şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: robocop)
 • ingiltere'nin elektronik atıkları geri-dönüşüme sokması gerekirken, bunları afrika'ya, nijerya'ya, gana'ya boşaltıyor.

  http://goo.gl/9jsdg
 • insanın bir taraftan teknolojinin ışık hızıyla değişmesini memnuniyetle karşılayıp her yeniliğin peşinden koşmasının yanında, diğer yandan hakkında hiç düşünmediği büyük ve ciddi bir sorun..

  misal; türkiye'de yıllık kişi başı 4,5 kg olup toplam 500 bin ton meydana geliyormuş ve bunun sadece %1'i geri dönüştürülebiliyormuş..

  konuyla ilgili şehriban kıraç'ın bir yazısı var.. şaşırtıcı rakamlar ve gerçeklerle dolu... ben, şu an elimde görememiş olduğunuz cumhuriyet'te okudum ama linkini milliyet'te buldum;

  http://www.milliyet.com.tr/…=bu cop herkesi oldurur

  üşenenler için buraya da koyalım;

  ***

  bu çöp herkesi öldürür

  gelişmiş ülkelerin çoğunda elektronik atıkları üreticiler, belediyeler ve firmalar kordineli geri dönüştürürken, türkiye’de ise üreticiler geri dönüşümden kaçınıyor. oluşan e-çöp'ün çoğu da hurdacıların elinde salğlıksız koşullarda kırılıp çevreye salınıyor.
  10:14 | 08 ağustos 2011

  şehriban kiraç - cumhuriyet

  türkiye’de yıllık 500 bin elektronik atık meydana geliyor ve bunun sadece yüzde 1’i geri dönüştürülebiliyor .

  türkiye yasayı geciktiriyor

  teknolojik ürünlere olan merak ve değiştirme sıklığı ile oluşan milyonlarca ton elektronik atık (e-atık/e-çöp) hem çevreyi ve insan sağlığını ciddi anlamda tahdit ediyor. türkiye’de yıllık 500 bin elektronik atık meydana geliyor ve bunun sadece yüzde 1’i (5 bin ton) geri dönüştürülebiliyor. birçok gelişmiş ülkede elektronik atıkların çöpe atılması yasaklanırken üreticilerle kordineli olarak yasalar çıkarıyor. türkiye’de ise atık elektronik ekipmanlar yönetmeliği ise çevre bakanlığının isteksizliği ve üreticilerin de baskıları nedeniyle sürekli geciktiriliyor. yönetmeliğin 2016’ya kadar ertelenmesi planlanırken bu süre içinde türkiye’deki e-atık oranının da 3’e katlanması bekleniyor. aşırı miktarda kurşun içeren e-atıklar merkezi sinir sistemi, kan ve böbreklerde hasara neden oluyor.

  türkiye’nin ilk elektronik atık geri dönüşüm tesisi exitcom recycling’in genel müdürü murat ilgar dünya genelinde elektronik atığın 30 ile 50 milyon ton arasında olduğunu ancak bunun 2 milyon tonun toplandığını söyledi. türkiye’de elektronik atık tehlikesinin pek bilinmediğini, bunun dikkat edilmesi gerekilen özel atıklar sınıfında olduğunu vurguladı. bugün doğaya salınan e-atığın yüzde 25’ini soğutucular ve buzdolaplarından oluştuğuna dikkat çeken ilgar, “bunların içerisindeki gazlar direkt havaya karışıyor. bunun 1 gramı 10 bin kat egzozdan daha tehlikeli. bir buzdolabının köpük kısmında 300 gram gaz, motor kısmında yağın içinde yaklaşık 150 gram gaz var. bunları almak satmak ticaretini yapmak parçalamak özel tesis gerektiriyor. küçük bir tesis kurmanın maliyeti bile 3-4 milyon avroyu buluyor. türkiye’de böyle tesislerin kurulması sübvanse edilmediği için bu tür ürünler genellikle hurdacılara gidiyor. hurdacılar da bu ürünleri alıp parçalıyor, gazı ise direkt çevreye salıyor” dedi.

  özel bilgiler hurdacıların elinde

  bilgi güvenliği konusunun çok önemli olduğunu ancak türkiye’de bu konuda yeterli bilincin oluşmadığını ifade eden murat ilgar, elektronik atıkların ilgili firmaya teslimi yapıldıktan sonra takibinin yapılmadığını bunun da çok tehlikeli olduğunu anlattı. birçok bankanın ve özel kuruluşun önemli ve kişisel bilgilerinin eski bilgisayar, fotokopi makinaları ile hurdacıların eline geçtiğini vurgulayan ilgar, “istihbarat örgütlerinin bu tür özel kurumların elektronik atıklarını hurdacılardan topladığını duyuyoruz. bu çok hassas bir konu” dedi. dünyada data güvenliği denen bir olay olduğunu, bilgilerin özel bir programla silindikten sonra kırıcılarla tekrar kullanılmaz hale getirildiğini ifade eden ilgar, “türkiye’nin en büyük kapasiteli, en gelişmiş teknolojiye sahip elektronik atık imha ve geri dönüşüm tesisini kurduk ancak. bankalar ve özel kuruluşlar bunu görmezden gelerek hala e-atıklarını hurdacılara veriyor. bunların elektronik atıkları ne yaptıkları da belli değil. özel bilgilerin hard disklerden silinmesi özel uzman ekiple ve özel programlarla yapılabilir. yalnızca formatla kişisel bilgiler silinmez. bu bilgiler art niyetli insanların eline geçtiği zaman bilgilerinizi internette veya başka ortamlarda görebilirsiniz” diye konuştu.

  elektronik atığın katı atığa oranının yüzde 1 olduğunu, 5 yıl içinde bunun yüzde 3’e çıkacağını kaydeden ilgar, “avrupa birliği’nin 2005’te yaptığı araştırmaya göre 8 milyonluk elektronik atıktan 2.2 milyon tonu geri dönüşüm yapılıyor. 2011 hedefleri 10 milyondan 5.5 milyon tona çıkmak. avrupa’da yönetmeliğin çıktığı 2006’dan itibaren yunanistan’da bin tondan 40 bin tonlara, fransa’da 10 bin tondan 300 bin tonlara çıktığı görünüyor” açıklamasını yaptı.

  evimizdeki tehlikenin farkında değiliz

  yapılan araştırmalara göre türkiye’de yıllık kişi başına 4.5 kilogram e-atık düşüyor. bu e-atıkların yüzde 85’i hala yurttaşların evlerinde, kasalarında bulunuyor. uzmanlara göre yurttaşların çoğunluğu evindeki tehlikenin farkında olmadan yıllarca bu zehirli atıklarla birlikte yaşıyor. bugün dünyada en fazla e-çöpü abd üretiyor. yılda 3.3 milyon ton e-çöp üreten abd bunun yüzde 80’ini asya’daki az gelişmiş ülkelere gönderip oralarda imha ediyor. amerika’nın çöp miktarının yüzde 2’sini temsil eden e-atık, zehirli atıkların yüzde 70’ini oluşturuyor. aşırı miktarda kurşun içeren e-atıklar merkezi sinir sistemi, kan ve böbreklerde hasara neden oluyor. dünya çapında 50 milyon cep telefonundan sadece yüzde 10’u geri dönüştürülüyor. geri kalanı ise doğaya salınarak çevreyi zehirliyor. avrupa birliği 1990’larda çöplüklere e-atık atılmasını yasakladı ve yasalar e-atıkların sorumlusunu üreticiler olarak gösteriyor.

  gelişmiş ülkeler kendi yasalarından kaçarak e-atıklarının büyük kısmını çin, hindistan, kenya gibi ülkelere gönderiyorlar. technavio tarafından yürütülen araştırmaya göre; dünyada “e-atık yönetimi”nin 2010-2014 döneminde yüzde 9.2 oranında büyümesi bekleniyor. kuzey amerika, emea ve asya pasifik’e odaklanan rapora göre; elektronik cihazlar toksinleri önemli bir çevre sorunu haline geldi. e-atık pazarının da biyolojik tehlikeleri önlemek için dikkatli yöntemleri benimseyen “e-atık yönetimi sunucuları” geliştirmeye başlamalı. ancak, artan olumsuz etkileri sebebiyle mücadeledeki zorluk bu pazarın büyümesine engel olabilir.

  elektronik atığın dağılımı

  % 25 buzdolabı

  % 25 tv ve monitör

  % 25 küçük ev aletleri ocak fırın

  % 25 telekomünikasyon ürünlerini

  yıllık kişi başına üretilen e-atık miktarı (kilogram)

  finlandya: 9.8

  isveç: 14.8

  norveç: 10.5

  danimarka: 13.9

  türkiye: 4.5

  belçika: 8.2

  ingiltere: 6.9

  irlanda: 9

  avusturya: 8.8

  almanya: 7.9

  fransa: 4.4

  ispanya: 6.3

  yunanistan:4
 • çevre ve şehircilik bakanlığı kullanılmaz hale gelen, elekronik eşyaları toplatmaya yönelik bir çalışma başlattı.

  kansorejen etki yarattığı belirtilen bozuk bilgisayar, cep telefonu, ömrünü tamamlamış televizyon ve buzdolapları gibi elekronik cihazlar, ev ve iş adreslerinden ücretsiz toplatılacak ve geri dönüşüm merkezlerine gönderilecek.

  pek çok evde bulunan ancak atılmaya kıyılımayan elektronik eşyalar için devlet harekete geçiyor.
  çevre ve şehircilik bakanlığı, kullanılmasalar dahi kanserojen etkisi bulunan elektronik eşyaları evlerden ücretsiz toplayacak. bakanlığın bu yöndeki çalışması devam ediyor. yakında yayınlanması beklenen “atık” yönetmeliğiyle elektronik çöpler devlet tarafından toplandıktan sonra geri dönüşüme kazandırılacak.

  karar sadece insan sağlığı için alınmadı. bu tür elektronik aletlerin geri dönüşümünde ciddi bir ekonomik getiri de bulunuyor. atık merkezlerinde geri dönüşümü yapılacak elektronik aletlerin işe yarayan parçaları yeniden ekonomiye kazandırılacak.

  evlerden toplama işlemi ücretsiz yapılacak.

  url: http://www.yesilgazete.org/?p=45056

  kaynak: buğday dergisi
 • (bkz: weee)
 • evdeki elektronik atıkları çöpe atmak istemediğim için araştırıp bir takım adreslere ulaştım. çankaya belediyesini aradım önce, biz almıyoruz hayrına birilerine verin deyip telefonu kapattılar. çeküd vakfını aradım ramazan dolayısıyla çalışmıyorlarmış. e atik. com adresini aradım telefonu açmıyorlar. saçmalığın daniskası yani.
 • hangi kuruluşlar tarafından toplandığı devlet sırrı gibi saklanan atık türü. elektronik atıklarınızı geri dönüştürün diyorlar. çevreciyim zaten. bana söylemelerine de gerek yok. ancak iş başa düşünce internette "e-atıklarınızı topluyoruz" diye gezinen herkes kayıplara karışıyor. yıllardır gün gelir de geri dönüşür umuduyla evde biriktirdikçe biriktirdim bozuk elektronik aletleri ve kabloları. ancak doğruyu konuşursak bu atıkları kıçımdan başka sokabileceğim bir yer olmadığının farkındayım. lanet olsun içimdeki çevreciye.