şükela:  tümü | bugün
 • ... 1986 yilinda nobel baris odulunu kapmis olan rumen asilli amerikali yazar
 • bilkent fae'nin nelere kadir olduğunu bize göstermesi açısından önemli bir yapıta* imza atmış şahıs. amerika'da bir yahudi derneğinin başkanıydı eğer yamulmuyorsam. lakin fae biz savunmasız öğrencilerin tüm duygularını körelterek bu romana ve yazarına ve onun yaşadıklarına saygı duyup okuyup tartışmak yerine cümle cümle, sanki üzerinde bir otopsi yapar gibi bakmış canımıza okumuştur.

  yine de, elie wiesel, the night ve diğer yapıtlarıyla kaçırılmaması, alınıp okunulması, ve ibret alınması gereken bir yazardır. çok rahatsız edici, ama bir o kadar da didaktik... ben daha ne diyeyim...
 • 'aşkın tam tersi nefret değildir, ilgisizliktir.yaşamın tam tersi ölüm değildir, ilgisizliktir'
 • "in jewish history there are no coincidences." diyerek çok büyük bir lafa imzasını atmış, "man, as long as he lives, is immortal. one minute before his death he shall be immortal. but one minute later, god wins." ise didaktik yanını değil, gerçekçiliğini ortaya koymuştur.
 • "the night" adli kitabinda, esasen yasadigi korkunc seylerin tanri inancini nasil etkiledigini anlatir. her holokost hikayesi gibi zaman zaman vurucu ve etkileyici olsa da, genel holokost kulliyati icerisinde cok da dikkate deger bir yapit degildir "the night".

  bir de bir insan haklari savunucusu olarak, holokost'dan yaptigi kimi cikarimlari (insan haklarinin mutlaka korunmasi geregi, magdurun yaninda olma vs.), bir turlu filistin sorununa uygulayamaz. gecmiste, filistinliler'in haklarina sahip cikmayi acikca ve dogrudan reddettigi de olmustur. temel sorunu bence, holokost'dan siyonist, yani yanlis dersler cikarmis olmasidir.
 • (bkz: dawn)
 • dün new york'da yapılan israil'e destek mitinginde şunları söyleyen

  "israil biricik hedefi yahudi devletini yok etmek olan iki totaliter hareketin tehtidi altında. israil kendini savunuyor. ve biz de israil'e şunu söylemeliyiz: kendini savunmaya devam et."

  onyıllardır auschwitz'in kaymağını yiye yiye bitiremeyen ve sembolik olarak yaptığı nobel barış ödülünün üzerine oturmak eylemini fiilen de yapması gereken

  çukur.
 • auschwitz iii-monowitz'de çekilen bu fotodaki, ikinci katta yatanların soldan yedincisi olan şahıs.

  http://upload.wikimedia.org/…aborers_liberation.jpg

  çok acı çektiği ya da tam anlamıyla cehennemi yaşadığını söyleyebiliriz ancak -her ne kadar mükemmel gibi görünse de- insan hakları ile ilgili yumurtladıklarını pek ciddiye almaya gerek yok. son olarak kuran'da kudüs'ten hiç söz edilmediğini ama kendi kutsal kitabında 600 kez söz edildiğini belirterek filistin sorununu sidik yarışına çevirmiştir.
 • "the purpose of the world cannot be to propose or impose a choice between joy for some and distress for others. this is a false and unjust choice. ıf, in order to be happy, it is necessary for the other not to be, the world in which we live would look more like a prison than an orchard."
  does the universe has a purpose?