şükela:  tümü | bugün
 • 7 milyar kisi tersini iddia etse bile, fare zekaliliktir.

  elektrik uretilirken hidroelektrik, termik, nukleer santraller kullanilmiyor mu? peki onlar cevreye zararli degil mi? oralarda uretilen elektrik size gelinceye kadarki kayiplar falan ne oluyor? veya mesela siz dizel motorunuzla, kimyasal enerjiyi once isiya, sonra da mekanik enerjiye donustururken, mesela bir termik santralde kimyasal enerjiyi once isi, sonra mekanik, sonra elektrik, sonra 1000 mil otede yine mekanige cevirirken simdikine nazaran kac kat kayip oluyor? ya 2-3 senede bir degistirilmesi gerekecek akulerin cevreye verecegi zarar?..

  olum butun dunya mi salak lan? niye bu inciluzlerin hepsi ters yonden geliyor?

  lan biriniz de suncacik seyi sorgulayamiyor mu? her seyi ben mi dusunucem? sonra da, ooo komlo teorisyeni, troll vs... ha amk, troll.. batinin soyledigi her sey dogrudur, iyidir, sorgulanmamalidir, hatta herbisey onlarin soylemini dogru alarak sorgulanmalidir, hele elon musk'a falan laf etmek kimin haddine?..

  hadi biriniz de bu salakligin arkasinda ne yatiyor olabilir onu dusunsun.

  yalniz cok rica edicim, kopege atsan yemeyecegi neviden yedinci sinif komplo teorileriyle gelmeyin. orijinal olun, adam olun, kendiniz gibi oynayin, cigerimi yiyin.
 • bugun icin dogru yarin icin yanlis saptama

  cin basta olmak uzere butun dunyada renewable enerji yatirimlarinda patlama var. komur santrali diye birsey kalmayacak

  gelece bakin gecmise degil
 • elektrik üretmek için güneş, rüzgar, su gibi ortalığın amına koymayan milyon tane yol olduğundan ve bok atmakla meşgul olduğunuz batı nükleer ve hidroelektrik santrallerini tek tek kapatıp bu alternatif yollara geçerken ülkemin insanı böyle vizyonsuz vizyonsuz başlık açmakla meşgul oluyor en çok ona üzülüyorum.
 • ızdırabını s....
 • icten yanmali patlamali motorlarin yani arabalarda kullanilan motorlarin verimi cok dusuktur. elektrikli araba motorlarininki ise yuksektir. aradaki fark ciddi orandadir ve gercek kazanc buradan gelir. elbette elektrik uretmek ne sifit maliyetli nede sifir emisyonludur. ama verimden kazanilan fark isimize yarayacak kisimdir.
 • bunu savunan adam net aşırı petrol bolluğundan petrolle yıkanıyordur, yemeklerini gaz yağıyla yapıp benzin içiyordur. yoksa bu kadar beyin fonksiyonunu kaybetmezdi.
 • dünyanın yuvarlak olduğunu sanmak ile aynıdır. tersi de aynı şekilde dünyanın düz olduğunu sanmak ile eş değer.

  benzinli bir araç hareket etmese bile çevreyi kirletir. motor sürekli çalışır. start stop sistemler bile dur kalklarda çevreyi fazla kirletir. elektrikli motorlar ise araç yavaşlarken kazandığı enerjiyi ilk kalkışta kullanır. hızlanmada yüksek tork ile çok verimlidir. baştan sona verimli çalışan bir sistem işte. dezavantajı ise 120 km gibi hızları aşabilmek için şanzıman gerekir. şanzıman kullanmadan tek dişli oranı ile verimliği azalır. ancak 300 km üzeri hızlara çıkabilen ev modeller var. ancak 120 km üzeri hızlar güvenli ve yasal değil.

  elektriği üretilmesi ve aktarılması ise sizin ticari yaklaşımınıza kalmış. kendi evinizde güneş paneli ile üretip aracınızı şarj ederseniz sıfır emisyon ile işi çözersiniz. ancak şebekeden alırsanız aktarım kaybı hesap edilmeyecek kadar azdır.

  içten yanmalılarda yakıtın transferi bile tanker ile kamyonla oluyor. o bile ziyanlık.
 • "elektrikli araba da çevreyi kirletiyor" yaklaşımı (bkz: straw man) argümanı/safsatası ile daha büyük bir hataya düşmek demektir.

  önce karşı akıl yürütmenin içindeki temel çarpıtmaya bakalım. elektrik nereden üretiliyor, o enerji üretiminin çevreye zararı yok mu? bu iddianın bir anlama gelmesi için birisinin elektrikli arabanın ve elektrik üretiminin tamamen çevreye zararsız olduğunu iddia etmiş olması gerekir. ki yok. sadece çok büyük oranda daha az kirletir deniyor. nasıl daha az peki?

  1- fosil yakıtlı arabada her araba ile çalıştığı her anda etrafa çerveye zararlı gaz ve materyal yayarsın. elektirikli arabada ise herhangi bir emisyon yoktur. eğer temiz yoldan elektrik üretirsen arabaların sebep olduğu emisyon sıfır olur. ancak benzin dizel diye devam edersen, elektriği ne şekilde üretirsen üret milyar tane arabayla her yeri karbon monoksit dioksit ve nitrojen okiste boğacaksın demektir.

  2- mevsimsel döneme vs.ya bağlı olarak rüzgar ve güneş enerjisinin elektrik üretimi içinde payının arttığı doğalgaz termik santrallerinin bazı türbinlerini kapatıldığı dönemler var, türkiye nehirleri sayesinde elektiriğin önemli bir kısmını yenilenebilir ve emisyonu sıfıra yakın hidro elektrik santralleri ile üretiyor. bunlarla şarj olan arabalar yakıt anlamında sıfır emisyon demektir.

  3- elektrik motoru ile seyahat çok daha verimlidir. aynı petrolle fosil yakıtla termik santral çalıştırıp elektrik üretsen onunla arabaları şarj etsen toplam yakıt tüketimi ve emisyon en az yarı yarıya azalır. yani elektiriği de tamamen fosil yakıtla üretseydik bile elektirikli araba daha az çevre kirliliği demektir.
 • gunes, ruzgar, suyun ortaligin amina koymayan yontemler oldugunu zannedenlerin isin dogrusunu ogrendiklerinde bir daha bilip bilmeden entry girmeye tovbe etmeleri halinde, vatana millete cevreye ekstra yarar getirecek bir tespit.

  verimden bahseden arkadaslara da baslangic entry'sinde yanit veriliyor zaten ama tekrarlayalim hadi: sen hic elektrigin bin kilometre tasinirken ne kadar kaybettigini dusundun mu abidin? veya sen hic elektrigin kacta kacinin termik ve nukleer santrallerde uretildigini ve termik/nukleer santrallerin zaten patlamali motor verimleriyle calistigini aklina geturmedun mi?

  yo yoo, bati haksiz olamaz.. yoo hayiiirr, elon musk yanlis olamaazz.. onlar yaptiysa mutlaka vardir bir bildikleri...

  (evet cunku irkciligi, atom bombasini, somurgeciligi, engizisyonu, fasizmi, emperyalizmi, soykirimi, cevrenin amina koyan endustriyel tarımı falan hep dogulular, turkler, araplar, hindular, cinliler falan soktu zaten dunya tarihine!)

  hmm, diger entrylere de baktim da, arkasina batıyı alanlar hakliliklarindan ne kadar da eminler. allah eminliklerini daim etsin, hep boyle emin emin yurusunler hayatta, ne de olsa batı... yuzmilyon paran olacagina, bati gibi arkan olsun, her daim sen haklisin, her daim sen guzelsin, akillanmak icin petrolle yikanmiyor olmana bile gerek yok.

  amator ya da boktan universite mezunu muhendislerin yaklasimlarina ise pek girmeyeyim, onlar kendilerini yeterince rezil ediyor zaten. ama tesbihler de pek belig hani. keske sosyal bır bolume gitseymis kuzum. heba olmus yetenek...

  " 'elektrikli araba da cevreyi kirletiyor,' onermesi bir safsata cesididir" elestirisine ise; "oyle demiyorum ki, elektrikli araba dunyayi cok daha fazla kirletecek diyorum" diyerek karsilik vereyim. yani safsata savı da haksiz.