şükela:  tümü | bugün soru sor
 • heyecan seviyesi yukseldiginde de kar$ıla$ılan durum. bireyin topluluk onunde gosterecegi herhangi tip bir penformans icin ortaya cıkabilir; ki$i telkin edilmeli, üstüne bir bardak su boca edilmelidir
 • sinirlenme sonucu ortaya çıkabilen durum. özellikle karşı tarafa laf sokamaz, haddini bildirmezseniz ` : içinizde patlarsa` gider gelir, eliniz ayağınız titrer!..
 • sinirlenme yada korkma sart degildir. sarki soylemek bile bahane olabilir.
  (bkz: azer bulbul)
 • açlık da neden olabilir.
 • trafikte sık sık başıma gelen iğrenç bir olay. kırmızıda geçip önüme çıkan araç, topun arkasından yola fırlayan çocuk görüp ani fren yaptığımda başıma geliyor bu durum. boşalmayan sinirden dolayı sonra o titreyen ayakla kolaysa düzgünce debriyaja basıp kaldır arabayı. olmuyor, olamıyor.
 • sinirlendiğimde engel olamadığım. oysa biri "menopoza girdin herhalde" dediğinde bana, istiyorum ki horon teper gibi görünmekten başka bir tepki verebileyim. ama ben, on azer bülbül gücünde titriyorum.

  halbuki yapılması gereken çok basit. tek bir "kusura bakmayın" diyeceksin bana. çünkü bankamatikte zaten çok uzun işlem yapmışsın, arkanda halk ekmek kuyrukları oluşmuş. sense, o kadar insanı bekletmenin mahcubiyetini yaşamak yerine bankamatiğin önünde durup telefonla konuşmaya devam ediyorsun. hayır, mülayim bir günümde olsam, inan ki beklerim. ama havaalanındayız ve hepimizin yetişmesi gereken bir uçak var. sen bile bir uçağa yetişeceksin, buna eminim.

  ama sen, dünya üzerindeki son insanmışsın gibi davranıyorsun. işte bu yüzden senden, artık bankamatiğin önünden çekilip telefonla konuşmaya başka yerde devam etmeni rica etmek zorunda kalıyorum. aslında bunu, başkasının söylemesine gerek kalmadan kendin düşünebilmelisin, bu konuda anlaşalım. sense, mahcup olmak bir yana, telefonu kapatıp, menopoza girdin herhaldeeee, diyorsun bana. işte ben o zaman sinirden titriyorum. öyle bir titriyorum ki, yanımdakiler deprem oluyor korkusuyla atlayacak balkon aramaya başlıyorlar. japonlar daha bilinçli, iki bankamatik arasına sığınıp çömelerek kafalarını güvenceye alıyorlar.

  psikolog arkadaşımı arayıp, ben titriyorum, ne yapmalı, diyorum. ne yapalım sen de böyleymişsin, olmadı santral kurar elektrik üretiriz, diyor. insanlığa faydam olabileceği düşüncesiyle rahatlıyorum.
 • kadın programlarına bağlanan kadınların çok sinirlendiğini belli edebilmek için kullandığı cümle. "müge anlı hanım çok sinirlendim. şu anda elim ayağım titriyor müge hanım" ne kadar sinirli türk kadınları. eli ayakları titriyor hep.
 • mesela ben dün birine kizdim, laf sokup suratina bagiramadigim icin elim ayagim titrer halde ortamdan sessizce ayrildim.
 • genelde korku sinir heyecan gibi duygular yaşayınca ortaya çıkar.

  yıllar önce boş yolda ilerlerken, yol kenarına park etmiş araçların arasından tam da ben geçerken bir kadın yola atlamış ve atladığı anda fark edip direksiyonu kırıp frene asılarak çarpmamaya çalıştıysam da arada mesafe olmadığından başaramayarak kendisine çarpmama sebep olmuştu. kadın küçük çaplı şoka girmesinden ötürü yerde hareketsiz ve tepkisiz bir şekilde yatarken aracı durdurup ona doğru yürüdüğüm esnada, bu hareketsiz yatışın şoktan olduğunu bilmediğim için elim ayağım öyle bir titremişti ki yanına vardığımda kurduğum cümle soğuktan titrerken kurulanlar gibi çıkmıştı ağzımdan. azap yolu gibiydi resmen aradaki mesafe. neyse ki ciddi bir şeyi yoktu kadıncağızın.

  sonuç olarak birçok insanda da olacağını tahmin ettiğim gibi bu titremenin sebebi korku, heyecan, endişe benzeri duygulardı ve kızgınlığın ya da sinir olmanın doğuracağı titremenin çok üst seviyesindeydi. olayın kadın için doğurabileceği sonuçları düşününce zorlasam şimdi bile titrer elim ayağım.