şükela:  tümü | bugün
  • istanbul denen lanet şehirde motorumu satmam için gerekli sebeptir, neden derseniz 10 seneden fazladır sürekli motor kullanıyorum, o zaman trafik nispeten rahattı hatta motor sayısı ileride çok artacak hayalim vardı, ancak günümüzde halen motor sayısı umduğum kadar değil artı trafik daha da çekilmez bir hal aldı. motorla dahi bir yerden bir yere gitmek işkence halini alabiliyor, istanbul da artık cidden bir yerden bir yere gitmenin en hızlı yolu toplu taşıma tabi toplu taşıma derken otobüsleri kastetmiyorum onlarda trafikte, metro , vapur ve metrobüs sırasıyla en az engeli olan toplu taşımalar, bunun yanında motor da servisi vergisi, sigortası, yakıtı, kazası, hgs si vs. ile senelik baya bir masrafı var, bu masraf markaya göre bir hayli artmakta.

elektrikli bisiklet kısmına geçecek olursam, tabi scooter tarzı çin mallarını demiyorum harbi bisikleti diyorum, 26 jant olan büyük modellerin genel sorunu katlanabilir olmaması, bilhassa metroya binmek isterseniz hem uygun saatlerde binmek zorundasınız hem de yer kapladığı için iki defa kart basmanız gerekiyor, otobüse falan sokarken sıkıntı oluyor, sonuçta benim amacım toplu taşıma ile birlikte bisiklete binmek, elektrikli olmasının sebebi ise çok uzun dik yokuşlara sahip bir yerde oturmam, elektrik kısmı bana en çok yokuş desteği olarak işime yarayacak olması, burada bilhassa katlanır olması toplu taşımada size hiçbir eziyet yaratmaması, istediğiniz gibi yanınızda her türlü toplu taşıma aracı mekana sokmanıza olanak sağlayabiliyor. küçük tekerler belki sizi yorsa da elektirk desteği sayesinde bu da eziyet olmaktan çıkabilir. ayrıca arabanıza ya da motrunuza dahi bağlayıp bir yerlere götürebilirsiniz.

sonuçta istanbul gibi bir şehirde artık araba ve motor kullanmak çok önemli bir ihtiyaç gerektirmiyorsa cidden akıl karı değil, hem masraf hem de eziyet. bu tip bisikleti aldığınızda arasıra olan bisikletçi masrafı ve 3 senede bir değiştireceğiniz akü dışında önemli masrafı olmayacak artı sağlığınıza formunuza katkıda da bulunacak, gereken noktalarda toplu taşıma kullanarak hem boğazdan geçebilir, kış şartlarından az etkilene de bilirsiniz. hatta paylaştığım videodaki gibi uçağa otobüse atlayıp başka şehir ya da ülkelerde bsiskletinizle dolaşabilirsiniz de. hele gün gelir şarj süreleri kısalır ve mesafeleri de artarsa bence gelecekte herkes bunlardan kullanacak. motoru sattığımda ya da artık satmadan önce bir tane almak için can atıyorum.

bu arada iki türü bulunmakta pedal destekli ve aynı elektrikli motorlar gibi gaz destekli olanlar var, pedal desteğinde siz pedala bastığınızda birkaç kademe ayara göre size rahatlık sağlatıyor ki bu size hem spor yapma hem de bir taraftan bilhassa yokuşlarda sizi rahatlatma amaçlı, sadece gaz verir gibi olan modellerde bildiğiniz pedala basmadan gitmeyi sağlıyor. ikisinin bir arada olduğu modeller de var.

türkiye de alabileceğiniz doğru düzgün elektrikli modeller şunlar:

goccia city zero
    yadea 20"
    yuki 20"

fiyatları şu an için 3000 tl civarı bunlar sadece pedal destekli, ayrıca rott8 marka gerçekten iyi kalite elektirkli kitler var, bu kitleri seçtiğiniz herhangi bir bisiklete uyarlayabiliyorsunuz. bir bayisini arayıp böyle küçük tekerli modele kaça olduğunu sorduğumda bisiklet dahil 4000 tl civarı taksitli seçenek sundu, biraz daha tuzlu ama istediğiniz bisiklete uygulatmak ve hem pedal hemde pedalsız kullanabilme olanağı vermesi de ayrı bir avantaj, menzilleri hepsinde 50-60 km civarı 6 saatte şarj oluyorlar, tahmini 1000 defa şarj döngüleri var. yani 3 sene hadi çok iyi kullandın 4 sene de bir aküsü değişiyor, akü fiyatları 500-1000 tl arası değişiyor ki, 3 senede bir bile alsanız gayet az bir masraf. bakalım en kısa sürede alabilirsem buraya test sonuçlarını da yazacağım.
  • çok ağır oluyorlar genelde, haberiniz olsun. öyle ''katlayayım, sırtıma atayım, metroya-metrobüse bineyim, oh mis'' falan diye düşünüyorsanız, bayaaaaa bir zorlanırsınız haberiniz olsun. kaç kg o makine sen biliyon mu? bir de elektrikli olduğu için aküsü var, o da baya bi ağır. bence normal katlanır bisiklet alın ve de spor yapmış olun, daha iyi.
  • dünyanın en manasız icadıdır. üzerinde motor varsa neden çevirelim diye pedal koymuşlar alete. hadi diyelim pedal var o zaman niye motor takmışlar. çıkar pedalı yerine koy motorsikletteki gibi bir ayaklık bir mantığı olsun bari. ister pedal çevir ister yorulunca tak motora git diyecekleri şimdiden öpüyorum.

edit: okuduğunu anlayamayan arkadaşlar yazdıklarımdan çevreci bir alet neden saçma olsun ki gibi bir çıkarıma varıp dolaylı olarak beni çevre karşıtı ilan etmiş. hem de yıllardır bir kez bile araba kullanmayıp her yere bisikletle giden beni. beni. bihterini.
  • özelliklerini incelerseniz ağırlıkları 22 kg olduğunu görürsünüz, normal bisikletler 10 kilodan 15-16 kiloya kadar çıktığını düşünürseniz aşırı ağır değildir.

ayrıca katlayıp sırtınıza almıyorsunuz, aynı tekerli bavul gibi selesinden tutup yine tekerleri üzerinde götürebiliyorsunuz. elektrikli olmayanları ise baya bir hafiftir.
  • manasız olduğunu düşünen arkadaşları anlayamıyorum sonuçta amaç şehirde bir yerden bir yere ulaşımı pratik hale getirmek, olabildiğince temiz ekonomik çözümler bulmanın nesi manasızdır anlaşılamaz, bugün almanya, hollanda gibi ülkelerde yıllık üçyüzbine yakın satılıyorsa bence asıl kendinize bunun manasız olmadığını anlatmanız gerekiyor. bu tip elektrikli bisikletleri kullanmanın en önemli avantajı istediğiniz zaman pedallı kullanıp spor yapmanız ya da kan ter içinde işyerinize gitmemek için size pratiklik sunması, düşünün ben 5 km lik bir yolu spora gitmek için harcıyorum sonra o yorgunlukta bisikletimle dönerken 3 km si yokuş olan bu yolu dönerken elektrikli bisiklet ne kadar mantıklı olur siz düşünün. ayrıca hem ekonomik hem de çevreci bir sistemin manasız olduğunu düşünmek benim için çok acayip bir yaklaşım.
  • elektrikli katlanır bisikleti aldım ve cidden iki gün kullanım sonrası ne kadar iyi bir seçim yaptığımı gördüm, pedal destekli olması zaten sizi spor yapmaya ya da aktif tutmaya yetiyor, aldığım bisiklet goccia city zero, merak edenler için iki günlük deneyim sonrası yorumumu okuyabilirler, zaman geçtikçe yeni deneyimleri de ekleyeceğim, ister bu marka ister başka marka sadece diyeceğim, şehirde çok harika bir seçim

(bkz: #59849767)
  • eğer 4000tl üstü iyi bir bisiklet almayı düşünüyorsanız bisikleti nerede saklayacağınızı da bilmelisiniz. yani evde yada kilitli bir depoda saklama şansınız yoksa yada gideceğiniz yerlerde dışarıda kitlemek zorunda kalacaksanız bisikleti bence 4000tl üstü bisiklet almayın. çünkü bisiklet özgürlüktür ve siz "lan ya çalınırsa" diye sürekli huzursuz olacaksanız orada burada, o zaman bir anlamı yok.

ha ben bunu niye anlattım bu başlıkta, çünkü eğer elektrikli bir bisiklet alacaksanız bence katlanır almalısınız, çünkü bu sayede bir cafeye gittiğinizde bisikletinizi de yanınızda içeri sokabilirsiniz ve çalınma korkunuz olmaz. bence elektrikli bisikletler içinde katlanır olanların yeri bu yüzden ayrı, yani metroya sokmaksa normal bisikleti de belli zamanlarda sokabiliyorsun, asıl avantajı bence gittiğin yerde, örneğin iş yerine gidiyorsan ofise sokabilmek falan..

decathlon'da bir model var katlanır ve elektrikli olarak ama sağolsunlar bir tane bile videosu yok youtube'da, mağazadaki ürün de ben gittiğimde sabitlenmişti, e ben ne anladım o zaman senin ürün teşhir etmenden, bırak ürün teşhir etmeyi bir video paylaşsan göreceğiz nasıl katlandığını sürüldüğünü
  • bir adet ihtiyac duydugum, teknolojinin en guzel nimetidir belki de.