştıra alıştıra yapıyorlar, o açıdan rahat olabiliriz.
  • tek zamanlı tarife kullanıyorsanız hangi saat tüketirseniz tüketin aynı parayı ödersiniz. sürekli yok şu zaman bu zaman tüketin tavsiyelerinden vazgeçin artık. hele bu tarifedeyken gidip tasarruf ediyorum zannedip sabaha karşı çalıştırırsanız bu durum en çok kimin işine gelir biliyor musunuz? dağıtım şirketinin...

çok zamanlı tarifeye geçecekseniz eğer farklı türlü cambazlıklar yapmanız lazım zira tamam en ucuz saat 22:00-06:00 arası eyvallah ama en pahalı zamanda sizin evde olduğunuz 17:00-22:00 zaman dilimi. ha burada karanlıkta otururum, tv, bilgisayar, çamaşır, bulaşık makinesi çalıştırmam diyorsanız buyurun tabi deneyin.
  • boş olan yollardır.

üzülme dağıtım şirketi 30 günde değil 40 günde bir gelir senin saat 150kwh üstündeyken ölçer zamlı tarifeyi faturayı sokar gider. mesela aralıkta kullandığımız elektrik de zamlı girecek götümüze fatura geldiğinde… hala gelmedi çünkü 150kw olmasını bekliyor annesi belirli olmayanlar…
  • hayatımıza neandertal olarak devam ediyoruz. böylece yaşanan tüm saçmalıklardan kendimizi soyutluyoruz. ama kendinizi fazla kaptırıp yarın bir gün seçim olduğunda o mağaradan çıkmayın. çıktığınızda hiçbir şeyin farkında olmadan yaşayan kesim gibi yapacağınız belli çünkü.
  • (bkz: ışıldak) alın ve şirkette şarj edin. aydınlanma ihtiyacını böyle çözün.

telefonunuzu şirkette şarj edin. akşam da bataryayı bitirecek kadar çok telefon kullanmayın.

sıcak su için kombiyi açmayın, çaydan kalan suyla idare edin.

ütü yapmayın, kırışmış kıyafetinizi yatağınızın altına serin, sabahında düzelsin.

saçınızı kurutmayın, yemek yaparken ocağın yanında saçınızı kurutun.

hoş geldin cilalı taş devri!
  • tr'de toplam 45 milyon elektrik abonesi var. bunlardan yalnızca 7 milyonu 150kw altında enerji tüketimi yapıyor.

yani götünüzü de yırtsanız 150kw altına inmek imkansız. ortamlarda çok tüketenden çok, az tüketenden az alıyoruz dersin kim bilecek aq.
  • başlığı açan yazarı dinlemeyin, 3 zamanlı tarifedeki zam oranı direkt olarak yüzde 125'tir, acil şekilde tek zamanlı tarifeye geçin.
  • evde iki çalışan bir de öğrenci olacak şekilde 3 kişiyiz, tüketim miktarı 350 kw'ın altına hiçbir şekilde inmiyor. birimiz devamlı bilgisayar kullanıyor, diğerimiz salonda yazı yazarken tv'yi ve ışıkları açık tutuyor, bir diğerimiz de laptop'ını şarj edip lambader ışığında kitap okuyor.

ha bir de sık sık kahve içiyoruz. bazen yemeğimiz soğuduysa mikrodalga fırına veriyoruz. bunları da yapmayacaksak neden çadırda yaşayıp kıçımızı taşa silmiyoruz diye merak etmekteyim.

hesabın var mı? giriş yap