şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ddrum)
 • 80'li yıllarda çocukluk ve ilk gençlik yaşamış herkesin aklında "altıgen bateri" olarak kalmış tuhaf müzik aleti.
  suni sesiyle ve tüm haşmetiyle alphaville'den sezen aksu'ya herkesin arkasında en az bir kez görünmüş nostaljik dost, bir çeşit arkadaş.
  onu çok özledik...
 • (bkz: simmons)

  ddrums, roland ve yamaha davulların çıkmasından çok önce çıkmıştı simmons sayısal davullar... altolar "diyuvv" gibi fonetik olarak abuk sabuk bir şekilde yazılabilecek sesler çıkartırdı, ama zillerin üzerinde düzgün sensörler bulunmadığından, standart ziller mikrofonlanarak kullanılırdı, daha sonra sensörlü ziller de sisteme entegre edildi... 80 li yıllarda yapılmış parçalardaki davul ataklarında ne zaman bilim kurgu filmlerindeki lazer silahlarıyla savaş sahnelerinden fırlamış gibi duran sesler duyulursa, bilinmelidir ki bu sesler altıgen yüzeyli simmons davullardan gelmektedir...
 • bir suredir, altigen seklin disina cikarak, normal davul formasyonunda ortaya çıkmış bulunan davul. normal bir davuldan alınan zevkin yanından bile geçmese de en azından evde kullanılabilen; sessizce, komşular tepenize binmeden pratik yapma imkanı veren eglencelik alet.

  örneği için:

  http://www.1comedrum.com/english/english.htm
 • akustik davula oranla daha az ses çıkarması, kayıt kolaylığı gibi artıları olan ancak "apartmanda komşuları rahatsız etmeden davul çalma" eyleminin hayal olduğu davul seti. padleri her ne kadar vinil de olsa her vurduğunuzda tahtaya vurmuş gibi sesler çıkarmakta. şimdiye kadar ulaşabildiğim maksimum kullanım süresi 45 dk. civarında. en azından bizim komşular bu kadar dayanabiliyor.
 • misler gibi evde calisirim, gurultu yapmam falan fisman diyerekten bir adet almis bulundugum cihaz.

  roland'in td-6kw modelini aldim. kurcukladiktan ve caldiktan sonra diyebilirim ki, bu alet beni -12 yildir akustik davul calan biri olarak- "akustik davuldan alinan zevkin yanina bile yaklasamama" yaklasiminin yanlis olduguna inandirdi.

  o nedenle, akustik bir davul ile elektronik bir davulu karsilastirmamak gerekli, tercihim herzaman icin studyo ya da konser ortaminda akustikten yanadir, ancak kaliteli bir elektronik davul fikrimce ev ortami icin birebir olmakla beraber eglencelik olmanin da cok otesinde bir alettir.
 • apartmanda yasan insana, yataktan kalktigi donla davul calma zevkini yasatan yegane enstrumandir kendisi.
  cok adi modelleri oldugu gibi, su gozunu sevdigim teknoloji caginda sahisini aratmayan orneklerine ulasmak da mumkundur. misal yamaha dtxpress iv
  soyle ki,
  http://www.youtube.com/watch?v=udrz1dwwn1u
 • giriş seviyesi olan yamaha dtxplorer modeli 1500tl civarına bulunabilen davul çeşidi. kulaklığı tak keyfine bak.
 • elektronik davul akustik tadı vermez, veremez. en fazla akustik "gibi" olabilir. deriye her vuruşta çıkan farklı seslerle bilgisayar tabanlı sesler kıyaslanamaz.
  yine de güzel tonlar vardır ama el-ayak koordinasyonu elektronik davula göre alışan insan akustiğin başına geçince aptal olur. özellikle başlangıç seviyesindeki elektronik davullar için geçerli bu.

  kendinizi yeterli görüyosanız alın döve döve çalın. ama geliştirmek için alıyorsanız hiç bulaşmayın, alın akustik davulu alt derileri sökün. üstlere de takın muffle head deri. tek sorun titreşim olacaktır onun için de battaniye halı artık ne varsa kickin altına koyun. kickin içine de yorgan yastık doldurdun mu tamamdır.

  ama şöyle bir şey var ki yeme yanında yat,
  http://www.pearldrum.com/…onic-drums/epro-live.aspx
 • üst modellerinde, vinyl padler yerine akustik shelller, mesh head ve kasnak kullanılan davuldur. mesh headin altında konik biçimli darbe sensörü vardır ve her zaman sadece verilen paranın hakkını verecek kadar hassastır; pahalı modeller en zayıf sektirme hareketlerini bile kulaklığa iletirler. mesh head ve darbe sensörü sistemi "electronic conversion kit" adıyla ayrıcı satılıp akustik davulları modifiye etmek için kullanılabilir. roland'ın elektronik davullarında kullandığı mesh headler remo tarafından üretilir.