şükela:  tümü | bugün
 • ing. onbir
  (bkz: 7 eleven)
 • (bkz: oceans eleven)
 • patricia highsmith’in, adıyla müsemma, 11 öyküden oluşan kitabı.. neredeyse tüm öykülerde bilenlerin aşina olduğu highsmith atmosferine daha ilk paragrafdan itibaren istemsizce ortak oluyorsunuz ve bir kez daha serinkanlılıkla, hatta gizliden gizliye ellerinizi ovuşturarak tanığı oluyorsunuz dehşetin ve aslında dehşet diye bildiğimiz şey öyle spontane, öyle doğal, öyle hayata ait ki boğazınızda yumru, böğrünüzde yumruk kalakalıyorsunuz.. saplantılar, sadistlikler, her türlü tehlike kol geziyor ve cinayete olan mesafenin tayini ne kadar kolay ve ne kadar zor..
 • chris cornell'a solo macerasında eşlik eden arkadaşlarının grupça ismi. izleyebildiğim kadarıyla sahne performanları da müzikal yetenekleri gibi gayet iyi.

  soundgarden'a superunknown turnesinde alt grup olmuşlardır

  grubun esaslı elemanları gitarist alain johannes ve klavyeci natasha shneiderdır. 1996'da pearl jam'e katılana kadar eski red hot chili peppers davulcusu jack irons bu grupta çalmaktaydı. o ayrılınca yerine sabit bir baterist alınmadı. 2002 civarı jack irons gruba geri döndü.
 • incognitonun 2005 tarihli jazz - funk etkilesimli son derece basarili albumu.
 • bir mark watson kitabı.. "nick hornby ve dave nicholls seviyorsanız bunu da seversiniz" demişler.
 • mark watson eseri.. türkçeye on bir diye çevrilmiştir.

  kitaba gelirsek de arka sayfadan ocelikle bir copy paste yapalım;

  "gece geç saatlerde sunduğu radyo programını arayıp umutlarını, korkularını ve pişmanlıklarını paylaşan uykusuz londralılar onu xavier ireland olarak tanıyor. hiçbiri onun sevdiği her şeyi terkedip -gerçi önce sevdiği her şey onu terketti- yeniden başlamak için londra'ya geldiğini bilmiyor. bir daha kaybetmemek için başkalarını kendi hayatının parçası yapacak her türlü yakınlaşmadan uzak bir hayat yaşıyor artık. ta ki o hayatın tam ortasına pippa düşene dek. tuhaf bir şekilde hayatına sızan bu temizlikçi kız onun silmeye çalıştığı geçmişiyle yüzleşmesine, hiç ummadığı yerlerde teselli ve huzur bulmasına yardımcı oluyor. keşke biraz daha erken karşılaşsalardı... xavier’nin o karlı günde yaptığı ve yapar yapmaz içini kemirmeye başlayan bir seçim, hiç tanımadığı on bir hayatı çoktan bambaşka yollara saptırmıştı."

  şimdi de duygu ve düşüncelerimize gelelim;

  yukarıdaki copy paste den de anlaşılacağı üzere xavier bir seçim yapıyor. seçim deyince gözünüzde büyümesin.. yani bir seytanın avukatı filmindeki gibi bir secim soz konusu degil.. belki her gün basımıza gelen bir hadise, bir seyi gormezlige gelmek gibi, mudahale etmemek gibi ne bileyim bir dilenciye para vermemek gibi.. kücük bir sey.. ve kucuk bir sey sonucu degisen 11 hayat anlatılıyor.
  ancak asıl olay bu degisen 11 hayat degil.. bu 11 hayatın yanı sıra xavier 'in yasadı hayat ile birlikte geçmişi de anlatılıyor.. kronolojik sıra süper.. neredeyse 3 farklı hikaye okuyorsunuz.

  ve okurken; aslında xavier 'in şimdiki yaşantısı ile geçmişinin anlatılması yeterli hatta olağanüstü deyip; değişen 11 hayata değinmeye gerek yok diye düşünüyorsunuz. ta ki kitabın sonuna kadar..
 • biraz led zeppelin, dream theater'dan lines in the sand, just let me breath ve rush'tan tom sawyer, pain of salvation'ın be sonrası sounduyla buluşursa böyle bişey olur.
 • road salt two'da dikkatimi ilk çeken eserdir kendileri.. son dakikasında giren daniel gildenlöw çığlığı on orgazma eşdeğer. genelindeki groovy havaya birşey diyemiyorum zaten, daha dakkalar boyu sürsün istiyor insan. adının eleven olması da akıllara remedy lane'in kilit karakterlerinden eleven bacıyı getirmiyor değil.

  edit: sözleri gelmiş

  i run my calm on fumes
  i run my calm on fumes
  i've let you have your way around
  but i'm warning you
  i’ m warning you
  you push me just that one more time
  and i'm done with you
  oh i'm done with you
  down to the bone

  i go with the wild
  you’re down to the bone
  i go with the wild
  eleven
  eleven

  i run my calm on fumes
  i run my calm on fumes
  i’ve made my peace with cut and bruise
  a long time ago
  used to be so small
  but know i've listened to your last excuse
  see i'm stronger now
  so much stronger now
  all muscle and bone

  i go with the wild
  all muscle and bone
  i go with the wild
  eleven
  eleven
  eleven
  i go with the wild
  you’re down to the bone

  eleven
  down to the bone
  eleven
  muscle and bone
  eleven
  i go with the wild…
  eleven
  you’re down to my bone
  eleven
  i go with the wild