şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doğrudur. zira mesela dirençleri ele alalım. bunların kalitesizleri üzerindeki değer +/- %5 değerindedir gerçekte. daha kalitelileri +/- %1 veya binde bir değerindedir. tabii fiyatları da astronomik olarak artar. bu nedenle çoğu ekipmanda +/- %1lik değerde dirençler kullanılır. ve elektronik aletin kalitesi de bu cihazların bir ortalamasıdır. bir direnç değerinden biraz fazla diğeri biraz eksikse cihazın komple fail etme olasılığı da artar. aynı zamanda bu direnç kapasite ve endüktansların bozulma olasılıkları da vardır ve çok düşük bozulma olasılığı olsa da bu durum gerçekleşebilir ve küçük bir dirençin bozulması cihazın komple kullanım dışı kalmasına da yolaçabilir.
  • kesinlikle dogru olan önermedir.verilen parayla hiç mi hiç alakası yoktur.bıktım yahu benim bilgisayarın cazlarından.
  • gerizekalı insanların avutma amaçlı kullandığı laf.
    elektronik nasıl şans işi olur lan? teknoloji nasıl şans işi oluyor böyle bir dünya var mı?

para verdiğim ürün nasıl şans işi olabilir? o parayı kazanmak için çalışıp didinen insanlar varken sen bozuk ürüne nasıl şans işi dersin?

elektronik şans işi falan değil birader. hatta şansın en etkisiz olduğu alan. hakkını sonuna kadar arayacaksın.
  • bunu diyen servis elemanını nispeten anlayabiliyorum. çünkü belli ki aldığın ürün bozulmus ve adam da kendince teselli ediyor. ama satış elemanları bunu diyince insanin içi bir hoş oluyor. halbuki empatik de bir insanım.

adama "acaba hangisi dayanıklı?" veya "şöyle şöyle problem olur mu?" diyorsun. cevap elektronik şans işi oluyor. bir sessizlik oluyor. sanki ben nimet ablaya hangi bilete ikramiye cikar diye sormuşum gibi bir mistik hava. e o zaman bir yarim lg bir de çeyrek samsung alayım, öyle deneyeyim şansımı. kardeşim media markt diye girdik milli piyango idaresi çıktı amk.
  • "... abi mesela aynısı benim amca oğlunda var taş gibi ama bak seninki böyle çıktı" minvalinde devam eden kapat aç mühendisliği'nin akrabası, elektronikte bir teselli cümlesi.