şükela:  tümü | bugün
 • 1946 dogumlu avusturya´li yazar. toplumsal bakimdan elestirel bir tavri olup, sayisiz siire, romana, tiyatro eserine, ceviriye vb. imza atmistir. die klavierspielerin adli eseri son yillarda sinemaya uyarlanmis, bununla da büyük ilgi toplamistir. özellikle feminizm, cinsellik ve kadinin toplumsal konumu üzerine yazmistir.
 • 2004 yılının nobel edebiyat ödülünü alan avusturyalı yazar ve sair. * *
 • aralik ayinda stockholm'de yapilacak odul torenine sosyal fobisi oldugu icin katilamayacagini belirten avusturyali yazar. kendisi 57 yasindadir ve nobel edebiyat odulunu kazanan 10. kadin olmustur. ayriyetten karsiti oldugu asiri sagci ozgurluk partisinin 2000 yilinda hukumete girmesiyle tiyatro oyunlarinin sahnelenmesinin yasaklandigi yazardir.
 • 1,376 milyon dolarlık bir ödülünün de sahibi oldu..
 • su cumleyi yazabilen muthis kadin : hayatta her seyin sana sunulan kotu kopyalari vardir.
 • 1974-1991 tarihleri arasında avusturya komünist partisi üyesi olmuş yazar.
 • kendisinin büyülü kitabı piyanist;michael haneke tarafından sinemaya uyarlanmıştır.başrolunde isabelle huppert vardır.muhteşem bir romandır filmide öyle, filmdeki oyunculuklarda...
 • sosyal fobisi nedeniyle ödülünü, evinden canlı yayınla kabul etmiş yazar.
 • 1949 yılında avusturalya'nın steinmark kentinde doğmuş yazardır. çocukluğu viyana'da geçmiştir. 4 yaşında bale ve fransızca dersleri almaya başlamıştır. önceleri rahibe okulunda, sonraları ise düz lisede eğitimini sürdürmüştür. jelinek, oldukça mutsuz geçen çocukluğu için sonraları şöyle demiştir; ''çocukluğum, içimde öyle bir nefret uyandırdı ki, bu nefret benim yıllar yılı edebiyatın içinde yer almamı sağladı.'' çocuk yaşlarda başladığı müzik eğitimine aralıksız devam etmiştir. liseyi bitirdikten sonra başladığı tiyatro ve sanat tarihi eğitimine klostrofobi hastalığı yüzünden ara vermiştir. evine kapanmış ve hiç dışarı çıkmamıştır. bu dönem onun kendini yazar olarak geliştirdiği dönemdir. dergilere yazı ve şiirler yazmıştır. 1969 yılında babasının ölümüyle sarsılan jelinek, kurtuluşu sokaklarda bulmuştur. bir yandan yazmayı sürdürürken bir yandan da politik aktivitelere katılmıştır. 1974 yılında üye olduğu avusturya komünist partisi'nden 1991 yılında ayrılmıştır.
  ilk romanı ''vir sind lockvögel baby!'' 1970 yılında yayımlanmış ve oldukça yankı uyandırmıştır.
  diğer romanları; micheal(1972), sevda kadınları/die liebhaberinnen(1975), die ausgerperrten(1980), piyanist/die klavierspielerin(1983), arzu/lust(1989), die kinder der toten(1995), hırs/gier(2000).
  alman edebiyatının en büyük ödülü olan geor-büchner ödülü sahibi olan jelinek, alman şir ve dil akademisi üyesidir.
  jelinek, edebiyat dışında tiyatro, sinema ve müzik alanında da bir çok eser vermiş ve daha pek çok ödül kazanmıştır.