şükela:  tümü | bugün
 • istiklal caddesinde, elhamra pasajinda eskiden seks filmleri oynatan, el degistirdikten sonra sanat merkezi haline getirilien, beyoglunun eski sinemalarindandir.
 • bir kokarki içi hiç sormayın..
 • izmir konak ta su anda izmir devlet opera ve balesi nin bulundugu binanin eski adi.
 • bir zamanlar atatürk'ün film seyretmek istediğinde tercih ettiği eski beyoğlu sinemalarından birisidir.. seksenli yıllarda karate filmleri oynatan elhamra doksanlı yıllarda "devamlı" filmlere geçiş yapmış en sonunda da yandı bitti kül olmuştur..
 • atatürk'ün gittiği sinemadir.
 • istiklal caddesi mudavimlerince aylar seneler boyunca yapisip kalan afisi sebebiyle "senden baska herkesle sinemasi" olarak da bilinir.
 • yetmişli yıllarda hint filmleri oynatan tarihi sinemadır. locada oturup, çeneyi balkon kenarına dayayıp avare izlemek çok zevklidir. zevkliydi. vurdulu kırdılı filmlerin gösterimine girmişti de hiç seks furyasına rastlamadım elhamra'da. belki de ben yanılıyorum. en baba devamlı gösterimi rüya sinemasında olurdu. saray sinemasına bitişik şimdilerde küçük bir kısmında kaset satan dükkanın olduğu, emek sineması'nın köşesi yani. rüya, alkazar ve dahi atlas bile girişmişti devamlı matinelere de elhamra'yı hiç getiremedim zihnimin önüne.. olabilir. izleyen bilir.
  - anne ya elhamra seks filmi oynattı mı hiç?
  - ne filmi?
  - ya anne hani rüya'da filan oynardı ya bi ara seks filmlerii...
  - haa.. hiç zannetmiyorum evladım. alkazarda oynardı onlar..
  - ben de hatırlamadım.. neyse, tamam, oldu anneciim konuşuruz sonna..
  - niye sordun ki?
  - sözlükte bi entry vardı da ondan şeyettim
  - haaa... sözlükte yazıyorsa doğrudur belki biz bilmiyoruzdur evladım..
  - sen sözlüğü ne biliyorsun ki??
  - kara cahil miyim ben? ilkokula kadar biz de okuduk! herhalde bi türkçe sözlüğümüz oldu! alla alla
  - ...
 • ilk yapıldığında tiyatro olarak hizmet vermiş ve kitaplarda falan "elhamra tiyatrosu" adıyla geçen mekân. birkaç kez gitmişliğim vardır, sinema zamanlarında, lise yıllarında. seks filmi de vurdulu kırdılı film de oynatılmıştır, yanmadan önceki son onbeş yıl. salonun yapısı hakkında bilgi vereyim biraz: tiyatro olarak inşa edilmiştir. yan taraflarında küçük locaları ve bir de üst balkonları vardı. boyut olarak küçük bir yerdir. akustiği güzeldir. elhamra pasajı'nın dibindedir. tiyatro'nun arkası, sırt sırta vermiş evlerin oluşturduğu kapalı bir avluya açılır. bu özelliğinden dolayı yangınına müdahale edilememiştir. yangını, seks filmlerine gıcık olan şeriatçı kimselerin çıkardığı yolunda bir söylenti yaymışlarsa da tutmamıştır. çünkü o sinemanın seks filmi özelliği o kadar bariz değildir. kısa bir zaman sonra anlaşılmıştır ki salon iş yapmamakta, sigorta parası falan ağız sulandırmaktadır. bu bakımdan gece vakti, kimsenin zarar görmeyeceği bir saatte elektrik kontağı hasıl olmuştur. yangından sonra uzun süre kapalı kalmıştır. şahsen modernize edilmiş bir sinema salonu olarak geri döneceğini düşünüyordum. belki de tiyatro..nerdee. türkiye burası. hatta taksim burası. varsa yoksa bar , varsa yoksa alkol, müzik , tepinme.. kültürden para kazanılmaz bu ülkede. devlet de kalkıp tarihe malolmuş tiyatro salonlarına sahip çıkmaz. halk zaten çıkamaz. bar olur , disko olur, kitaplarda kalır elhamra tiyatrosu.