• kutsal kitap'tan çok etkileyici bir öykünün kahramanı olan ibrani/israil kahramanı. önce kulaktan duyma bildiklerimi aktarıcam, sonra incil'den link vericem. israiloğullarında her kitaba geçen peygamber değil, ama bu elişa'nın karşı taraftan ben-hadat ile birlikte adeta ilk israil - suriye ateşkes antlaşmasını imzalamaları gibi önemli bir durum var.

işittiğim mitik/dini öyküye göre suriyeli (aramilerden) benhadad/ben-hadat israil ülkesi ve ordusuna sürekli akın eder ve rahat vermezmiş. bir zaman sonra akınlarında ıskalamaya, israil ordusu/karargahını bulamamaya başlamış. çok öfkelenmiş. 'içimizde köstebek, bir hain var!' diye gürlemiş. ona demişler ki: 'elişa diye bir kahin/peygamber var, bizim seferimizi önceden sezinliyor, görüyor, israillilere haber ediyor. o yüzden bulamıyoruz.' benhadad bu sefer elişa'nın peşine düşüyor; elişa bulunduğunda telaş etmiyor, önlerine düşüyor, yürüyüp bu akıncılar peşine takarak koskoca bir ordunun ortasına iletiveriyor. hepsini sözleriyle veya bir şekilde hipnotize etmiş, şaşkınlaştırmış. israil ordusu 'hepsini keselim, öldürelim' dediyse de gene elişa karşı çıkıyor: 'öyle olmaz. bunları konuk kabul ederek onurlandırmalıyız. kalplerini kazanarak göndermeliyiz.' yediriyor, içiriyorlar, her biriyle tek tek tanışıyorlar, konuşuyorlar, ve bu suriyeli ordusu saldırmazlık antlaşması imzalamış gibi geri dönüyor. o dönem uzun süre suriye - israil (veya benhadad - elişa) ateşkesi yaşanıyor.

[işittim demekle birlikte öyküyü ben de hipnotize olarak ezberlemiş, içmişim galiba.] ayrıca 4 yıl öce ukteleyen unbeknown the black'e selamlar. ben de ilk duyalı ve araştırıp ben-hadat'ı filan öğreneli ekimde 4 yıl olmuş. ben-hadat/benhadad, ben hadad demirci anlamındaki haddat ile aynı veya kökendaş olabilir. hatta sonra hem yanlış duydum diye düzelttim hem seçenekli ad haline getirdim; ilk duyduğum isim ber haddad idi galiba, ingilizce vikipedi'de bar-hadad görünce şimdi onu itiraf zamanı.

incil; 2/krallar, bölüm 6
    incil; 2/krallar, bölüm 7
    incil; 2/krallar, bölüm 8
  • (bkz: elizabeth)
    (bkz: elisa)
hesabın var mı? giriş yap