şükela:  tümü | bugün
  • çernobil patlaması sonrası nükleer yakıtın beton ve yoluna çıkan diğer materyalleri eritip, bu maddelerle karışarak soğumaya başladıktan sonra aldığı forma verilen isim. boyutuna göre anormal derecede ağırmış. hala kısa süreli ışımasına maruz kalındığında bile alınan radyasyonun ölümcül düzeyde olduğu söylenmektedir. korkunç bir görüntüsü var, insan elinden çıkmış bir yaratık gibi. medusa'ya benzetilir hatta...
  • 10000 rem civarı bir radyoaktiviteye sahip olduğu görülmüştür ki dünya üstündeki en toksik şeydir. kısa süreyle maruz kalsanız bile birkaç saat içinde ölümünüze neden olacak kadar radyoaktiftir.
  • çernobil'de bulunan nükleer enerji istasyonu'nun 4. reaktöründe meydana gelen patlamayla ortaya çıkan ve reaktörün derinliklerine doğru yayılan, radyoaktif atıklardan ve felaket sırasında ortaya çıkan ısı ile birlikte eriyen materyalden oluşan yığınlara verilen isim. görüntüsü sebebiyle fil ayağına benzediğinden bu ismi vermişler.

    bu yığının yanında 30 saniye kadar kaldığınızda baş dönmesi ve yorgunluk hissi oluşmaya başlıyor, 2 dakikanın ardından iç kanama baş gösteriyor, 5 dakika ve daha fazla maruz kalırsanız da birkaç gün içinde ölüyorsunuz. dolayısıyla insanın bu tür bir güç karşısında çaresiz olduğu bir gerçek.

    asıl tehlike, elephant's foot denilen yığının gittikçe reaktörün temeline zarar vermesi ve içten içe onu yutması. reaktörün altından geçen su kanalları bulunuyor ve oldukça radyoaktif olan bu materyalin su ile teması inanılmaz patlamalar ve yeni facialar yaratabilir. uzmanlar şimdilik reaktörün üstünü kapatarak etrafa yayılan radyasyonu azaltadursun, daha büyük bir felaket kapıda bekliyor. üstelik yer altı sularının kirlenmesi riski henüz kapsam dahilinde bile değil.
  • 20 bin yıl boyunca radyasyon yaymaya devam edecek olan toksik yığın.