şükela:  tümü | bugün soru sor
 • havada uçan kuştan bile vergi alınan bir ülkede elektrikli otomobillerin kurtulacağını sanmak naiflik olurdu doğrusu. hükümetimiz bu konuda üzerine düşen vazifeyi yapmış ve bu çarpık düzeni, adaletsiz uygulamayı sonlandırarak elektrikli otomobillere de mtv getirmiş. 3. dünya ülkesi olan norveç, isveç, ingiltere vs gibi ülkeler elektrikli otomobillerden vergi almıyorsa bu onların salaklığı. kıskanın lan ibneler.

  http://m.hurriyet.com.tr/…i-otoya-mtv-soku-40729445
 • sadece otomobile değil, arabanın tükettiği elektriğe de ekstra vergi gelmelidir. yok öyle sürdürülebilirlik ayağına beleş dolaşmak.
 • hibritlere de 2 katı vergi uygulanmalı, içten yanmalı motor için ayrı elektrik motoru için ayrı. sonuçta adı üstünde motorlu taşıtlar vergisi, her motora ayrı vergi olmalı.
 • vergi gelirinin yarısından fazlasını otomotiv ve akaryakıt üzerinden alınan vergilerden elde edilen bir muz cumhuriyetinde beklenen düzenlemedir.

  asla bir kabile devleti veya muz cumhuriyeti olmayan türkiye'de ise elektrikli otomobillerde ötv oranı, eğer yasa geçerse 10 katın üzerinde artacak ve ortalama 33% ve 60% arasında fiyat artışı gerçekleşecektir.
 • (bkz: elektrikli otomobillerin babalara gelmesi)

  iktidara yaranacağım diye yerli elektrikli otomobil işine giren babayiğitler düşünsün. milletvekillerinin çocuklarına satarlar artık.
 • bu otv oranının %110 olarak belirlenmesi lazım, siz devleti enayi mi sandınız. elektrikli otomobilmiş, size at arabası bile fazla.

  bunun dışında çinden ucuz elektrikli otomobil ithalatı yapmayı düşünen firmalar mevcuttu bu yeni yasayla yapamayacaklar. zaten elektrikli arabaları kaldıracak alt yapıda mevcut değil.

  yurtdışı çıkış yasağı, iller arası pasaport gibi yeni hamleler de bekliyorum iktidardan. evlerinden dışarı adım atamayacaklarından emin olalım. gidiyorlar yurtdışına yerleşiyorlar vergi kaybı oluyor.
 • bir haftada 60 bin adet elektrikli araç satılırsa tüm türkiyenin elektrik sistemi çöker, işte böyle bir sisteme sahibiz. 60 bin demek istanbulda yaşayan 20 milyonun on binde 7.5i yani yüzde 0.075 i.

  bu sebeple elektrik altyapısını güçlendirmeye para harcayacaklarına fazla harcamayı engellemeyi, üzerine vergi gelirlerini arttırmayı ( ya da düşürmemeyi ) hedefliyorlar.

  vergi olayında devlet her zaman kazanır.
 • önce kümesin kapısını biraz açık bıraksaydınız da içeri bir kaç tavuk girseydi... şu anda türkiye'deki elektrikli araç sayısının dört yüz yetmiş beş (475) adet olduğunu okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. o kadar mı para lazım lan?

  http://www.enerjiatlasi.com/…trikli-otomobil-sayisi

  bi de bu var, hibrit otomobil sayısı 2763 diyor:
  https://www.ntv.com.tr/…rtti,5jzqh6xnhecm209kjjycbw