• eli elime değdi de hem ben yandım hem kendi
    pencereden at beni de, yar yanına kat beni
    eli elime değdi de hem ben yandım hem kendi

hamaylı tak boynuma da, köle diye sat beni

eli etekli yarim de, göğsü yelekli yelekli yarim

beni koymuş el alıyor, mermer yürekli yarim

trt müzik dairesi yayınları thm repertuar : 1015
    yöresi : şenköy / hatay
    kimden alındığı : mahmut kuşcu
    derleyen : muzaffer sarısözen
    derleme tarihi : 12.06.1975
  • internette şöyle bir hikayesi bulunan türkü:

fransız askerleri, ellerinde silahlarıyla köylülerin tarlalarını ateşe vermeye kalkmış da "sikh" bir baba onlara saldıran 8 yaşındaki çocuğun dayak yemesine dellenip beş fransız askerini odunla dövmüş:

"eli elime değdi
    hem ben yandım hem kendi
    kimse bize karışamaz
    arkamızda sikh efendi"
  • grup çığ'ın mevsim albümünde, halay potborinin sonlarına doğru çalınan türkü.
  • kibar feyzoda bir kısmını dinlediğimiz türkü
  • insanın başka bir gruptan insana duyduğu sevdanın sonunda yalan olacağını anlatan bir hatay türküsü.

eli eline değenin bizzat kendisi de yansa da... sonunda bir eli etekli olup çıkmıştır onu yakan. eline giydirdiği eteğiyle topluma uymayı tercih ederken...

hislerini mezara, mermere koymuşçasına işte. göğsünün yani kalbinin hemen üstünde sıkı sıkı iliklenmiş düğmeleriyle bir de yelek vardır arada. yeleği aşsan mermere vurursun sonunda. şimdi artık etekli olan elinin, teninin, boş bulunduğu bir anda yaktığına karşı mermer yürekli olduğu yetmezmiş gibi bir de yeleklidir üstelik göğsü!

ah bir hamaylı olsam ki bunca engeli aşsam diye düşünürken ele giydirilen eteğin de yeleğin de farkındadır. mermerin de farkındadır teni tutuşan. hikaye şununla biter.

"beni koymuş el alıyor, mermer yürekli yarim"
  • kibar feyzo'da bunu seslendirenin sesi belkıs akkale'ye benziyor ama kim olduğunu bulamadım. bilen var mıdır acaba?

https://youtu.be/0tfhp8cpgu4
hesabın var mı? giriş yap