şükela:  tümü | bugün
 • görmüyoruz etmiyoruz ne deseler inanıyoruz amk. dünyanın düz olduğu ispat edilse şaşırmam.
 • gerçek olayı anlatma noktasında eldeki teoriler baz alındığında haklı bulduğum önerme.

  haklısın, haklısın da liseli bebeye kuantum mekanik detayları vermeden, kafasını karıştırmadan "elektron belli enerji seviyelerinde, sınırlı hacim içerisinde her noktada aynı anda bulunur" ifadesini nasıl anlatmayı planlıyorsun merak ediyorum. üniversitede zaten ihtiyacı olan adamlar bunun doğrusunu öğreniyorlar. bırak liselileri kastırmayalım.
 • protonun zıt yüklüsü olan elektron, dönmek zorundadır. zira protona yapışır kalır. o yüzden dönmeye mahkumdur elektron. bu en kaba anlatım şekli. ayrıca sahip olduğu açısal hız da dönme hareketine sahip olduğunu gösterir. dönme olayının düzenli olmadığını ,ancak belli bölgelerden geçme olasılıklarını hesaplayabileceğimizi de belirtmek gerekir. "o elektron buradan geçecek aga " anlayışı yerine "elektron buradan geçebilir" demek daha uygun olur.

  elektron , yapısı itibariyle bulutsu şeklinde kabul görür. durduğu anda dağılacağı varsayılıyor. ve bu yüzden hareket halinde olmak zorunda.

  ekşi , inci olma yönünde süratle ilerliyor.
 • tum elektronlari kendi peşinde zanneden protonun kezbanligindandir
 • (bkz: bilimbilmiyim)
 • elektronlarin proton etrafinda dondugunu falan varsaymiyoruz, ki zaten kuantum mekaniginin cikis noktasi budur.

  ilk basta soyle saniliyordu,
  cekirdek elektronlari cektigi icin (+ - yi ceker). ayni dunyanin gunes etrafinda donmesi gibi.
  1.elektronlarin cekirdek etrafinda duzgun dairesel hareket yapitigi saniliyordu .
  2.fakat bu yorungelerin rastgele buyuklukte olmadigi(,bkz: bohr),
  3. 2 yuzunden, elektronlarin hizlarinin da rastgele olmadigi sadece belli basli hizlari oldugu saniliyordu.
  4. ve bu yuzden de elektronlarin sadece belli basli enerjilere sahip oldugu saniliyordu.(bu son madde bu model de ki tek dogru maddedir.)

  simdi bir seyin dairesel hareket yapmasi ivmelenmesi demek, ivme hizin sadece yonunu degistirmek anlamina da gelir cunku.
  fakat burda cok ciddi bir problem vardi.
  1. ivmelenen yuklu parcacik, radyasyon yayar.
  2. radyasyon yaymasi demek, enerji yaymasi demektir, yani enerjinin korunumuna gore enerjisinin azalmasi demektir. yani hizinin azalmasi demektir.
  3. yani eninde sonunda durup cekirdege cakilmasi gerekti.

  fakat atomlar sonsuza kadar yok olmadan durabilir, yani bu modelde bir hata vardi.

  sonra, anlasildi ki elektronlar klasik manada bir hareket yapmiyor, bi nevi dalga ozelligi gosteriyorlar, ve cekirdegin etrafinda bulunma olasiliklari, ve enerji seviyelerinden bahsediyoruz. hizlarindan vs degil.
  p.s.: sabit hizla yapilan dairesel hareket varken neden o cisim ivmeleniyor bir cok mesaj aldim. sanirim bu gif aciklayici olur.
 • (bkz: cahil yazar başlıkları)

  insan cahilliği ile işte bu kadar başlık açabiliyor. hayır bilim adına hiçbir şey yapılmayan ülkede, üstüne bir de bilimin temel kavramlarına inanılmaması akla ziyan işler. bu ülke ortadoğu ülkesi olmayı bile hak etmeyecek düzeye ne zaman geldi,orasını tartışalım.

  tanım: atomu sadece proton ve elektronlardan oluştuğunu sanan cahil bir yazarın açtığı başlık.