şükela:  tümü | bugün
 • ornegin milla jovovich bir elementtir..
 • aynı cins atomlardan oluşan saf madde..
  (bkz: karışım)
  (bkz: bileşik)
  (bkz: kimya)
 • hayatını şamdan gala vs gibi dergilerdeki gaydırıguppak karıları scan etmeye adamış, türk kaynaklı celebrity galerileri yapmaya baş koymuş bir görev adamı http://www.elementscan.com/
 • doğada kendiliğinden oluşan madde.
  detaylar için (bkz: #102665994)
  not: aşağıya ayrıca kopyalanmıştır:

  elementler kendiliğinden nasıl oluşmuştur?
  aslında sadece birkaç ilke sayesinde.
  olmazsa olmazlar şöyle özetlenebilir:
  - nötronlar olmasaydı hidrojenden başka element oluşmazdı.
  -pauli dışarlama ilkesi olmasaydı periyodik tablo oluşmaz ve hatta dünya yaşam oluşturmazdı.
  - protonların yükü olmasaydı elektronlar çekirdeğe bağlanamazdı.
  - yeğin kuvvet olmasaydı çekirdek oluşmazdı.

  peki bu elementler neden sonsuz sayıda değildir? hangi ilkeler sayesinde?

  gelin yukarıda saydığım açıklamaları detaylı ve etraflıca irdeleyelim:
  sanıldığının aksine periyodik tablonun sonlanmasının elektronlarla hiçbir ilişkisi yoktur. nedeni tamamen çekirdekle ve çekirdekteki elektrik kuvvetlerle ilgilidir. yeğin kuvvet, protonları birbirine, nötronları birbirine ve nötronları protonlara çeker. etkisi uzak mesafelerde yoktur. yalnızca nükleonlar arasında etkilidir. protonlar arasındaki elektrik etki ise yeğin kuvvete göre daha azdır ancak mesafesi daha geniştir.

  dışarlama ilkesi, ayrı ayrı protonlar arasında ve nötronlar arasında etkilidir. ancak protonlar ile nötronlar arasında etkili değildir. yani bu ilkeye göre çekirdeğin içinde iki proton aynı hareket durumunda olamaz; aynı şekilde iki nötron da. ancak proton ile nötronların aynı hareket durumunda olmamaları için bir engel yoktur. ancak sadece bu, elektriksel kuvvet olmasaydı tüm kararlı çekirdeklerle eşit sayıda proton ve nötron olacağı anlamına gelirdi. bu durumda, proton ve nötronların sayısız sayıda (örneğin 500 proton ve 500 nötron) proton ve nötronun biraraya gelerek çekirdek ve element oluşturmaları konusunda bir sınır olmazdı.

  gerçek hayatta ise proton ve nötron arasındaki karşılıklı itki özellikle ağır elementlerde eşit sayıda proton ve nötron olmasını engeller. hafif çekirdeklerde ise mümkün olabilir ki olmuştur da.
  ağır çekirdeklerde ise nötronların sayısı protonların sayısını geçer. çekirdek ne kadar ağırsa dengesizlik o kadar baskın olur. sık rastlanan demir izotopu fe-56 da örneğin nötron sayısı proton sayısından %15 daha fazladır. uranyum-238 izotopunda ise bu fazlalık %60 mertebesindedir. neticede protonlar arasındaki itme kuvveti öyle büyüktür ki; kararlı çekirdek kalmaz. bu seviyelerde kararlı çekirdek olmaması demek uzun süre dayanan atom ve elementin olmaması demektir.

  proton ve nötronların oranlarına 1 diyip bunu bir grafikte gösterdiğimizde doğrusal bir kararlılık çizgisi oluşur. ancak bu teorik bir çizgidir. yukarıda belirttiğim gibi çekirdekteki proton sayısı arttıkça bu ideal çizgiden uzaklaşılır (1 değerinden) ve bir eğri oluşur. proton sayısı arttıkça yani ağır çekirdeklerde nötron sayısı proton sayısından belirli bir rakam daha fazlalaşabilir ve bir yerden sonra “durur”. bu da periyodik tabloda ve evrende neden bu kadar kararlı element olduğunu açıklar.

  belirli bir noktadan sonra nötronların yardımına rağmen çekirdeğin içine girebilecek proton sayısı durur; içeriye proton giremez.
  nötronlar, protonları kendi yanında tutarak (dışarlama ilkesinin olmadığını hatırlayın) bu sayıyı ve kararlılık çizgisinin eğrisini uzatsa da yine de son bulur.
  nötronlar bu görevleriyle çekirdeklerin var olmasını dolayısıyla da ağır elementlerin var olmasını sağlarlar.

  nötronlar olmasaydı evrende yalnızca hidrojen atomu oluşacaktı. dolayısıyla canlılar ve gezegenler de olmayacaktı.
  bunun nedeni, iki protonun bir çekirdek oluşturmak üzere kendi başlarına bağlanamamalarıdır. elektriksel itki göreli olarak zayıf olsa da iki protonun kendi başlarına birleşmesini engeller. bir veya birden fazla nötron katılırsa biraraya gelebilirler. bu da çekirdekleri kararlı kılar ve diğer ağır çekirdeklerin oluşmasına imkan sağlar.
  kaynak: kenneth ford’ın kuantum kitabı
 • bilimadamları tüm evrenin %99'dan fazlasının iki elementten oluştuğuna inanır: hidrojen ve helyum.

  hesaplara göre, her 10.000 hidrojen atomuna karşılık, 500 helyum atomu vardır; diğer elementlerin birinden de tek bir atom vardır.
 • su an itibariyle son elde edilen element 114 atom numarali olandir*, 110'dan sonra elementlere latince sayi karsiliklari isim olarak verildigi icin bilim adamlarinin 'ben bulayim da ismimi versinler' hevesleri olamamaktadir. zaten 'benim" diyen bilimadami bunu tek basina yapamaz: 92 atom numarali unlu elementimiz uranyum'dan sonrasi lab. ortaminda pekcok bilimadaminin ortak calismasi sonucu elde edilebilmistir. bunlarin cogunlugunun yari omurleri mikrosaniye ile olculur: yani bilgisayar haric bu elementi reel olarak gozlemleyen olmaz.
  en son yazilan yerden devam edecek olursak, uretilmeyi bekleyen elementler sunlardir:

  113 ununtrium (uut)*
  114 ununquadium (uuq)
  115 ununpentium (uup)
  116 ununhexium (uuh)
  117 ununseptium (uus)
  118 ununoctium (uuo)
  varligi ispat edilen* en son element olan 118 numara, u.s. department of energy's lawrence berkeley national laboratory tarafindan 1999'da kesfedilmistir. bu elementin valans elektronu teorik olarak 7p6'dir.
 • oldukça tuzlu fakat kaliteli malzemeler üreten bir skateboard markası. özellikle tekstil konusunda fazlasıyla tatmin edici ürünleri var.
 • ha element ha madde
 • damn'den klibi gelen üçüncü kendrick lamar parçası. sıradaki klip olarak bunu bekliyordum, cidden öyle olması epey iyi oldu.

  klibi
 • tufan yağmurdereli (gitar), cem gürel (bas), kıvanç kılıçer (vokal) ve ismail kilimci (bateri) tarafından 2004 yılında kurulan güzel bir rock grubudur. klavyede onur eltutmaz’ın da gruba dâhil olmasıyla grup ilk albümü olan cehennem'in stüdyo kayıtlarını haziran - kasım 2006 tarihleri arasında yaptı. kayıtlar öztop müzik stüdyosunda serdar öztop, albümün masteringi ise tufan yağmurdereli tarafından yapıldı.
  sözleri genellikle aşk ve sevgi üstüne yazılmış olsa da cehennem gibi karşıtlık; son dakika ve yanıma gel gibi sorgulayıcı ve mistik öğeler barındıran güzel parçalarda var.

  cehennem klibi için;
  http://www.youtube.com/watch?v=b5rpcht0lgu

  daha detaylı bilgi için;
  http://www.sebnemferahciyiz.biz/…album-vp18222.html