şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (dikkat göreceli kavram)soylenen kişinin fiziksel olarak genel gorunushu bozan bir kısım ichermedigini anlatır
 • partner arayislarinin olmazsa olmaz yargisi
 • bir içim su..
  (bkz: ali desidero)
 • turk erkegimin yazmak, laf atmak, yatmak ...vs imece usulu yapılan işlemler için disilerde aradığı yegane vasıf...
 • eli ayagi duzgun diye gecen cografyalar da vardir.
 • görücü usulü ile birilerini evlendirmeye niyetli teyzelerin sık kullandığı cümle. kızin veya erkegin pek bir albenisi yoksa bu cümleyle durumu kırıcı olmadan izah ederler. bununla birlikte ondan bir eş talep edenlerde bu cümle ile ne olursa olsun ama artık evleneyim demeye getirirler.
 • en gıcık olduğum fiziksel tanımlama klişesi, birinin fiziksel güzelliğini tanımlamam isteniyorsa hayatta kullanmam.

  eli yüzü düzgün ne lan? eli yüzü düzgün demek, sade suya çorba gibi bir şey, karakteristik bir özelliği olmayan, insanda hiçbir iz bırakmayan, "güzel desem hiç değil ama çirkin bile değil" demek; zira çirkinin bile bir ayırt edici özelliği var demek, insanın aklında kalıyor demek.

  bence bir insanı tarif ederken çirkin denilmesi daha iyidir, hem daha dürüsttür, hem daha normaldir; çünkü herkes güzel olmak zorunda değildir. insanlar fiziksel güzelliklerini kendileri belirleyemiyor, farkında mısınız? çirkin birine çirkin demekten imtina etmek demek "çirkinliği utanılacak bir şey olarak görmek" demektir; "çirkin olmak öyle kötü, öyle utanılası bir şey ki, onun yerine çirkin demedim, eli yüzü düzgün dedim" demektir.

  ben böyle düşündüğüm için birisi çirkinse "evet çirkindir" diyebilirim, zira fiziksel olarak güzel olmaması, benim bir insanı arkadaşım olarak görmeme engel değildir. insanları güzellik-çirkinlik kriterine göre arkadaşlığa seçmiyoruz biz burada..

  yok arkadaşım da değilse, ekstra "yalandan kibarlık yapayım da ne düşünceli bir kadın olduğumu görsünler" demem, direkt "bence bu kız çok çirkin" derim.

  ha siz, eğer bu kalıbı, güzelliğini hakikaten, hiç bir koşul altında yadsıyamayacağınız, derecesi değişmekle beraber herkesçe güzel bulunacak birini hafifsemek amacıyla "eh işte eli yüzü düzgün" diyorsanız, gerçekten öyle düşünen biri olma ihtimaliniz, yoktur diyemem ama, bence çok azdır. yüksek ihtimalle, kibarlık peşinde de değilsiniz, kıskançsınızdır ya da "herkesin çok beğendiğini bile beğenmem, karizmam karizma katarım" yolunu tutmuşsunuzdur.

  ben bu lafı kullanmam, kullanana da pek iyi gözle bakmam, kibarlık adı altında "herkesin güzel olması gerektiğini düşünen biri" ya da "kıskanç biri" olabileceğine dair şüphelerini aklımın bir kenarında bulundururum.
 • genel geçerliği ve net karşılığı olmamasıyla birlikte, herhangi birinin elinin yüzünün yamuk olduğunu söyleyebilecek somut belirtilere rastlamadığımız takdirde kabul etmemiz gereken tanım.

  güzel ya da yakışıklı terimleri de çok öznel olmakla birlikte, eli yüzü düzgün olarak nitelenen biri varsa o kişi ile ilgili beklentiniz, iki gözü, bir ağzı, bir burnu, bir kafası, iki eli, iki kolu, iki bacağı olan bir homo sapiensten öteye geçmesin.