1. kuran'in ikinci suresinin ilk ayetidir. ilim anlamina geldigi rivayetler dahilindedir.

  yıllar sonra gelen düzeltme: "ilim" kelimesi ayın, lam, mim harfleri ile yazılıyor.
 2. bakara suresi'nin olduğu gibi ali imran'ın da ilk ayetidir, lakin kuran'da hiçbir anlama gelmeyen random (tevbe istağfurullah) harflerle başlayan sure çoktur (29 tane), örneğin kalem suresi kör kör parmağım gözüne bir nûn ile başlar, kaf suresi de tek başına melul melul duran bir kaf harfiyle alır startını, ta ve ha ile başlayan taha suresi, elif lam mim sad ile başlayan araf suresi, ta sin mim ile başlayan kasas suresi de hep de aynı ekoldendir. bu harflerin ortak noktası başka harflerle birleşmeyip kendi isimleriyle okunan hareketsiz harfler olmalarıdır, bunlara mukataa harfler denir. bahsi geçen surelerin niçin mukataa harflerle başladığı açıklanamamıştır, bir sürü görüş vardır, kimisi peygamber ile allah arasında özel bir şifre olduğunu bile ileri sürer..
 3. "sosyalizmin abc'si" gibi bir manada olabilir. "kuran-ı kerim'in elif lam mim'i" yani temel bilgileri. zaten dikkat edilirse bu şekilde başlayan sureler *** uzundur ve temel prensiplere işaret ederler.
 4. elif lam mim tartışmalarında anlayamadığım konu neden peygamber devrinde yaşayanların bu tip ayetlerin anlamını sormamış olmalarıdır. eğer sorulduysa ya bir cevap olmalı ya da peygamber cevap vermemeyi tercih etti diye bir aktarım olmalı idi.

  uzun zaman sonra gelen edit:
  gözüme ilginç bir haber çarptı ve şöyle bir şimşek çarptı zihnimde. belki ilgisi olabilir.
  gayrimüslim yerine farklı inanç grupları demek/@pepecura