şükela:  tümü | bugün
 • çernobil patlaması sonrası nükleer yakıtın beton ve yoluna çıkan diğer materyalleri eritip, bu maddelerle karışarak soğumaya başladıktan sonra aldığı forma verilen isim. boyutuna göre anormal derecede ağırmış. hala kısa süreli ışımasına maruz kalındığında bile alınan radyasyonun ölümcül düzeyde olduğu söylenmektedir. korkunç bir görüntüsü var, insan elinden çıkmış bir yaratık gibi. medusa'ya benzetilir hatta...
 • 10000 rem civarı bir radyoaktiviteye sahip olduğu görülmüştür ki dünya üstündeki en toksik şeydir. kısa süreyle maruz kalsanız bile birkaç saat içinde ölümünüze neden olacak kadar radyoaktiftir.
 • çernobil'de bulunan nükleer enerji istasyonu'nun 4. reaktöründe meydana gelen patlamayla ortaya çıkan ve reaktörün derinliklerine doğru yayılan, radyoaktif atıklardan ve felaket sırasında ortaya çıkan ısı ile birlikte eriyen materyalden oluşan yığınlara verilen isim. görüntüsü sebebiyle fil ayağına benzediğinden bu ismi vermişler.

  bu yığının yanında 30 saniye kadar kaldığınızda baş dönmesi ve yorgunluk hissi oluşmaya başlıyor, 2 dakikanın ardından iç kanama baş gösteriyor, 5 dakika ve daha fazla maruz kalırsanız da birkaç gün içinde ölüyorsunuz. dolayısıyla insanın bu tür bir güç karşısında çaresiz olduğu bir gerçek.

  asıl tehlike, elephant's foot denilen yığının gittikçe reaktörün temeline zarar vermesi ve içten içe onu yutması. reaktörün altından geçen su kanalları bulunuyor ve oldukça radyoaktif olan bu materyalin su ile teması inanılmaz patlamalar ve yeni facialar yaratabilir. uzmanlar şimdilik reaktörün üstünü kapatarak etrafa yayılan radyasyonu azaltadursun, daha büyük bir felaket kapıda bekliyor. üstelik yer altı sularının kirlenmesi riski henüz kapsam dahilinde bile değil.
 • 20 bin yıl boyunca radyasyon yaymaya devam edecek olan toksik yığın.
 • çernobil nükleer santralinin uranyum çekirdeğinin aşırı ısınıp içinde bulunduğu bölümü komple eritip akışkan bir sıvı gibi santralin alt katlarına doğru aka aka giderek sonunda aldığı şekil. sadece 2 metre genişliğinde olmasına rağmen 100 tonu aşkın ağırlığı vardır.

  yaydığı radrasyon zamanla azalsa da hala dünya üzerindeki en tehlikeli yapay cisimdir.
 • su ile temasi halinde patlama filan yaratmayacak olan yakit-beton karisimi. oyle uranyumu su ile karistirip patlama yaratabilecek olsak zaten devletler nukleer silah gelistirmek icin gotleri yirtmazlardi.

  hatta bakin nasil resmini cekmisler

  sunu oncelikle belirtmek gerekiyor, bir maddenin radyoaktifligi o maddenin yari omru ile ters orantilidir. yari omru kisa madde demek hizlica radyasyon yayip bozulan madde demektir. yani ne kadar radyoaktif ise o kadar cabuk bir sekilde yok olur. sonucta radyasyon denen nane'de bir tur enerjidir ve termodinamigin kurallarina baglidir.

  nukleer kazalarda en cok bas agrisi yapan radyasyon kaynagida iyot-131 dir. kazalardan sonra kansere sebep olan sey budur. keza reaktor cekirdegi eriyip bu fil ayagi olusunca icerisinde onceki reaksiyonlarin yan urunu olan iyot-131 ciddi miktarda bulunuyordu ve radyoaktivite buraya yaklasani oldurecek guce sahipti. ancak iyot-131'in yari omru 8 gun oldugu icin bu miktar giderek azaldi ve kazadan onlarca yil sonra ortamdaki neredeyse tum iyot-131 atomlari bozulmaya ugradi. ve radyoaktivitesi cok buyuk oranda kayboldu. cok buyuk oranda diyorum cunku hala icerisinde stronyum ve sezyum gibi 28-30 yil yari omre sahip izotoplar bulunmakta.

  yani gidip uzerinde uyusaniz birsey olmaz o derece guvenlidir demiyorum ancak korku cigirtkanligi yapmanin da bir anlami yok.
 • inceleme amaçlı parça alma çalışmalarında klasik yöntemlerle başarısızlığa uğrayınca çareyi yığına keleşle ateş etmekte bulmuşlar ve ancak öyle başarabilmişler diye anlatılır.
 • gelinen yeni aşamada yani cernobilin üstünün çelik lahit ile kapatılması sonrasında müdahale noktasına gelinen garip oluşum. çelik lahitin orada kalacağı 100 sene boyunca önde eski beton lahit sökülerek bertaraf edilecek sonra sıra bu arkadaşa doğru aşama aşama ilerleyecek. son noktada ise bu arkadaş da yerinden edilip bir şekilde güvenli alan oluşturularak yerinden edilecek.

  bu aşamada benim en çok merak ettiğim ise mevcut betonun içi. kapak ne alemde kontrol rotlari hala duruyor mu çekirdek girişi nasıl gözüküyor vs. inşallah bunları da adım adım görüntüleyip yayınlarlar.