• thq nordic ve piranha bytes işbirliğinde 2017'de çıkacak bir action rpg. bilim kurgu gibi ama fantastik gibi de bir evrenmiş.

http://www.elexgame.com/

http://store.steampowered.com/app/411300
  • doğru düzgün cohcarnage diye bir adam dışında youtubede oynayanı bile olmayan oyun. ben bu pirhanna byte'ı anlamıyorum abi, açık dünyası, diyalogları falan skyrim ile kapışır ama animasyonlar o kadar berbat ki oyun doğru düzgün bilinmiyor bile. ne var biraz yatırım yapsan da şu animasyonları 2011 deki skyrim seviyesine getirsen yıl 2017 yahu!
  • playstation 3 zamanından kalma fizik motoru ve grafiklerle çıkış yapan 2017 yapımı oyun. merak edenler için şöyle bir oynanış videosu var.

normalde grafiklere önem vermememe rağmen shadow of war gibi bir oyundan sonra bu oyun 5 sene öncesine aitmiş gibi geldi. dünyası ne kadar geniştir, oynanışı ne kadar zordur hiçbir bilgim yok ama artık 5 sene önceki grafikler ve fizik motoru gözünüzü yoruyorsa hiç oyunu alma zahmetine girmeyin.
  • anladık dark souls gibi zor bir oyun yapmak istemişsin yapımcı. o zaman niye kolay seçeneğini koydun. peki kolay seçeneği niye kolay değil. 10 saate yakın kolayda oynadım. çoğu düşmandan hala tek yemeye devam ettim(lolün yeni rünleri var sanki düşmanlarda :-)

piranhabytes oyunlarının atmosferlerini çok severim ama bu oyunun oynanabilirliğinden hiç memnun kalmadım. otur sıfır.
    --- spoiler ---

uninstall
    --- spoiler ---
  • abi oyun cidden çok kötü yalnız.

dövüş kötü. oynanış kötü. seslendirmeler eh işte. zorluk efsane kötü. yani akla mantığa aykırı derecede kötü.

ulan bütün görevlerdeki bütün insanlar ve yaratıklar tek atıyor. bu nasıl bir işkence? o kadar hantal bir dövüş sistemi var ki, hani ustalaşsan zor düşmanları da indiririm diyemiyorsun. o darbeyi mutlaka yiyor ve ölüyorsun. kaçarı yok.

birkaç yan görev yapmaya çalıştım. birkaç tanesini sahiden başardım. exp falan toplayayım, biraz güçlenirim belki dedim. güçlendim de. başka görevlere gidiyorum, artık tek değil iki yiyorum. çok büyük gelişme gerçekten.

sikeyim öyle oyunu. yemin ederim boşa para döktük. iade de edemiyorum fazla oynadım.
  • büyük bir hevesle başladığım ama sonra "sikerim böyle oyunu" diye başından kalktığım oyun. böyle sikindirik dövüş sistemi olmaz. elde nefis konu, nefis dünya var. bir sürü seçenek varken böyle sikim gibi harita ve dövüş sistemi yüzünden sınıfta kaldı oyun. yazık ya evrene, konuya yazık.
  • trainer ile staminayı limitsiz kullanınca oynanabilir hale gelmiş oyun. hala zor ama en azından fıdır fıdır kaçıp stamina tüketmeyince oynanabiliyor.
  • oyun cidden zor her yaratık ve düşman oyunun başında tek atıyor
    iyi bir armor ve weapon bulmak ilk başta zor bulduğunda da skilller yetmiyor kullanmaya
    loot sistemi kötü düşmanların üzerinden silah zırh düşmüyor
    ama konusu güzel
    ikincisi için biraz değişiklikle efsane bir oyun olabilir
    düşman karşıdan saldırdığında hafif sağa veya sola koşup ilk vuruşu atlatınca arka arkaya vurup düşmanı alt edebilirsiniz
    jetpackı aynı şekilde doğru kullanın bir süre sonra oyun inanılmaz zevk verecektir

yanınıza tek npc almak kötü olmuş 2-3 kişi olsa tadından yenmezdi
    eşyaları taşırken sınır yok yüzlerce silah zırh taşıyabilirsiniz ama bi sandık veya ev gibi bir yerimiz olsa onları oraya depolasak harika olurdu

oyundaki sandıkları kasaları açmak xp vermiyor bunu düzeltebilirler
    yaratık ve düşman çeşitliliği şart
    oyundaki araçları kullanma getirilebilir aynı eksiklik fallout 4 de de var.

oyun sürem 35 saat 22 level olmuşum.genelde görev yapmadan yaratık avlayıp bitki topluyorum baya eğlenceli vakit geçiriyorum

herhangi bir factiona üye olmadan 22 level oldum aslında eğlenceli bir oyun

puan 8/10

bikaç eksikliği düzeltirlerse ikinci oyun fallout 4den daha iyi bir oyun olur.

hadi piranha bytes(thqnordic) ikinci oyunu yapın artık.
  • optimizasyonu her piranha bytes oyunu gibi kötü olan oyundur. bugün en güncel bilgisayarlarda bile gothic 2'den 30 fps anca alınıyor, çok umutlanmayın o konuda. bu grafiklere, animasyonlara bu sistem gereksinimlerini istemesi zaten durumu belli ediyor.

bu oyunu skyrim ya da dark souls ile karşılaştırmamak gerek. oyunu yapan ekip 20 küsür kişi, bethesda'nın sahip olduğu kaynaklara sahip olmasını beklemek absürt. dark souls çıkmadan çok önceleri piranha bytes gothic serisini de bu zorlukta yapıyordu, dark souls olayım hevesi falan yok ortada, gothic serisini oynamışlar için gayet alışkın oldukları bir zorluk seviyesinde oyun. şahsen zaten skyrim'deki gibi ilk dakikadan evreni kurtaracak adam olma ya da fallout 4'teki gibi hemen power armor alıp deathclaw öldürmeyi saçma buluyorum, o yüzden delicesine her şeye ateş eden bir shooterdansa böyle bir arpg oyununu tercih ederim.

gothic serisi gibi asla olamayacak oyundur. belki risen olabilir, onda saçmaladıkları gibi saçmalamazlarsa. en azından bu oyundan sonra thq nordic tarafından satın alındı piranha bytes, ilerde daha düzgün optimazsyonlu daha sağlam, tutarlı hikayeleri olan oyunlar görebiliriz.

gothic ya da risen serisi sevenler haricinin uzak durması gereken oyun.
  • garip bir güzelliği olan tuhaf oyun. sanki bitmeden çıkmış alfa gibi beta gibi.
hesabın var mı? giriş yap