şükela:  tümü | bugün
 • nörologların sevdiği apiksaban içerikli ilaç.
 • nonvalvuler atrial fibrilasyonda kullanılan ilaçlardan. bir diğer için (bkz: dabigatran)
 • xa inhibitörü olsa da aslında trombinin kuyusunu kazmış olur..

  (bkz: apiksaban)
 • yeni nesil bir oral antikoagulan olup foktör xa üzerinden etki gösterir. günde 2 kez kullanılır, standart dozu 5 mg olup, eğer aşağıdaki kriterlerden 2 veya daha fazlasına sahipse 2.5 mg doza düşülmesi önerilir; 1) 80 yaş ve üstü olmak 2) 60 kg ve altında vücut ağırlığına sahip olmak 3) serum kreatinin değerin 1.5 ve üzerinde olması.
 • bu aralar kardiyologların yazmayı çok sevdiği ilaçlardan biri. satış fiyatı 245 tl.

  ayrıca hakkında bu kadar az entry girildiğini gördüğümde şaşırdığım ilaçtır.

  detaylı bilgi için bkz:

  eliquis 5 mg.
 • inme tedavisinde ya da sonrası tekrar inme riskini azaltmak için sabah ve akşam iki doz kullanılmak üzere reçete edilen pıhtı çözücü ilaç.
  (bkz: atriyal fibrilasyon)
 • apiksaban, oral ve selektif faktör xa inhibitörü bir antikoagülandır. abd'de nonvalvular atriyal fibrilasyonlu hastalarda strok ve sistemik embolinin önlenmesi, diğer ülkelerde ise kalça ve diz replasman cerrahisi sonrası derin ven trombozu ve pulmoner embolinin önlenmesi için onay almıştır. artriyal fibrilasyonlu hastalarda apiksabanın aniden kesilmesine karşı bir kara kutu uyarısı bulunur. ayrıca kalp kapağı protezi olan hastalarda apiksaban kullanımı önerilmemektedir.

  klinik çalışmalar boyunca, en yaygın görülen advers reaksiyonlar kanama ile ilişkilidir. rivaroksaban ve dabigatran gibi, apikasaban da hızlı başlayan ve öngörülebilir antikoagülan etkilere sahiptir; rutin laboratuvar izlemi gerekmez.

  apiksaban ile varfarin karşılaştırıldığında, varfarinin rutin ınr kontrolü gerektiren dar terapötik penceresi ve çok sayıda gıda ve ilaç ile etkileşmesinden ötürü uyuncunun kötü olması gibi öngörülemeyen veya değişken faktörleri apiksaban tedavisinde görülmez. ancak, apiksabanın antikoagülan etkisi kolayca geri döndürülemez.

  apiksaban abd'de fda tarafından aralık 2012' de onaylanmıştır
 • kutusunda neden 56 adet hap olduğunu merak ettiğim, halk arasında kan sulandırıcı diye andığımız ilaç.
  arkadaş günde iki tane kullanılan ilacı neden 56 adet üretirsin.
 • babamda ciddi kansızlık yapan ilaç.

  doktoru eliquis'in böyle bir yan etki yapabileceğini söylemişlerdi. ancak sanırım kalp yetmezliği de tetikliyor olabilir. hangisi daha çok etkiler bilen kıymetli uzmanlarımız varsa bilgilerini alabilirsem çok sevinirim gerçekten.
hesabın var mı? giriş yap