şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zülfü livaneli) nin yeni kitabıdır.
 • an itibariyle en çok satanlar arasında 1 numara olan zülfü livaneli'nin kitabı
 • bu mükemmel eserde en etkileyici yer hiç şüphesiz ki zülfü livanelinin hapishane anılarıdır.
 • şu an okuduğum kitap. bitirdiğimde editlerim. zülfü livaneli nin hayatından kesitlerin oldukça fazla olduğu, pek çok öğretici bilgi içeren ama insanın içini de hafiften burkan bir kitap.
 • akıcı bir kitap. biraz buruk bir tat bırakıyor.
  livaneli ile fotoğraf çekilmek isteyen ve elia'nın kim olduğunu çıkaramayan gençler vardı bir bölümde. hatırlıyorlarsa eğer çıksalar, elia kazan'ın çektiği fotoğrafları yayınlasalar...
 • biraz tebessüm ettiren, biraz hüzünlendiren, çokça " şimdi de hemen herşey aynı, ülkede çok bir farklılık yok " dedirten, anılarla dolu bir yol hikayesi.
  kitap bittiğinde, livaneli-farantouri ikilisinden "kardeşin duymaz" parçasını dinlemek geldi içimden..

  "yıkılma bunları gördüğün zaman,
  umudu kesip de incinme sakın,
  aç yüreğini bir merhabaya,
  kardeşin duymaz el oğlu duyar.."
 • birkaç saatte bitirdiğim, su gibi kitap. zülfü livaneli'nin hapishane anıları midemi ve ciğerlerimi deşmiştir. benzer bir hissi elia kazan'in kayseri'de bekledigi kayseri'yi bulamamasinda yaşadim. acaba diyorum, bu topraklardan gelip gecen en kotu kavim biz miyiz?

  edit: imla
 • futbolcu sandım da geldim. neyse iyi okumalar.
 • çok satanlar listelerinde livanelinin bir diğer kitabı huzursuzluk ile yarışıyor olmasi ile hoş bir ayrıntı oluşturmuş yeni zülfü livaneli kitabidir. 114 sayfalik bir öykü ve içine bolca serpistirilen düşündürücü tespitler bizi bekliyor. otur başla ve bitir tadında bir kitap. şimdilik ilk sayfada cevat çapançevirisi ile dilimize kazandırılmış konstantinos kavafis e ait ithaka ile başladık. fena bir başlangıç sayılmaz. hatta şiirin sonlarına doğru gelince yureginize çalınan şu sözlerden sonra öğrenme isteğinizi titreten bir pena bulmuş gibi olursunuz.

  --- spoiler ---

  onu yoksul buluyorsan, adanmış sanma kendini.
  geçtiğin bunca deneyden sonra öyle bilgelestin ki,
  --- spoiler ---

  bazen tam düşündüğünüz bir durumu tesadüfen biriyle konuşurken bulursunuz,
  bazen de konuştuğunuz bir konuyu tesadüfen okuduğunuz birşeyler karşınıza çıkarır.
 • oldukça etkileyici bir kitap. livaneli olunca, başka bir şey beklenmiyor tabii.

  yalnız, okurken beni rahatsız eden ufak bir şeyi de belirteyim; özel isimlerden sonra kullanılan apostroflardan sonra gelen ekler özel isme çok yanaşık. yani, sanki apostrof işareti yokmuş da, bitişik yazılmış gibi. halbuki işaret var ama arada olması gereken ufak hassas boşluk yok. sadece benim mi dikkatimi çekti bilemiyorum (şimdilik).

  ama oldukça dokunaklı bir eser. ellerine ve ruhuna sağlık livaneli...