şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün hurriyet.com.tr üzerinde stereotipler üzerine iğrenç bir yazısı yayınlanmıştır.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25358551.asp

  bazı davranış pratiklerini eleştirirken genelleme yapmanın, bunu da insanları aşağlayan stereotipler üzerine kurgulamanın yanlış ve çirkin bir şey olduğunu biri bu kadına söylemeli.
 • stereotipler üzerine yazmaya devam ediyor, durduramıyoruz.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25458554.asp

  şimdi de mahalle maç kurallarına sarmış. sanki tüm mahalle de kurallar aynıymış gibi...
 • hürriyet'teki yazılarının bir kısmında ismi elif çongur tüfekçi olarak geçiyor ama son yazılarında elif çongur yazıyor, e-posta adresi her iki durumda da aynı. beşiktaşlı sanırım. şöyle bir twitter hesabı var ama hesap gerçek mi bilemiyorum. wikipedia'da dtcf tiyatro bölümü'nde ders verdiği belirtilmiş. wikipedia'da araştırma görevlisi m. elif çongur tüfekçi olarak belirtilmiş ama kasım 2011'de odtü'lü mezunların bir yayınında dr. elif çongur tüfekçi diye birisi var, ikisi de aynı kişi diye tahmin ediyorum.

  son olarak şu yazıda geçen "kadınlara bile ofsaytı öğretti" diye bir cümle duymadım şimdiye kadar ama cümleyi duyunca aklıma burak yılmaz ile filippo inzaghi geldi nedense.*
 • tam ve doğru adı misket elif çongur olan güzel akademisyen, buz patencisi,* balerin* ve spor yazarı. elif çongur, elif tüfekçi, elif çongur tüfekçi, m. elif tüfekçi hepsi aynı kişidir. daha önce özgür tüfekçi ile evliyken tüfekçi soyadını da kullanıyordu, şimdi hürriyet'teki spor yazılarında yalnızca ikinci ismi ile kendi soyadını kullanıyor.

  orta ve lise öğrenimini, hacettepe üniversitesi ankara devlet konservatuvarı bale ana sanat dalında yarı zamanlı öğrenci olarak tamamladı. dtcf tiyatro bölümünden 2000 yılında mezun oldu. 2004'te yüksek lisansını anton çehov üzerine bir tezle tamamladı. asistanlık yıllarında turgut özakman'ın asistanıydı. levent suner oyunlarının vazgeçilmez dramaturgudur. 2009 yılında ulusal kimliği tiyatro ile kurmak: türk tiyatrosunun kimlik inşasındaki işlevi başlıklı teziyle doktor unvanını aldı (kaynak). halen dtcf tiyatro bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor; türkiye tiyatrosu, türkiye sineması, dramaturgi üzerine dersler veriyor. yani bir stereotip nedir, onu en iyi şekilde anlayacak akademik formasyona ve titre sahiptir. yazılarını kurarken bir yazar disipliniyle ve zaman zaman da bir "kurgucu" olarak düşündüğü akılda tutulmalı, derim.

  bilen bilir, zaten yazılarında da zaman zaman izi görülür (örneğin şurada), buz pateni geçmişi vardır. uzun yıllar türkiye şampiyonu oldu, sonra buz pateni antrenörlüğü yaptı.

  anlaşıldığı üzere, hocam ve artık arkadaşımdır. spora olan bütün ilgisizliğime rağmen yazılarının çoğunu sahici bir zevkle okurum. tam bir "bağlama" virtüözüdür. sanatla, siyasetle, gündelik hayatla ilgili her konuyu spora, özellikle futbola bağlayabilir. aynı işlemi ters yönde de gerçekleştirebilir.

  şiir sever. mizah edebiyatı sever. atilla atalay kitapları, ömer lütfi akad filmleri ve yılmaz odabaşı şiirleri ondan sorulur. gözleri lens değildir. meşhur lafı: "beni bir tek yıldız tilbe yargılayabilir."
 • stereotiplere sarmaktan çok, bana hayatımızda olan bir adamı tanımlamış gibi geldi... hani biraz tespitte bulunmuş ve tam da her gün orda burda bangır bangır "biz ve onlar!" diye bağıran adamı anlatmış. bu adam ki; jinekolog, sosyolog, mimar, psikolog, doktor, asker, ekonomist ve bu liste uzar gider, her işi yapabiliyor, her konuda söyleyecek lafı ve bir bildiği var... bu adam bu makama geldiyse, kendi gibi düşünenler istediği ve onu seçtiği için geldi, bu sebeple de çok yanlış olmayan tespitler yapmış.
 • beşiktaş'ın başkan'ına başgan diyerek küçümseyen yazarımsı.
 • ilk dersinde fenerbahçeliyim ama beşiktaşlı gibi davranırım dedi. dediğini de yapmakta. bir fenerbahçeli olarak, aslen fenerbahçeli olan birinin bu kadar başka takımı dillendirmesi zoruma gitse de, yapacak bir şey yok.

  sevdiğimiz bi hocamızdır, çehov sever, hem de öyle böyle değil.
 • üstte fenerbahçeli olduğu söylenmiş. mümkün değil, dili öyle söylüyor olabilir ama ruhu, kalbi beşiktaşlı.
 • aç kapılarını şeref bey yazısı ile ilk kez kendisini okudğum yazar. duygularımızı güzel ifade etmiş.

  link