*

şükela:  tümü | bugün
 • 1965 yilinda suriye'de idam edilen, israillilerin "casuslarin tanrisi" diye adlandirdiklari asmis mossad ajani. kemal emin taybetadiyla suriyeli zengin bir isadami kiligina girerek baas partisinin icine sizar ve kisa surede sam sosyetesinin gozde kisilerinden biri olur. 1963 yılında israil'e önemli bir bilgi geçer. bu bilgi suriye'nin israil için hayati önem taşıyan bir su kaynağı olan ürdün nehrinin yatağının değiştirilmesi planıdir. bu plan için kullanılacak ekipmanlarının yerlerini israil'e bildiren cohen, böylece 1964 yılında israil uçaklarının bir bombardımanla tüm ekipmanı yok etmesini sağlar. cohen'in suriye'deki en büyük başarısı ise o dönemde şam idaresinin elinde bulunan golan tepeleri ve israil sınırında konuşlanan askeri bölgeleri ziyaret etmesi olur. burada yakın ilişkileri sayesinde tüm bölgeyi gezen cohen israil'e karşı yapılan tüm askeri hazırlıkları, tank pusularını ve lojistik yollarını mossad'a aktarir. suriyeli yetkililer cohen'e o kadar güvenirler ki onun sınır boyunca sayısız fotoğraf çekmesine de izin verirler. ancak cekirge bir sicrar iki sicrar hesabi cohen bir gun yakalanir ve idam edilir. cesedi de 6 saat boyunca sam'da asili kalir. ardindan da bilinmeyen bir yere gomulur.

  kaynak: http://www.ulkedeozgurgundem.com/…=article&sid=2013
 • israil tarihinin en önemli ajanlarından birisidir.suriye hükümetinin içine sızmış , hükümet içinde önemli görevler almış , başkan el hafız'la sıkı bir dostluk bile kurmuştur.yakalandıktan sonra şam'ın şehitler meydanında idam edilmiştir.israil , bugün bile suriye ile ikili ilişkilerin başlaması için eli kohen'in cesedinin geri iade edilmesini şart koşmaktadır.
 • 18 mayis 1965 samda idam edilen mossad ajani. baas partisinde ust duzey bir goreve kadar gelmeyi basarmisti. aciga cikmasaydi savunma bakanligi icin adi geciyordu. ajan oldugu anlasildi, idam edildi dogal olarak...

  baser esad tayyip erdoganin suriye ziyareti sirasinda "kohen'in kemiklerini verebiliriz" dedi. saron da bunun israil halkı nezninde cok olumlu bir girisim olacagini soyledi.
 • israil'e gönderdiği bilgilerin, rus istihbaratının telsiz frekanslarına karışmasıyla
  yakalanan ve idam edilen mossad ajanı.*

  infazından bir kaç dakika evvel, ailesine ve sevenlerine şöyle bir mektup bırakmıştır:

  (yamuk çevirim için özür dilerim)

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

  sevgili eşim nadia ve sevgili aileme,

  ölümümden bir kaç dakika önce sizlere bu son kelimeleri yazıyorum, ve sizden,
  sonsuza dek iyi ilişkiler içinde bulunmanızı diliyorum.

  sevgili nadia, senden, beni affetmeni ,kendine ve çocuklarımıza iyi bakmanı
  istiyorum. onların iyi eğitim almalarını sağla, kendini ve çocuklarımızı
  hiç bir şeyden mahrum bırakma.

  lütfen ailemle her daim yakın bağlantı içinde ol.

  çocuklarımızı babasız bırakmamak için yeniden evlenebilirsin. zaten bunu yapmakta
  da özgürsün. sana yalvarıyorum, geçmişte olup bitmiş şeyler için göz yaşı dökerek
  vaktini harcama. kendine konsantre ol ve daha iyi bir gelecek umut et.

  sana, çocuklarımız sophie, irit ve shaoul'a, aileme, özellikle anneme, kız
  kardeşim odette ve ailesine, maurice'e, ezra'ya, sara'ya, zion'a, alfred'e
  ve ailelerine, son olarak da bero'ya sevgilerimi iletiyorum.

  aileni unutma, en içten dileklerimi ilet.

  rahmetli babam ve benim üzerimden dualarını eksik etme.

  hepinizi öpüyorum, tanrı sizi korusun.

  eli cohen 15/5/1965
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • israil basbakani ehud olmert'in, turkiye ziyareti sirasinda suriye'de bulunan kemiklerinin israil'e getirilmesi icin ricaci oldugu kisi. israil'in suriye ile golan tepeleri sorunu nedeniyle diplomatik iliskisi bulunmadigi icin istegini direk iletemiyor, araciya ihtiyac duyuyor. suriye devlet baskani besar esad daha once isteğimizi reddetmisti.
 • eli kohen'in sam'daki görevini ayni dönemde kahire'de icra eden ve kohen'le hemen hemen ayni anda tutuklanan ze'ev gur-arie ise kendini alman vatandasi olarak yutturmayi basararak (kendisini eski bir nazi olarak tanitmaktaydi misir için kitle imha silahlari gelistiren alman bilimadamlarina) müebbet hapisle yirtmayi basardiktan sonra, alti gun savasi'nin ardindan büyük bir gizlilik altinda misirli savas esirleriyle takas edilerek israil'e gitmeyi basarmistir. eli kohen'in mitlestirilmesi idam edilisinden ileri gelmektedir, 1967 zaferindeki dolayli katkisinin dogasi gur-arie'ninkinden pek de farkli degildir oysa.
 • yakalanışı birazda tesadüf olan efsane casus. kendisi her gün telsizle israil tarafına mesajlar iletirken suriye ordu karargahının çok yakınında olmasından dolayı sinyaller hiç dikkat çekmiyormuş, ta ki suriye yeni sovyet cihazları alıp deneme yapmak için bir günlüğüne ordudaki tüm iletişimi kesene kadar yani yeni teknolojiyi denemek için tüm haberleşmenin kesilmesi lazımdır ve kesilince casus arkadaşımız haberleşirken bu kabak gibi ortaya çıkmıştır. neyse ilginç bir hayatı var, adam sosyeteden iş adamlığından ve taa baas bartisinin tepelerine kadar geliyor ve tüm bunlar en baştan organize bir şekilde planlanıyor.
 • ölünce yerine oğlu yossi kohen geçmiştir.
  (bkz: bu kadar gülünecek ne vardı)
 • israillilerin taptığı bir adamdır. mossad kendisini suriye içerisine sızdırmak için önce arjantin'e yollamıştır. bunun nedeni baas rejimine gelen desteğin önemli bir bölümünün 1. dünya savaşı sırasında arjantin'e göçen araplardan gelmiş olmasıdır. bu arkadaşta mısır doğumlu olduğundan oradaki arapların içine sızması zor olmamış, zaten bir süre sonra kendisi suriye'ye gönderilmiştir. kendisi,suriye'de savunma bakan yardımcılığına kadar yükselmiş, bir sonraki dönemin savunma bakanı olarak görülmekte iken yakalanmıştır. yakalanması da rusların sayesinde olmuştur. işkencelerden geçirilmiş ama konuşmamış daha sonra da canlı yayında asılmıştır. altı gün savaşlarında israil, eli kohen'den aldığı bilgiler doğrultusunda şam'daki askeri bilgilerin bulunduğu okaliptus ağaçlarını bombalamıştır. israil, bugün topraklarını altı gün savaşı sonucunda dört katına çıkardıysa bu adam sayesindedir. israilliler için bi nevi ilahtır.
hesabın var mı? giriş yap