şükela:  tümü | bugün
 • alex boese tarafından yazılmış, bilim tarihindeki ilginç deneyleri anlatan kitap. kitabın adı da üzerlerinde lsd deneyleri yapılan fillerden geliyor.
 • orijinal ismi elephants on acid and other bizarre experiments'dır.

  şurada mini bir eleştirisi de var hatta;
  http://goo.gl/ltvoc
 • bir solukta okunan, okurken yok artık dedirten kitaptır, okunasıdır, okunmalıdır.
 • alex boese tarafından kaleme alınmış, turgut gürer tarafından işlenmiş eser kıvamına getirilmiş, kapağında rengarenk filler bulunan, dışı sevimli, içi kimi zaman mide bulantısına sebep olan kitap. bilmin ilerlemesinde kimi hayvan ve insanların nasıl telef edildiği gerçeğini yüzümüze adeta çarpıyor. hayvan severlerin şiddetle !!! okumamasını !!! tavsiye ederim.
 • anlatilan deneylerin arasinda milgram ve stanford hapishanesi de var. zaten acayip deneylerden bahsedip bu ikisine deginmemek olmaz. bunlar kadar ilginc olmasa da kadin erkek iliskileriyle ilgili genclere faydali olacagina inandigim bir deney de var.
  --- spoiler ---
  deney 1978 yilinda russel clark`in sosyoloji dersinde basliyor. derste erkeklerin kadinlari elde etmek icin dil dokmesi gerektiginin ancak kadinlarin parmaklarini siklatip erkekleri elde edebileceginin soylenmesiyle, kiz ogrenciler buna itiraz ediyorlar. hocalari bunun uzerine meydan okuyor, bunu deneyle test etmek istiyor. 5 kadin ve 4 erkek kampuse dagiliyorlar.
  kizlar kampuste cekici bulduklari erkegin yanina gidip ondan hoslandigini soyluyor ve o aksam o kisiyle sevismek istedigini soyluyor. erkeklerin %75`i teklifi kabul ediyor. hatta cogu neden aksama kadar beklemeleri gerektigini bile sormus. teklifi kabul etmeyenler de evli olduklarini ileri surmusler. teklifi kabul etmeyen erkeklerin sanki kusur islemis gibi aciklama yapmalari da enteresan. tahmin edildigi gibi bu teklif kadinlara yapildiginda hic biri kabul etmiyor.
  ogrenciler bu defa daha dolayli yoldan sormayi denediler. bu aksam bana gelir misin diyorlar. bu defa kadinlari %6'si , erkeklerinse %69'u teklifi kabul ediyor. kadinlardaki kabul oranin yukselirken erkeklerdeki oranin dusmesi ilginc ve manidar.
  en sonunda 'karsidaki kisiden hoslandigini soyleyip `bu aksam benimle cikar misin?' demeyi deniyorlar. ve oran kadinlarda da erkeklerde de %50 . deneyler 1982 ve 1992'de yapildiginda sonuclar degismemis. clark yani hoca bu %50 gercegini kizlarla ciktigi donemde bilmedigi icin hayiflanmis.
  --- spoiler ---
 • hiçbir amaca hizmet etmeyecek deneylerde katledilen hayvanların olduğu kısımlarda çok sinir olunabilen bir kitaptır.. bunların dışında insanlar üzerinde yapılan psikoloji deneyleri çok ilgimi çekmişti.. özellikle mr.hyde'ı yaratmak bölümündeki bazı deneyleri okuduktan sonra uzun uzun boş boş bakıp, derin düşüncelere daldığımı hatırlıyorum..
 • içinde kafası güzel fillerden çok daha hayret verici deneyler barındıran kitaptır.
  örneğin şarap deneyi, mozart etkisi, karıncalarda komünal işeme, nükleer savaştan sonra hayatta kalanlar gibi gibi..
  kimi zaman eğlenceli, kimi zaman şaşırtıcı, bazen de okurken bile rahatsızlık verici deneyler mevcut, bittiğinde "vay be" diyeceğiniz türden bir kitap.