şükela:  tümü | bugün
 • amerikanin en onemli farmokolojik calismalarinin yapildigi, arkasi saglam bir sirket. 1923 de insulin, ve muhtelif sedatif ile amerikan pazarinda super bir yer edinmistir. ayrica amerika da ilk eri lsdyi uretmis, cannabise alternatif sentetik kanabinol calismasi olan darvon ile yurekleri serinletmistir. w lu bush un babasi olan senyor bush un da 2 sene kadar genel koordinatorluk gorevini fa ettigi bu firma, reagan donemi "uyusturucuya hayir*" kampanyasinin da mali sponsoru olmus, marijuana ekim biciminden parayi kiran orta amerika ulkelerine dioksin saldirisi tertipletmis darvon un piyasasini bozdurmamistir.
  bu marijuanalardan icip zehirlenen amerikalilar olunca reagan a seslerini yukselten muhalif gruplara reagan klasik uslubuyla

  "icmezseniz zehirlenmezsiniz" diyerek cevap vermistir.
 • ayni zamanda 21. yuzyilin mucizevi ilaci prozac da bu sirketindir. onun disinda onemli sizofreni, kanser ilaclari yapiyorlar. bi de her ilac sirketi gibi antibiyotik filan.
 • "answers that matter" ilkesini düstur ettiklerini söyleyen, amerikan menseili, ama su an dünyanin dört bir yanina yayilmis ilac sirketi. ilac arastirmalarina deli gibi para yatiran bu sirket (yilda 2 milyon dolar gibi iyi bir rakam), üniversitelerle arasini siki fiki yapmak icin kendini tanitan seminerler, ilac kimyasi ile ilgili workshop lar düzenler. son olarak da 2001 kimya nobel ödülü sahibi prof. noyori yi japon diyarlardan getirtip, belcika nin namur sehrinde "lectureship" düzenlemistir.
 • british medical journal'ın iddiasına göre bu şirket prozac'ın şiddet ve intihar eğilimi gibi bazı yan etkilerini 80'lerden beri saklıyormuş. mesela 1989 yılında joseph wesbecker adlı biri bir ay boyunca prozak aldıktan sonra 8 kişiyi öldürmüş, 12 kişiyi yaralamış ve intihar etmiş. bu firma aleyhine açılan davadaysa kurbanların yakınları ile firma gizli bir anlaşmaya vardıkları için bir sonuç alınamamış.
 • 1876 yılında kurulmuştur. penisilin ilacını üretip piyasaya sunan ilk firma olması sektörde ona büyük avantaj sağlamıştır. cephalosporin, erythromycin, insulin ve prozac gibi ilaçları üretmektedir. geçen yıl 23 milyar dolar gelir elde etti.
 • abd yargı makamları tarafından, actos isimli ilacın kanserojen etkisine karşı gerekli uyarıları yapmadığı için 9 milyar dolar cezaya çarptırılmış ilaç tekeli.
  içimin yağları eridi yemin ediyorum.
 • aralık 2018 itibari ile türkiye operasyonlarının birkısmını kapatan firma. diyabet grubu kapatılmış ve çalışanları işten çıkarılmıştır. şahsen bunun başlangıç olmasından korkuyorum. eski usül insülin kullanımına geri dönmek yakındır... (umarım yanılırım)
 • covid 19 için geliştirme aşamasında oldukları antikor tedavisi çalışması durdurulmuş; muhtemel güvenlik sorunları gerekçesiyle.

  https://www.nytimes.com/…-potential-safety-concerns
 • covid19 tedavisi icin geliştirdikleri ilac fda onayı aldı. riskli hastalarda kullanılmaya başlanmış. 88 bin doz göndermişler bugün. günlük üretimi 88 bin doz sanırım. bir antikor ilacı.
hesabın var mı? giriş yap