• her an zikir çekmiyorsa saçma sapan erkektir.

genç bir erkek zikir gelmiyorsa niye tesbihle gezer, tesbih elinde niye fotoğraf çeker? bunu uzun uzadıya düşününce, ilk olarak son yirmi yılda yayınlanan dizilerden etkilenen bir kesimin olduğu kanaatindeyim.
    süleyman çakır, polat alemdar, yusuf miroğlu, aynalı tahir gibi karakterlerin gerçek hayattaki tek gerçek kısmı da zaten tesbih. yoksa gerçek hayatta elinde tesbihle cıa türkiye sorumlusuna posta koyarsan muhtemelen götünden adamın kan alırlar.

ayrıca dizilerden ve rol modellerden etkilenen erkekler dışında tesbih bulunduran bir grup var ki bu kısım erkek en üzülesi erkek, öz güveni olmadığı ve kendini ifade edemediği için tesbih taşır. elini kolunu nereye koyacağını bilemediği için taşır. toplum içinde bir konum elde edemediği için tesbihin bir mertebe kazandıracağını düşündüğünü için taşır.

özet; ey erkek kişi zikir dışında elinde tesbihle gezme çok itici duruyor.
  • eşşek kadar adamların kadınlığa ettiği hakareti maskülenlik sandığı bu coğrafyada, kız çocuklarının meşguliyet aracı olan boncukla oynamaları feminenliğin dışavurumudur.
  • yıldızlar* futbol liginde ilk maçlarıma çıkarken heyecanımı yenmek ve cesaret vermesi için sakız çiğnerdim. istemsiz bir şekilde insana ukalalık, fazla özgüven veren bir davranıştır. aslında bu geviş getirme işi maça çıkarken bacaklarımın titrememesi için aldığım bir önlemdi. *
    elde tespih, kalıp saçlı ve sakallı şekilleri görünce hep aklıma bu sakız çiğneme olayı gelir.
    bitirim tespihinin* adamın olmak istediği ile aslında olan durumunu dengelemek için kullandığı bir aksesuar olduğunu düşünüyorum. istemsiz bir şekilde özgüven ve ukalalık mevzusu tespih ele alınınca oluşuyor.
    aslında titreyen bacaklarını gizlemek için aldıkları bir önleme de sanki benziyor.
  • benim tespihim var! öyle çok da anlamam tespihten yok oltu taşıymış yok bu kehribarmış vs. baya düz tespih işte. elimde tespih var diye ne ağzım ne şivem ne de jargonum kayıyor. böyle bazen masanın altından usul usul bazen cebimde bile oynuyorum elimle. benimkisi meşguliyet yani bir nevi parmak jimnastiği. yani elinde her tespih olan kabadayı kesiliyor, atar gidere bağlıyor diye bir şey yok.
  • evde güneş gözlüğü ile oturup video çeken botokslu sedat peker'in elinden düşmez. her fotoğrafta tesbih ,her videoda tesbih.
    özenmeyin kardeşim bunlar boş işler özendiğiniz insanlarda boş. tesbihi ibadetin dışında kullanma.valla çok kötü duruyorsunuz kendinizi küçük düşürüyorsunuz çok istiyosanız açın pipinizle oynayın tesbih sallamayın . şu zihniniz büyüsün biraz.
  • t: karakteri olmayan insandır.

seslere takıntılı bir birey olarak başlığa konu olan kişilere söylemek istediğim şeyler var:
    1- dünyada bir tek sen yaşamıyorsun.
    2- dünyada bir tek senin elin yok.
    3- dünyada bir tek sen stresli değilsin.
    4- tespih elinde olduğunda erkek olmuyorsun.
    5- tespih elinde olduğunda mafya olmuyorsun.

dip: tenzih ettiğim bir grup var. bu kişiler kendi dini inancı sebebiyle tespihi elinde gezdirebilir; zikir vs çekebilir. yani burada küfür yiyenleri siz biliyorsunuz.
    edit: çok küfür etmişim. küfürleri kaldırdım.
  • mustafa kemal atatürk'ün de elinden tespih eksik olmazdı. ufak bir araştırmayla bu bilgiye ulaşılabiliyorken, "tespih taşıyan özgüvensizdir", "erkek degildir" vb konuşmadan önce bir kez daha düşünmek gerekir. tıpkı saat gibi, kravat gibi, şapka gibi bir aksesuardır, daha fazla anlam yüklemeye gerek yoktur.
  • ben gibi tespih çekmeyi seviyordur ve bunun sonucunda alışkanlık haline getirmiş olabilir
  • nargileci kekoların tespih katliamı
  • zaten keko itemi değilmi o tespih
hesabın var mı? giriş yap