şükela:  tümü | bugün
  • bu konuda bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim.
    detaylı bir karşılaştırma bulamadım. eliptik bisiklette tüm vücut çalıştığından kondisyon bisikletine oranla hem kardiyo açısından hem de antrenman öncesi tüm vücudu ısıtmak adına daha faydalı olduğuna dem vurulmuş.

kondisyon bisikletinin sadece bacaklara faydalığı olduğuna değinilmiş.

takip ettiğim bir vücut geliştirmecisi ise spor salonları, bisikletlere aşırı yüklenme olmaması için kardiyo çalışmalarında koşu bandı ve eliptik bisiklete yönlendiriyor demişti.

bilgi sahibi olanlardan hangisinin hangi konuda daha faydalı olduğunu, detaylandırmasını, bir amme hizmetinde bulunmasını bekliyoruz.
  • okuduğum ve yeşillendiren makaleler sonunda interval antranmanlarda şöyle bir söylev var ;

strength coach michael boyle at robertson training systems says a stationary bike is the best and safest choice for interval training.

yani diyor ki; interval antrenmanda en iyi ve en güvenli seçim olarak kondisyon bisikletidir.

makale de aha şu
  • bisiklete en çok benzeyeni kondisyon bisikleti olduğundan cevabım kondisyon bisikletidir.

bir süredir spor salonunda spora devam ediyorum. üç tip bisiklet gördüm ve üçü üzerinde de programım dahilinde çalışıyorum. diğer aletler de var; ama konumuz o değil.

* kondisyon bisikleti: bildiğimiz bisikletin yerinde sayan, rüzgârla cilveleşemeyen hali. vitese benzer bir sistemle pedalı/çevirmeyi ağırlaştırıp hafifletebiliyorsunuz. bu, gerçek bir bisiklete en benzeyeni. ağır çevrilen pedala ayarladığınızda rüzgarda sürmeye benzer sonuca ulaşabiliyorsunuz.

* eliptik bisiklet: spor hocamız buna "ay yürüyüşü" de diyor. adı bisiklet diye geçse de ben pek bisikletliğini göremedim. koşu bandına daha çok benziyor. bisikletten fazla bisikletle yürüme arası bir hareketi tasarlamış gibi. biraz da kolaycı, insanı fazla zorlamıyor; çünkü kollarınızla bacaklarınıza destek çıkabiliyorsunuz ve kayıp giden bir ayak ve bacak hareketi. çok büyük bir bilgim yok henüz; ama bacaklarla aynı anda bel, sırt, omuz ve kol kaslarını da çalıştırdığı hissedilebiliyor.

* yatay bisiklet: bu da bisiklete benziyor; ama daha rahat bir konumda oturuyor oluyorsunuz. bunda vücudumda hissettiğim en önemli his kalça kısmını yakıyor olması. aşırı ısınmadan mıdır yoksa bacaklardaki hızın kalça kısmını aynı zamanda oturma yeri ile sürtünmeden(çünkü pedalı çevirirken ister istemez oturakta kayıyorsunuz) doğan ateşlemeden midir bilemem. sanki ateşin üstünde oturuyorsunuz.

en fazla, kesinlikle kondisyon bisikletinde terliyorum. kondisyon bisikleti devamında yaptığım her hareket terlemeyi devam ettiriyor. eliptik ve yatay bisiklette hızıma rağmen kondisyon bisikletindeki kadar terlemedim, çok az terledim diyebilirim. fazla bir etkileri yok. terlemek sporda önemli bir etken bence. vücudun yeteri kadar ısındığını şekle, forma veya daha fazla yağ yakmaya elverişli bir hale geldiğini, kasların tam gaz çalışmaya başladığını gösteriyor olabilir. metabolizma yeterinden de fazla hızlandı demek. nasıl olmasın ki? terin doğmadığı tek bir yeriniz kalmıyor, göz kapağınız dahil. görünen o ki çalışan bacaklar; ama vücut tam aksini söylüyor. sporun nirvanası diye bir şey varsa bu bisiklettir. tabi şunu da yazmadan geçmeyeyim. spor salonuna boş bir saatte gidiyorum ve spor salonun çaldığı rihanna tipli pop şarkılarındansa kulaklıklarımda kendi sevdiğim müzikleri açıp kondisyon bisikletinin üzerinde dans ediyorum(bunu sahilin boş yerlerinde kendi bisikletimde de yapmışlığım hiç de az değildir, iki elimi bırakmadan tabi, kol, omuzlar ve belle) ille de dans olması gerekmez kondisyon bisikleti, düşme tehlikesi olmayan bir bisiklet ve üzerinde çeşitli hareketler yapılabilir.

yani ben kondisyon bisikleti diyorum; doğasına da en yakın olan o çünkü.
  • (bkz: jump rope)
  • kişiden kişiye değişecek olan karşılaştırma

ikisinin de ortak noktası koşu bandına kesinlikle tercih edilmesi gerektiğidir

eliptik bisikletin bir avantajı ayakta durduğunuz için dengeyi sağlamak adına core kaslarınızı da kullandırır. özellikle geri geri yaptığınızda denge iyice önemli oluyor

kişisel tercihim eliptik bisiklettir; ancak kondisyon bisikletinin de avantajı çoktur. ben sıkılıyorum, spinningi de sevmiyorum zaten :) bisiklet seven için de kondisyon bisikleti iyidir

ha bu karşılaştırmalar evde vs. yapmak içindir.

spor salonunda yapıyorsanız zaten ikisini de deneyin veya her seferinde farklı birini yapın