şükela:  tümü | bugün soru sor
  • heyecan seviyesi yukseldiginde de kar$ıla$ılan durum. bireyin topluluk onunde gosterecegi herhangi tip bir penformans icin ortaya cıkabilir; ki$i telkin edilmeli, üstüne bir bardak su boca edilmelidir
  • sinirlenme sonucu ortaya çıkabilen durum. özellikle karşı tarafa laf sokamaz, haddini bildirmezseniz ` : içinizde patlarsa` gider gelir, eliniz ayağınız titrer!..
  • sinirlenme yada korkma sart degildir. sarki soylemek bile bahane olabilir.
    (bkz: azer bulbul)
  • açlık da neden olabilir.
  • trafikte sık sık başıma gelen iğrenç bir olay. kırmızıda geçip önüme çıkan araç, topun arkasından yola fırlayan çocuk görüp ani fren yaptığımda başıma geliyor bu durum. boşalmayan sinirden dolayı sonra o titreyen ayakla kolaysa düzgünce debriyaja basıp kaldır arabayı. olmuyor, olamıyor.
  • sinirlendiğimde engel olamadığım. oysa biri "menopoza girdin herhalde" dediğinde bana, istiyorum ki horon teper gibi görünmekten başka bir tepki verebileyim. ama ben, on azer bülbül gücünde titriyorum.

halbuki yapılması gereken çok basit. tek bir "kusura bakmayın" diyeceksin bana. çünkü bankamatikte zaten çok uzun işlem yapmışsın, arkanda halk ekmek kuyrukları oluşmuş. sense, o kadar insanı bekletmenin mahcubiyetini yaşamak yerine bankamatiğin önünde durup telefonla konuşmaya devam ediyorsun. hayır, mülayim bir günümde olsam, inan ki beklerim. ama havaalanındayız ve hepimizin yetişmesi gereken bir uçak var. sen bile bir uçağa yetişeceksin, buna eminim.

ama sen, dünya üzerindeki son insanmışsın gibi davranıyorsun. işte bu yüzden senden, artık bankamatiğin önünden çekilip telefonla konuşmaya başka yerde devam etmeni rica etmek zorunda kalıyorum. aslında bunu, başkasının söylemesine gerek kalmadan kendin düşünebilmelisin, bu konuda anlaşalım. sense, mahcup olmak bir yana, telefonu kapatıp, menopoza girdin herhaldeeee, diyorsun bana. işte ben o zaman sinirden titriyorum. öyle bir titriyorum ki, yanımdakiler deprem oluyor korkusuyla atlayacak balkon aramaya başlıyorlar. japonlar daha bilinçli, iki bankamatik arasına sığınıp çömelerek kafalarını güvenceye alıyorlar.

psikolog arkadaşımı arayıp, ben titriyorum, ne yapmalı, diyorum. ne yapalım sen de böyleymişsin, olmadı santral kurar elektrik üretiriz, diyor. insanlığa faydam olabileceği düşüncesiyle rahatlıyorum.