• satın aldıktan sonra herhangi bir bürokratik işlem* gerektirmediği için çoğu alanda tercih sebebidir
  • kullanım koşulu olarak en azından yaş sınırı olması ve uyulması gereken taşıt.
  • sessizliği geçici bunların.

ses çıkarmaları için "uğraşılıyor". tabi önce nasıl bir ses çıkarması gerektiğine karar vermek lazım:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=981182
  • bugün, kullanan kadınla konuştuğum, kısa mesafe ve yokuşlarda çok başarılı olduğunu söylediği araç. benim gördüğüm iki kişilikti. aha linki de aşağıda :

http://www.yuki.com.tr/urun/13/kr-12-vesta-1200-2

ek bilgi : linki verilen 3 tekerlekli. firmanın ayrıca normal iki tekerlekli modelleri de bulunuyor.
  • ben bunlardan bir tane eskittim şimdi 2. yi eskitiyorum
    1)birkaç ciddi avantajı var
    2)öncelikle evrak işleriyle uğraştırmıyor (kaza yaparsanız bu durum ceza yemenize sebep olur)
    3)ehliyet gerektirmiyor (kaza yaparsanız bu durum ceza yemenize sebep olur)
    4)benzin tüketmiyor tükettiği elektrikte modeline göre 100 km de 1-4 tl elektrik yakar
    5)sessiz keyifli akıcı bir sürüşü var (çünkü motoru yok yani tam güç için devirlenmesi gerekmiyor)
    6)tamiri kolay ucuz,yedek parçası ucuz ,gevşeyen vidaları sıkmak dışında uzun süre bakım istemiyor
    7)sıcaktan ve soğuktan pek etkilenmiyor (yanma ısısı muhabbeti yok)
    8)hafif kıvrak aralara kaçmaya müsait (motor yerine batarya var, ağırlıkları70-110 kilo civarında )
    9)iki tekere geçiş için ideal (hafif,ucuz,kıvrak,vites yok,sabit tork ve hız sınırlayıcı var[45])

şimdi gelelim hangisini alacağımız
    1)tek kişi kullancak, çok dik yokuş çıkmayacaksak cimri davranabiliriz
    2)arada bir artçı almayı planlıyorsak taşıma kapasitesi ve motor gücüne önem vereceğiz
    3)yokuşlu bir şehirdeysek gene motor gücüne önem vereceğiz
    4)zaten sessiz olduğu için açık renkli tercik edip görülebilirliği arttırıyoruz
    5)menzil için 50-70 yazıyorlar buna kanmıyoruz doğrusu 35-55
    6)son hıza da inanmayın yasal olarak 40-45 kilometrenin üzerine çıkılması engellenmiş araçlardır
    7)ben bunu alayım hız sınırlayıcıyı açtırırım demeyin kesinlikle daha yüksek hızlara göre değildir (ince kalitesiz teker, dandik frenler)
    8)ikinci el alacaksak bi 5 kilometre sürün eğer 5 kilometrede belirgin bir güç kaybı varsa almayın
    9)dar gidon önemli benim ikinci motorum geniş gidonlu aralara kaçarken zorlanıyorum

şarj konusu
    ben bir uzatmayı pencereden sarkıtarak bu sorunu çözdüm ve şimdiye kadar sorun yaşamadım ama siz yinede eviniz de kaçak akım rölesi yoksa yağmurlu havalarda şarj etmeyin
    yaklaşık 4 günde bir şarj etmeni lazım ama menzil de önemli ertesi gün gideceğiniz yer uzaksa akşamdan şarja takın
    iki kişi gitmek veya dik yokuş çıkmak şarjı çok yer
    yoldayken şarjınız azalırsa çekin bi kafeye rica edip şarja takın bide kahve söyeyin bir saat takılın
    batarya şarjı azken hızlı şarj oluyor

bataryayı korumak:
    eğer aldıktan sona kullanamayacağınız uzun bir zaman dilimi varsa almayın, bataryayı kullanmak değil kullanmamak öldürür 1-2 ay kullanmazsanız batarya zarar görür, en sağlıklısı düzenli kullanmak

özet: kısa mesafe düzenli kullanım ikilisini sağlıyorsanız en ekonomik, en temiz 2 teker, alın aldırın
  • trafik canavarlarının bolca kullandığı 2 teker.
    bu trafik canavarları 12-13 yaşlarındaki veletler olabileceği gibi 30 yaşına gelip de ehliyet almamış zırtapozlar da olabiliyor. kaldırıma çıkıyorlar, kırmızı da geçiyorlar, ters yöne giriyorlar. kask yok tabi onlara göre o bisiklet ne kaskı. kendisi düşüp ölse umrumda olmaz ama 2 kez kaldırımdaki yaya'ya çarpmalarına şahit oldum.

bir an önce bunlara ehliyet ve yaş sınırı getirilmesi gerekiyor.
  • sucuları tüpçüleri scooterlara yüklenmiş bir şekilde görünce kaç kilo taşıyabildiklerini merak etmiştim bunların, böyle amatör ama içten bir video buldum

200'den fazla taşıyorlarmış, vay ulan
  • dikkat !!!
    250w üzeri tüm elektrikli scooterların mutlaka tescil (plaka / ruhsat) ihtiyacı bulunmaktadır. kanunen zorunlu olan bu işlemleri satış firmaları müşterilerine genellikle bildirmemektedirler.

siz alıcı olan tip onay belgesi isteyin. bu belge trafiğe çıkmaya yeterlilik belgesi olarak halk arasında bilinir. bunun olmaması durumunda sizi ilk çeviren polis amca, aracınızı bağlar ve yılan hikaye burada başlar. sonrasında trafik şube, emniyet, trafik tescil, gümrük tescil, ithalat evraklar vb vb şeklinde hayatınızı çekilmez hale getirirler.

buradan haksız bir kazanç elde ediyorlar. satın alma sırasında ısrarla bu konuyu sorun ve sonradan bir sorun çıkarsa ürünü almamakla tehdit edin, mutlaka size gerçeği bildirirler.

bu yazıda kamusal hizmet olarak burada dursun...
  • motor sevdasıyla başlanıp iki yıl sonra kenara köşeye atılan acınası şey
  • bir yazara cevap yazmıştım buraya da yazayım ki herkes görsüm: 72 volt 20 amper bataryası olan 100nm tork ve üzeri çekişi olan bir model hem menzil anlamında(30-50) hemde yokuş anlamında işinizi görür bu da yokuş videosu (2kişi biraz yavaş çıkarsınız ama bi şekilde çıkarsınız)
    marka model önermem doğru olmaz ancak alabileceğiniz en büyük tekerli modele yönelin çünkü zaten fabrika çıkışı lastikler ve amortisörler aşşşşırı kötü oluyor. bu da berbat bi yol tutuşu ve her sarsıntıyı hissetme olarak geri dönüyor (bisiklet mantığıyla düşünün büyük tekerlek sayesinde amortisörleri olmayan bir bisiklet bile sizi konforda ve yol tutuşta fazla üzmez) kimse de 400 lira verip lastik değiştirmek istemez (ben kardeşime verirken değiştirdim )
    sonuç olarak zaten hepsi çin, hepsinin batarya ömrü max 5 yıl (batarya fiyatları genelde modelin %11,8 i kadar olur) hiçbirinin ciddi bir kronik arızası yok (zaten akülü araba gibi basit bir mekanizmaları var) mümkünse almadan önce alacağın modelin üzerine otur ve 1 saat zaman geçir, eğer rahatsızlık yoksa daha da oturmana gerek yok sonuçta uzun yol yapamayacaksın son olarak geniş gidon daha konforlu gelebilir ancak unutma ki dar gidonla aralardan geçmesi daha kolay olur
hesabın var mı? giriş yap