şükela:  tümü | bugün
  • gurur duyulan bir hekim. zira sigaranın metabolizmaya verdiği zararların yanı sıra, ülke ekonomilerine ve toplumlara verdiği ağır zararlara da işaret eder. kendisini gönülden desteklemekle beraber "sigara icmeyenlerin icenlere yaptigi fasizan baski"nın vücutlaşmış hâli olduğunu da söylemeden geçemem•
  • sigara ve sağlık ulusal komitesi başkanı
  • başında bulunduğu kurum önemli işlere imza atıyor. sigara içilen şehirler arası seyahat araçlarında (otobüs, uçak, tren vs..) sigara içilmesinin yasaklanmasından sonra yapılan en kapsamlı yasaklamaları getiriyor. kapalı alanlarda sigara içilmesi ile ilgili düzenlemenin de kapsamı sürekli gelişiyor.

yakında sigara içilecek yer kalmayacak neredeyse.. çok da kötü olmaz sanırım..

tiryakiler kızacak belki ama, inşallah daha uzun yaşasınlar da, ben ve benim gibilere, "bu yasakları destekliyoruz" diye daha uzun yıllar kızabilsinler..
  • marmara üniversitesi tıp fakültesi pediyatri abd'nin eski başkanı olsa da kendisi hala hocamızdır, ancak fakülteyi bırakmıştır. zamanında sigara modülünde ona denk gelmiş, yerine bülent hocayı yollayıncaya kadar kendisinden baya birşeyler öğrenmiştim. kendisi hala twitter'ı aktif olarak kullanmaktadır hedef göstermek gibi olmasın.
  • twitter'ı etkin kullanan profesör. takip edilesi.
  • bugün yayınlanan, cehalet derecesindeki elektronik sigara ile ilgili kaleme aldığı yazıyla tanıdığım derinliksiz profesör. kendisini biraz bilimsel olmaya, bilimsel bulgulara göre nasıl hareket edilir, article nedir, son veriler nelerdir gibi konuları enine boyuna araştırmaya davet ediyorum. elektronik sigaranın %95 daha az zararlı olmasına rağmen, kafadan uydurduğu boş iddialar ile çok zararlı olduğunu savunması bir yana bu işlerle uğraşan kişileri terörist suçlaması ile mesul tutmuştur. akademide böylesi insanların rant sağlıyor olması utanç vericidir.
  • elektronik sigarayla ilgili yazdiklari mahalle esnafi ayarinda olan "profesör". kendisine burdan bir link gönderiyorum ki biraz okuyup arastirsin:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28166548/
    10.7326/m16-1107 bu numarayla da bulunuyor.
    toksik ve kanserojen madde alimi, geleneksel sigara ve e-sigara karsilastirilmasi yapilmis, e-sigarada cok büyük ölcüde düsüklük tespit edilmis. bu calismayi google a birkac kelime yazarak 1 dakika kadar bir sürede buldum.
    dünya genelinde e-sigara yaklasik 20 yildir kullaniliyor. son yillarda kullanimi artti. tütünün yerini alabilen, sigara biraktirabilen özellige sahip ve cok daha ekonomik.
    yanlis ve yanli aciklamalarla, kendine verdigi zarari elektronik sigarayla daha az bir seviyeye düsürmek isteyen sigara bagimlilarini engellemeye calismasi, meslek ahlakina ne denli uyumlu diye sormak isterim.e-sigara nikotini birakmanin ön asamasi da olabiliyor ayni zamanda. yani bir nevi bu yolla sigarayi tamamen birakabilecek kisileri de engellemis oluyor.
    bilimsel calismalara dayanan somut verilerle yapilir bu tür aciklamalar, özellikle saglik söz konusuysa.
    gelismis ülkelerde rahatlikla alip satabileceginiz, bilimsel olarak daha az zararli oldugu bilinen ve cok daha ucuz olan alternatifi yerden yere vurmasinin sebeplerini cok merak ediyorum!?