• elektrik ve manyetizma diğer adıyla f102 fen edebiyat fakültesi fizik bölümü ilk sınıfı ikinci dönem ana dersidir. elektronik, elektro manyetik teori gibi derslerin temelini oluşturur. en temel kanunlar burada işlenir, maxwell'in muhteşem kanunları bu ilk bu derste anlatılır.
  • bilim yayıncılıktan çıkan, berkeley fizik dersleri serisinin 2. cildinin adı.
  • aslında kolay güzel bir olması gerekirken dersi aldığım hoca sayesinde yıllarca zulum çektim. okulu bu dandik ders yüzünden uzattım şimdi ise hocası değişti ve umutlarım yeşerdi. evet biliyorum hepiniz bu dersi geçtiniz.
  • maxwell tarafından elektromanyetizma olarak birleştirilmiş fiziğin alt alanlarından biri.

maxwell denklemlerinin yanında tanim.olarak da bu şekilde bir birlestirme çok mantıklıdır: elektrik alan durgun yüklerin oluşturduğu bir alanken, manyetik alan ise ivmeli hareket yapan yuklerden dolayı oluşur.
  • aslında maxwell denklemleri elektromanyetik dalga teorisi için geçerlidir. maxwell, elektromanyetik alanların zamana göre değişim göstermesi durumunu bu denklemlerle ifade etmiştir.
    edit: böyle bilgi içeren başlıklar görmek istiyoruz, futbol geyikleri için yallah forumlara
hesabın var mı? giriş yap