şükela:  tümü | bugün
 • neredeyse imkansız olandır zaten 7/24 açık olan buzdolabı, kombi vb. cihazlar 30 kwh üstüne çıkar. kalanı da günlük kullanılan diğer cihazlar tarafından kullanılır o yüzden pek fazla kasmaya gerek yok. her türlü bu zammı ödeyeceğiz, 250-260 lira gelen fatura bu ay 360 gelmiş.

  elektrik faturası bile düşünecek konuma gelmek üzücü hepimiz adına ayrıca insanın kendini geliştirmesini de engelliyor ister istemez. önümüzdeki aylarda 3d yazıcı almayı planlıyordum zaten çok fazla elektrik tüketen bir cihaz, şimdi daha da fazla oldu fatura olarak.
 • valla aslında fikir çokta baya masraflı.güneş enerjisi mesela bizim normal hayatta kullandıgımız güçleri karşılayabilir.

  yani varda var ama maliyetli işte.böle giderse soba deliklerini açacaz çayıda sobada , duşu sobada kaynatırız artık.
 • günlük tüketimi 5kwh'ın altında tutmak olarak güncellemek gerekli bu hedefi.
  bir seneden uzun süredir 6kwh'ın biraz üstünde oluyor elektrik tüketimim. ne kadar uyabileceğimi bilmeden bir liste hazırladım.

  öncelikle evdeki tüm aydınlatma elemanları led. bir tane eski lambader var 300w halojen ampülü olan ama kullanılmıyor. bazen fotoğraf falan çekeceğim zaman yakıyorum kapatıyorum geri.

  kısa süreli oda değişikliklerinde ışığı açık bıraktığım oluyordu, bırakmamaya çalışıyorum.

  laptopa bağlı olan ikinci monitör sürekli açık kalırdı, şimdi daha kısıtlı kullanıp düğmesinden kapatıyorum. gerçekten çok lazım olduğunda kullanıyorum.

  sabah kahve öğlen çay yaptıktan sonra, ilk kupayı alıp gerisini de termosa doldurmaya başladım, maksat makinalar açık kalmasın. çayı da kettle üstü bir aletle yapıyorum, onun yerine ocak üstü demliğe geçmem lazım ama üşengeçlik devam ediyor.

  işin garibi, 6-7 sene önce de 150-160tl elektrik faturası ödüyordum ben, daha büyük bir evde oturuyordum sadece. şimdi de 150tl civarında kalıyor, yazın bir 240 görmüşüm temmuz ayında. ben tüketimimi azalttıkça zamlar peşimi bırakmamış.

  ek: ocak 2021 300tl geldi. 6,8 kwh/gün
  5 altına inmem mümkün görünmüyor pek.
 • görsel

  son 6 ayda 150kw altinda kalmayı başarmış ve 2 çocuklu biri olarak bizim kullanımımız şöyle;

  tüm ampuller led ve genelde holdeki iki ampul sürekli yanar
  kombi hava 10 derece ve altında iken çalışır.
  evdeki beyaz eşya genelde en az a sınıfı ve kullanımına pek dikkat edilmez
  klima yok
  masaüstü oyun bilgisayarı yok (bu cihazlar ciddi elektrik harcıyor)
  ütü haftada bir o da 3-5 gömlek
  çamaşır makinesi kurutmalı ve haftada en az iki kere çalışır.
  elektrik süpürgesi kullanmıyoruz, robot ve şarjlı dyson ile idare ediyoruz
  led tv 1 adet ve genelde günde 4 saat açık olur

  son ay 147kw ile sınırda kalmışız bakalım bu ay ne çıkacak bahtımıza.
 • bir sputnik haberinin gösterdiği yollardır.

  - a plus plus eşyalar kullanın

  denilen haberlerdir de.

  eşya fiyatlarından haberi yok sanırım bu arkadaşların.
 • hesaplamalarıma göre 200 kwh. kullanıyorum önceki faturam 190 şimdiki 250 geldi.
  150 kwh'lık kısım 0.85 tl, sonrası 1.00 tl yani 60 kwh için fazladan yaklaşık 10 lira ödeyeceğim. ondan dolayı psikopata bağlamaya gerek yok. ayrıca %25 tasarruf etmek pek olası değil. sadece kombi 50 kwh harcıyor. görünen o tasarruf edilecek bir şey yok maalesef.
  150 kwh olana dek 85 kuruş, kalan kısım için 1 tl ödenecek. son giren ayrıca ben bu faturadan bir bok anlamadım onu ayrıca belirteyim.
 • asgari medeniyet koşullarından kısılarak -belki- ulaşılabilir.

  ancak, yine de kurtaramayabilirsiniz. zira, elektrik dağıtım şirketleri düzenli sayaç okuması yapmıyorlar. bazı faturalar 26-27 gün üzerinden, bazı faturalar 32-34 gün üzerinden düzenlenebiliyor. yani, ne kadar sıkı tedbirlere başvurursanız vurun! bazı aylar 150 kwh geçeceksiniz.
 • güneş paneli
 • cocuk yapmayip, iki kisi haftada 6 gun calisinca, ayda bir kac kez de bulasik camasir makinasi calismasi durumunda gerceklesiyor.
 • bilgisayar, telefon, televizyon ve lamba kullanabiliyorsaniz çöpten mis gibi ceket bulan amcadan daha zenginsinizdir, hiç ucuz tarifeden ödemeye kalkışmayın. hele bulaşık makinesi falan varsa, eskiden bulaşık makinesi yoktu fakir olsaydınız kağıthane deresinden su taşıyarak yıkardınız bulaşığı. çıkar göster lan televizyonunu.
  bir fakir başlığı evet, hım.

hesabın var mı? giriş yap