1. mahrem isimli romanıyla gündeme gelen bir hatun.
    kendisi aynı zamanda gizemli bakışlarıyla entellektüellerin [sozluk sansuru] çoktan kaldırmış durumda.
  2. "şehrin aynaları" başarılı bir tarihi romandır. her bölümün başına epigraf koymasa daha iyi olabilirdi.
    dolu bir hatun olduğu belli, boş birinin yazamayacağı türden bir roman, şehrin aynaları.
  3. ilk romanı pinhan ile 1998 mevlana büyük ödülünü kazanan şehrin aynaları ,mahrem'in yazarı
  4. normalde gayet güzel bir bayan olduğu söylenen, mahrem isimli süper kitabında tasvir ettiği şişman bayanla süper ironi yaratan yazarımız.
  5. elif şafak 1971 yılında strasbourg'da doğdu. odtü uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede kadın çalışmaları bölümünde yaptı. "bektaşi ve mevlevi düşüncesinde kadınsılık-döngüsellik" konulu master tezi sosyal bilimler derneği'nce ödüllendirildi. ilk (öykü) kitabı kem gözlere anadolu 1994 yılında, ilk romanı pinhan 1997'de, ikinci romanı şehrin aynaları 1999'da, mahrem ise 2000'de basıldı. elif şafak pinhan ile 1998 mevlânâ büyük ödülü'nü, mahrem ile de 2000 türkiye yazarlar birliği roman ödülünü kazandı. halen istanbul bilgi üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat bölümünde araştırma görevlisidir ve odtü siyaset bilimi bölümünde "türk modernleşmesinin kadın prototipleri ve marjinaliteye tahammül sınırları" üzerine doktorasını sürdürmektedir.
  6. romanlarındaki kahramanlarında belirgin bir analitik kurgulanma, olaylar ve tasvirlerde yeni yazarlarda görülen can yakıcı bir yaratıcılık olan ve şehrin aynaları ile pinhan'daki üslubu bit palas'ta bir parça yumuşamış olan yazar. üslubunda bilerek yarattığı değişim ona populerlik dünyasının kapısını açacak gibi görünüyor.