şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dijital imza)
 • (bkz: elmek imzası)
 • mobil imza gibi mantıklı çözüm neredeyse elektronik imzayla aynı tarihlerde çıkmış olduğundan, ölü doğmuştur, aynı zamanda saçmalığın daniskasıdır.

  esasen bir kart ve bir de kart okuyucudan oluşan, yakın zamanda usb stick olarak ikisi bir arada sunularak en azından taşıma ve kullanmayı bir nebze kolaylaştırmış olan haline rağmen aslında sıfır mobilite sunması nedeniyle,

  kullanmak istediğiniz bilgisayara ciddi boyutta yükleme yapılması gerekmesi ve yükleme dosyalarının belli bir sıra izlenerek yüklenmesi gerekmesi, yani mobil olmadığı gibi, üstüne bir de pratik olmaması nedeniyle,

  sadece windows'ta çalışması nedeniyle,

  hem de üstüne her windows'ta çalışmadığından, stabil olmaması nedeniyle,

  saçmalığın daniskasıdır.

  diyeceksiniz ki niye aldın? ben de diyeceğim ki, uyap avukat portalı, mobil imza gibi bir doğru ve pratik çözümü henüz kabul etmemekte. onun sebebini de anlayamadım.

  --
  artık uyap'a da e-devlet üzerinden mobil imzayla giriş yapabiliyorsunuz, hiç gerek kalmadı sanıyorum e-imzaya.
 • günümüzde sim kartlarının kopyalanmasının mümkün olmasından dolayı elektronik imza, mobil imzaya göre daha güvenli görünen bir uygulamadır ama gerekli önlemler alındığı zaman mobil imza tadından yenmez bir duruma gelip e imzayı sollayacaktır. ayrıca e-imzanın kullanılmayacağı yerler de 5070 sayılı e-imza kanununda belirtilmiştir. kısaca belirtmek gerekirse, kanunların özel bir merasime tabi tuttuğu hukukî işlemler ile teminat sözleşmeleri güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemez. örneğin, araç satışları, evlilik akti, kefalet sözleşmeleri vb. işlemlerde elektronik imza kullanılamaz.

  bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları;

  (bkz: e-güven) http://www.e-guven.com/

  (bkz: turktrust) http://www.turktrust.com.tr/

  (bkz: e tugra) http://www.e-tugra.com.tr/

  http://www.uekae.tubitak.gov.tr/
 • elektronik imza ile mobil imza aynı mevzuata tabi olduğundan aynı güvenlik önlemleri her ikisi için de geçerlidir. mobil imza almak istediğinizde öncelikle gsm operatörünüzden elektronik imza standartlarına uygun güvenlik sunan sim kart satın almanız gerekiyor. o nedenle aralarında güvenlik farkı bulunmamakta.
 • türkiye'de kanunen nitelikli elektronik sertifika (nes) ile oluşturulabilen, imza atanın kimliğinin doğrulanabilmesine, bazı durumlarda imza zamanının doğrulanabilmesine (bkz: zaman damgası) ve imza atılan metnin değişmediğinin kontrolüne olanak sağlayan crypto message syntax (cms) yapısında olması beklenen veri.
 • 6100 sayılı hukuk muhakemeleri kanunu'nun 205. maddesi; "usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler, senet hükmündedir" diyerek elektronik imza ile oluşturulan veriler hakkında, ispat hukuku açısından çok önemli bir düzenleme getirmektedir. bu düzenleme gereğince, elektronik imza ile oluşturulan, diğer bir anlatımla altında elektronik imza bulunan veri içeriğinin aksinin ispatlanması oldukça zorlaştırılmaktadır.

  dolayısıyla her ne sebeple olursa olsun; esasen güvenli elektronik sertifika sahibinin hukuki iradesini yansıtmayan veya görev ya da yetki alanında bulunmayan bir işlem için elektronik imzasının kullanılması, söz konusu işlem yargılama konusu olduğunda, ispat hukuku açısıdan güçlükler doğuracak aksi, senet hükmünde bir başka veri ya da yazılı belge ile ispat edilinceye kadar, o kişinin hukuki iradesini yansıtan geçerli bir işlemin bütün sonuçlarını ve sorumluluklarını doğuracaktır.
 • eğer yurt dışından ithal ettiğiniz bir ürüne garanti belgesi çıkartmak istiyorsanız, gümrük ve sanayi bakanlığı tarafından istenen birşey. yalnız sizi yukarda belirtilen 3 firmaya yönlendiriyorlar. hal böyle olunca bu firmaların kimlere ait olduğunu merak etmiyor değil insan. bir de fiyatları birbirinden oldukça farklı zorunlu bir hizmet sunuyorlarsa bu fiyatların sabit olması gerekmez mi? rekabet olması da iyi birşey sanırım nitekim birinin 300 dediğine diğeri 150 demektedir.
 • şirket sahibi olanların zinhar alması gereken şey.
  ilk önceleri ihracat ve ithalat yapanların işlemlerinizi bunla yapabiliyorken.
  şimdi şirket sahibi olan herkese zora parayı baydırıp aldırıyorum bundan.
  artık şirketinizle ilgili bir karar alırken bile bu elektronik imzaya sahip olmak durumundasınız.